צילומים: מארק ניימן / לע"מ

"אמנת הכבוד ההדדי": הח"כ החרדי יזם ו-70 חברי כנסת חתמו • צפו

ארבל הציג בפני הנשיא את ״אמנת הכבוד ההדדי״ של הכנסת אותה חיבר. האמנה קוראת לחברי הכנסת, ובעיקר על רקע משבר הקורונה, לסגל ערכים של כבוד הדדי, שותפות וערבות הדדית, שיח סובלני וענייני, ומתן דוגמא אישית לציבור על מנת להילחם בתופעות של פלגנות ושנאה
 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • ה' לא חייב לי כלום

  תוכן מקודם

 • מזעזע: נפטר שבוע לפני חתונת ביתו

  תוכן מקודם

 • " החופש הנורא ביותר בחיי " חני בעדות קשה

  תוכן מקודם

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, קיבל היום (שלישי) לידיו את "אמנת הכבוד ההדדי" במפגש שהתקיים עם מחבר האמנה ח"כ משה ארבל מסיעת ש"ס ועם נציגי החותמים עליה: השר לנושאים אזרחיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון מסיעת כחול לבן; ח"כ אופיר סופר מסיעת ימינה; ח"כ תמר זנדברג מסיעת מר"צ; ח"כ צבי האוזר מסיעת דרך ארץ; ח"כ אוסמה סעדי מסיעת הרשימה המשותפת; ח"כ יוראי להב מסיעת יש עתיד; וח"כ אליהו ברוכי מסיעת יהדות התורה.

ארבל הציג בפני הנשיא את ״אמנת הכבוד ההדדי״ של הכנסת אותה חיבר. האמנה קוראת לחברי הכנסת, ובעיקר על רקע משבר הקורונה, לסגל ערכים של כבוד הדדי, שותפות וערבות הדדית, שיח סובלני וענייני, ומתן דוגמא אישית לציבור על מנת להילחם בתופעות של פלגנות ושנאה.

הנשיא הודה לחברי הכנסת על הירתמותם למען הערבות ההדדית ואמר: "העם היהודי לדורותיו באלפי שנות היותו בגלות, חי עם המחלוקות בין בית שמאי לבין בית הלל. חיינו במחלוקת גם כאשר הציונות החלה להתהוות וכך המשכנו כל ימינו פה. לא תמיד הסכמנו על העקרונות שעליהם הוקמה המדינה, אבל תמיד היינו מחויבים לכבד אותם ולשמור עליהם. אלה ימים קשים בישראל".

"המחלוקות הפכו להיות כלי פוליטי, אמצעי בידי מפלגות כדי לאסוף קולות. זה דבר שעומד בניגוד מוחלט לאמנה הנפלאה שאתם מבקשים לכונן כאמירה בשם הכנסת. תהא המחלוקת בכנסת אשר תהא, חייב לשרות בה כבוד. כאשר הכבוד הוא מאיתנו והלאה, אנחנו נמצאים במשבר חברתי ולאומי ברור. ח״כ ארבל, האמנה, שהצלחת לשכנע 70 ח״כים לתמוך בה, היא אמנה מקודשת ואוי לנו אם לא תגיע לידי מימוש", דברי ריבלין.

סגן יו"ר הכנסת ח"כ משה ארבל אמר כי "אני מבקש להודות לכבוד נשיא המדינה שפתח בפנינו את דלתות ביתו, למען מטרה חשובה מאין כמותה. "האמנה לכבוד הדדי", מטרתה לא לבטל חלילה את חילוקי הדעות, הכל כך נחוצים בדמוקרטיה דיונית, לא לבטל חלילה את הגיוון המחשבתי ואף לא את הביקורת. מטרתה כפי שנכתב בה לשמור על הכבוד ההדדי חרף חילוקי הדעות החריפים. מטרתה לאפשר לנו להאבק על עקרונות מבלי לעורר שנאה ופלגנות".

"אני עומד כאן היום לפניך ומבקש שתי בקשות פעוטות, האחת, אנא, אם ראית שחלילה סטינו ממה שחתמנו באמנה זו תפעל להזכיר לנו, זה איננו נייר סתמי אלא הצהרת כוונות מחייבת. ועוד בקשה קטנה מכבוד הנשיא, אם יהיו, ויהיו בעזרת השם, נבחרות ונבחרים נוספים שיבקשו להצטרף לאמנה זו כפי שכבר קרה בשעות אלו ממש מאז ההדפסה ועד להגעה לבית הנשיא, אנא פתח בפני המצטרפים הנוספים את דלתות ביתך וליבך בכדי שכל מייצגי החברה הישראלית יהיו חלק מהשיח הזה. שיח של אמונה בצדקת הדרך, אך המייחס כוונות דומות אף לחולקים על דעתנו".

ח"כ אליהו ברוכי אמר כי "אנחנו לא חייבים להגיע להסכמה בינינו. כן. גם לא בנושאים החשובים ביותר. אנחנו כן חייבים להבין את הרציונל של הצד השני. אתן דוגמה מעולם שמוכר לי יותר: התלמוד. בלימוד הגמרא, אנחנו מתעכבים זמן רב על לימוד שיטות שכלל לא נפסקו להלכה. למה? כי ברור לנו שכדי להבין נכון את הדעה הנכונה, צריך להבין גם את הדעה החולקת. כחבר כנסת אני מאוכזב מעצמי, לא פעם, כשאני לא מצליח להבין את "הרציונל" של הצד השני. כשזה לא קורה, ברור לי שלא למדתי את הנושא לעומק. כשזה כן קורה, אז גם כשאני נשאר חלוק בתוקף על חבריי, זה עדיין נשאר בגבולות השיח."

השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון אמר כי "יש לנו אחריות גדולה כנבחרי ציבור שעיני העם נשואות אלינו, ואנו חייבים לפעול בצורה אקטיבית בכדי לגדוע את השסע, הקיטוב והאלימות הגואה בחברה הישראלית. אם מנהיגי ציבור לא ינהגו בכבוד – אף אחד לא ינהג בכבוד ברעהו. על כן הגיעה העת לדרוש מכולנו, חברי הכנסת והממשלה, התנהגות ודרך ארץ המאופיינת בכבוד ההדדי".

"אני רוצה לברך ולהוקיר את חברי, ח"כ משה ארבל, על היוזמה החשובה והמבורכת ואין טבעי יותר מאשר לקיים אותה בברכת כבוד נשיא המדינה, המסמל את האפשרות לשיח ודיאלוג מכבד, שכל כך נחוץ לחברה הישראלית. בנתיב זה, אנו ממשיכים את פועלם של תלמידי הלל הזקן ואהרון – שידעו להקשיב קודם לחבריהם ורק אחר כך הביעו את עמדתם, ובדרך זאת זכו להשפיע לדורות שהלכה כמותם".

ח"כ אופיר סופר אמר כי "הלכידות והשיח המכבד חייבים להגיע בראש ובראשונה מאיתנו נבחרי הציבור. אפשר להתווכח על כל נושא- מתוך כבוד הדדי. לפני שבוע הרגשתי שתקפתי בצורה שאינה מכבדת את השר עמיר פרץ במליאה ומיד התנצלתי מאותה עמדה. אני מברך את חברי ח"כ משה ארבל על יוזמתו החשובה, תקוותי ותפילתי שתצלח ותביא לשינוי".

כתבות קשורות

השיעור השבועי: פרשת ראה • הרב נתנאל אביסרור
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שִּׁשִּׁי • כותרות העיתונים – כ"ח באב ה'תשפ"א
יָבוֹאוּ טְהוֹרִים • חומש סעודה בת"ת תולדות אברהם יצחק הר יונה
שמחת האירוסין בחצרות מעליץ - בישטנא - שאץ - זוויעהל
חומש סעודה בתלמוד תורה סאטמאר בני ברק • גלריה
פיילוט במגזר החרדי: תו ירוק לילדים מחלימים על בסיס בדיקה סרולוגית
תיעוד: מטוסי כיבוי הוזנקו לשריפת חורש ליד ביתר עילית
ירושלים: הרחפן תיעד השקעה של כמאה מיליון ש"ח בחינוך • צפו
אסונות בין הזמנים: בן 50 נמשה מהים סמוך לגשר רידינג בת"א - מצבו קריטי
גל שריפות ביוון: יותר מ-100 בתים עלו באש; ישראל תשלח סיוע • צפו
הִילּוּלָא קַדִּישָׁא • המקובל רבי אברהם חיים עדס זצ"ל
10 בני משפחה בהם ילדים קטנים נקלעו לחשכה בהר מירון - חשש להתייבשות

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן