צילום: Oren Ben Hakoon/POOL

דיווח: שופטים תמורת צוללות – ההסכם בין כחול לבן לליכוד

מחר צפויות מפלגות האופוזיציה להעלות שתי הצעות להקמת ועדות חקירה פרלמנטריות, אליהן מתנגדות הליכוד וכחול לבן. על פי ההסכם בין שתי המפלגות, כחול לבן תסייע להפיל את ועדת החקירה בנושא הצוללות, והליכוד יסייע להפיל את ועדת החקירה בעניין מערכת המשפט
 • מרגש: מסעו של גר הצדק- מהרי הקווקז להרי ירושלים

  תוכן מקודם

 • צפו: הבקשה המצמררת של ילד CP

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

מחר צפויות מפלגות האופוזיציה להעלות שתי הצעות להקמת ועדות חקירה פרלמנטריות, אליהן מתנגדות הליכוד וכחול לבן. שתי המפלגות הגיעו להסכמה לפיה כל אחת מהן תסייע לשנייה להפיל את ההצעות, כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" ב'כאן רשת ב'.

ההצעה הראשונה היא ועדת חקירה לבדיקת התנהלות מערכת המשפט, אותה הגיש חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שאליה כחול לבן מתנגדת. ההצעה השנייה היא ועדת חקירה לבדיקת פרשת הצוללות שהוגשה על ידי מרצ ויש עתיד – אליה הליכוד מתנגד.

על פי ההסכם בין שתי המפלגות, כחול לבן תסייע להפיל את ועדת החקירה בנושא הצוללות, והליכוד יסייע להפיל את ועדת החקירה בעניין מערכת המשפט. כך תימנע החרפה של המשבר בין השתיים על רקע ההצעות הנפיצות הללו. בשבוע שעבר אמר יו"ר כחול לבן בני גנץ כי הוא בוחן אפשרות להקים במשרד הביטחון ועדת בדיקה לפרשת הצוללות.

בצלאל סמוטריץ' אמר כי:"‏כמו בעשר השנים האחרונות, ביבי מוכר את הימין וערכיו בשביל האינטרסים האישיים שלו. לכל חבריי ושותפיי למאבק הקריטי לתיקון מערכת המשפט, הגיע הזמן שתבינו שנתניהו הוא הבעיה ולא הפתרון. יותר מששמרה השבת על ישראל שומר ביבי על מערכת המשפט. נחליף אותו בעזרת השם בימין שיודע למשול".

כזכור, בפעמים הקודמות בהן הגישה סיעת יש עתיד-תל"ם דרישה זו, לאור הצהרות אנשי כחול לבן לקיים חקירה שכזו, הרמטכ"לים לשעבר, שר הביטחון גנץ ושר החוץ אשכנזי, נעלמו ממליאת הכנסת. כעת, לאחר הצהרותיהם היום, עלתה הציפייה שלפחות הפעם הם יעשו את מה שהם מבטיחים לציבור.

הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, ח״כ משה (בוגי) יעלון שיציג את הדרישה בכנסת, אמר: ״אין מנוס מלחקור עד תום את פרשת השחיתות הביטחונית החמורה ביותר מאז קום המדינה. לא נאפשר לפרשה הזו לרדת מסדר היום הלאומי, שכן בנפשנו הדבר, כשמדובר בקודש הקודשים של ביטחון ישראל. מי שביטחון ישראל יקר לו, מי שטוהר המידות והאמון בתהליכי קבלת ההחלטות חשוב לו, חייב לעצמו ולאזרחי ישראל בירור העובדות, שכבר הובילו להגשת מספר כתבי אישום, בכפוף לשימוע, כנגד מקורבים ביותר לראש הממשלה נתניהו, והוא ״לא ידע?״ כנסת ישראל חייבת לדאוג לאינטרס הציבורי ולהביא לחקר האמת וחשיפתה, זו חובתנו כלפי מפקדי וחיילי צה״ל וכלל אזרחי ישראל״.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' יעלה דרישה להקמת ועדת חקירה בנושא ניגוד העניינים בבית המשפט. לדבריו, בשבועות ובחודשים האחרונים פרסום רודף פרסום על כשלים עמוקים במערכת המשפט, ובכל פעם שנראה שנשבר השיא וכבר אין לאן להידרדר באה חשיפה חדשה ומטלטלת שחושפת עוול נוסף ופוגעת אנושות במעט האמון הציבורי שעוד נשאר במערכות אכיפת החוק.

בדברי ההסבר כתב: "הקלטות היועמ"ש מנדלבליט שחשפו בשבוע שעבר עמית סגל וגיא פלג כתבי חדשות 12 מצטרפות לפרסומים קודמים על ניגודי עניינים שבו מצוי היועץ ועל החלטות שקיבל במצב זה, לתחקירים של קלמן ליבסקינד על ניגודי העניינים של שופטי בית המשפט העליון, ועוד ועוד. הכנסת, היא המוסד המחוקק והמכונן של הדמוקרטיה הישראלית, אינה יכולה להישאר עוד אדישה לנוכח הכשלים העמוקים המתגלים ברשות השופטת והמבצעת ומאיימים קשות על הדמוקרטיה הישראלית ועל אמון הציבור בה".

"כצעד ראשון נדרשת הקמת וועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את ניגודי העניינים האמורים, את שרשיהם והשלכותיהם, ותמליץ לכנסת על צעדי התיקון והרפורמות הנדרשות בכדי למנוע הישנות מקרים אלה בעתיד, לוודא את תקינות פעילותה של מערכת המשפט ולחזק את הדמוקרטיה הישראלית. משכך אבקש להעלות על סדר יומה של הכנסת הצעה להקמת וועדת החקירה פרלמנטרית בנושא".

בסיום קורא סמוטריץ: "אחיי ואחיותיי בליכוד ובמפלגות החרדיות, לציבור נמאס מתגובות נזעמות, הגיע זמן למעשים. ביום רביעי מצביעים בעד ועדת בדיקה לתחלואי המערכת, מי שלא יצטרף הוא פשוט לא ימין".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן