ראש ממשלת סודאן עבדדאללה חמדוק. צילום: ממשלת סודאן

דיווח: משלחת ישראלית ביקרה בבירת סודאן – בטיסה ישירה מנתב"ג

מטוס המנהלים המריא מנתב"ג וחזר לישראל כעבור כמה שעות, אולם לא ידוע מי נמצא בטיסה. דיווח: ישראל קיבלה מסרים שנורמליזציה עם סודאן תוכרז לפני הבחירות בארה"ב ותיתכן בקרוב שיחה בין נשיא טראמפ, ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת סודאן עבדדאללה חמדוק

משלחת ישראלית הגיעה היום (רביעי) לביקור בסודאן לקראת ההכרזה על יחסים דיפלומטיים בין המדינות – כך דווח ב'כאן חדשות'. מטוס המנהלים שהטיס את המשלחת יצא הבוקר בטיסה ישירה חריגה מנתב"ג לח'רטום, ואותר באמצעות אתר זיהוי הטיסות פלייט ראדאר.

המטוס שב לישראל אחר כמה שעות. ב'וואלה' דווח כי מדובר בטיסה חריגה ביותר, כמוה כמעט ולא התקיימו עד היום. במטוס זה נעשה שימוש פעמים רבות בעבר לשליחויות של גורמים רשמיים בממשלת ישראל, אם כי לא ברור מי נמצא בטיסה.

ב'ווינט' דווח כי מדיווחים שהגיעו לירושלים עולה כי ההנהגה בחרטום קיבלה החלטה עקרונית בנושא, ומסתמן שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ יודיע על כך עוד לפני הבחירות בתחילת החודש הבא. גורם ישראלי אמר כי צפויה הכרזה על נרמול היחסים בין ישראל לסודאן בתוך ימים, ייתכן עד סוף השבוע.

מובארכ אל-פאדל, יו"ר מפלגת האומה שלא נכללת בממשלה בסודאן, אמר שתיתכן שיחה בין טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש מועצת הריבונות בסודן, עבד אל-פתאח בורהאן. זאת ברקע דיווחים שלפיהם הושגה הסכמה בין בוהאן לבין ראש ממשלת סודאן, עבדדאללה חמדוק, על מהלך הנורמליזציה עם ישראל.

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הודיע אתמול כי החל תהליך הסרתה של סודאן מרשימת המדינות הנותנות חסות לטרור. "אנחנו מאמינים שיש בסיס משפטי מוצק למהלך כזה וגם שנשיג לכך קונצנזוס בקונגרס", הבהיר פומפאו. "הדגשנו בפני סודאן כי יש לה אינטרס גדול לקבל החלטה ריבונית לנרמל את היחסים עם ישראל, אנחנו מקווים שסודאן תעשה זאת ותעשה זאת מהר", הוסיף. הוא גם הבהיר כי ארצות הברית פועלת "בחריצות" בשביל מטרה זו.

גורמים בישראל שצוטטו השבוע ב'ווינט' אמרו כי יש הבנות שאחרי הוצאת סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור, תהיה הכרזה על נורמליזציה בין המדינות. בנוסף, גורמים אמריקניים אמרו לניו יורק טיימס כי ישראל וסודאן עשויות לנרמל יחסים בתוך כמה ימים. למרות זאת, להערכות המומחים הקרקע בסודאן לכינון יחסים עם ישראל עוד לא הבשילה בשל הסכסוכים השבטיים במדינה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן