צילום: Tomer Neuberg/Flash90

יו"ר מרצ: "עבאס עשה מעשה חמור – לא היה דבר כזה בכנסת"

ניצן הורביץ תקף את התנהלות יו"ר הכנסת יריב לוין וסגנו עבאס על רקע ההצבעה בפרשת הצוללות שעברה אמש ברוב של האופוזיציה ולבסוף בוטלה. "זו התנקשות בדמוקרטיה. נלך לבג"ץ - לא האמנתי למה שקורה לנגד עיניי, לא היה דבר כזה בכנסת. זו הצבעה סופר-קריטית"
 • הילדים של עם ישראל: שרה נחמן ושילה מתחננים אלינו לעזרה

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • צפו: הבקשה המצמררת של ילד CP

  תוכן מקודם

 • הזדמנות אחרונה להשתתפות בטורניר הטריוויה של הקיץ

  תוכן מקודם

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורביץ תקף את סגן יו"ר הכנסת מנסור עבאס על רקע ביטול ההצבעה בפרשת הצוללת במליאה אמש. בריאיון שהעניק ל'כאן רשת ב' אמר הורביץ כי "חבר הכנסת מנסור עבאס עשה מעשה חמור – ולא בפעם הראשונה".

יו"ר מרצ תקף את התנהלות יו"ר הכנסת יריב לוין וסגנו עבאס על רקע ההצבעה בפרשת הצוללות שעברה אמש ברוב של האופוזיציה ולבסוף בוטלה. "זו התנקשות בדמוקרטיה. נלך לבג"ץ – לא האמנתי למה שקורה לנגד עיניי, לא היה דבר כזה בכנסת. זו הצבעה סופר-קריטית – בנושא שהכי מטריד את ראש הממשלה – זה דבר שלא ייעשה. אני מלין על כל הפרשה המסריחה הזאת".

בתוך כך, גם חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הביעה עמדה דומה בריאיון שהעניקה ל'כאן רשת ב' "יש המון פעמים שמבקשים הצבעות שמיות – זה אף פעם לא קורה בדיעבד. רק אם הייתה תקלה טכנית – תוצאות ההצבעה משתנות. מה שחשוב זה מה היה במציאות – יושב הראש לא הכריז על הצבעה שמית. המקרה הזה ראוי לבחינה מדוקדקת מחוץ לכנסת".

כזכור, מליאת הכנסת אישרה אמש הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בפרשת הצוללות, אך דחתה את ההצעה בהצבעה חוזרת. בקואליציה דרשו לפסול את ההצבעה הראשונה בטענה כי לא הייתה התייחסות לדרישה לקיימה באופן שמי – ויו"ר הכנסת יריב לוין קיבל את בקשתם ופסל אותה. בהצבעה החוזרת דחתה מליאת הכנסת את הקמת ועדת החקירה ברוב של 44 מתנגדים, ללא תומכים או נמנעים.

ההצבעה הראשונה אושרה ברוב של 25 בעד מול 23 מתנגדים, לאחר שחברי כחול לבן נשארו כולם מחוץ למליאה, ובליכוד לא גייסו ח"כים לקראת ההצבעה. מזכיר הממשלה צחי ברוורמן עצר את דיון קבינט הקורונה בנושא מתווה היציאה מהסגר וביקש מהשרים לצאת להצביע במליאה, בהצבעה החוזרת. חברי האופוזיציה נטשו את האולם בזעם לפני ההצבעה השמית ולא השתתפו בה.

בקואליציה הסבירו כי חבר הכנסת עבאס מנסור מהרשימה המשותפת, שניהל את הישיבה, החליט לקיים הצבעה ידנית למרות שהוחלט לקיים הצבעה שמית ולכן חברי כנסת מהקואליציה כלל לא הצביעו כשהם מחכים לתחילת הצבעה שמית. ח"כים נוספים מן הקואליציה טענו שנכחו באולם אולם לא הצביעו מכיוון שלא הבינו שמתקיימת הצבעה מכיוון שסגן יו"ר הכנסת, ח"כ מנסור עבאס, לא הודיעה על תחילת הצבעה כפי שנדרש.

יו"ר הכנסת יריב לוין עלה לנהל את הישיבה ואמר: "היות שאני הייתי כאן באולם, אני לא צריך ללמוד מכלי שני על מה שקרה פה. אפילו אני עצמי הגם שישבתי במקומי לא הצבעתי משתי סיבות. האחת כי התבקשה הצבעה שמית והשנייה כי ההודעה שלוחצים ומצביעים לא נאמרה או שנאמרה בקול ענות חלושה ולא נשמעה. לפיכך חברי הכנסת אנחנו לא עוסקים פה במחטפים ובתרגילים, והייתה בקשה ברורה שנשמעה מבעוד מועד לקיים הצבעה שמית, כפי שביקש יושב-ראש הקואליציה, אני מבטל את התוצאות שהיו ומכריז על הצבעה שמית."

לוין מסר לאחר מכן כי "לא אאפשר מחטפים ועיוות של תוצאות הצבעות ודריסת התקנון במליאת הכנסת. בהתאם לתקנון הכנסת, סגן היו״ר עבאס חייב היה להכריז על הצבעה שמית כשהתבקש לעשות כן, ולא עשה זאת. מעבר לכך, כאשר מתקיימת הצבעה אלקטורנית, יש להודיע על כך באופן ברור ולציין את שם הנושא העומד להצבעה, וכן לאפשר לחברי הכנסת לשבת במקומותיהם. אף אחד מהדברים הבסיסיים הללו לא נעשה. מדובר באירוע חמור שאיני מתכוון לעבור עליו לסדר היום. בכוונתי לזמן את סגן היו״ר עבאס לבירור מיידי עוד היום"

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ הודיע כי סיעת מרצ תעתור לבג"ץ נגד יו"ר הכנסת יריב לוין, שביטל את ההצבעה בה הושג רוב להקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות. "נעשה כאן היום מעשה נבלה שלא היה כמוהו בתולדות הכנסת. הקואליציה הפסידה בהצבעה, ובאופן בריוני ביטלה את התוצאות וערכה הצבעה חדשה ובלתי חוקית. אנחנו נעתור לבג״צ. לא נרשה שיגנבו הצבעות בכנסת ישראל", אמר ורביץ.

ח״כ תמר זנדברג פנתה לייעוץ המשפטי של הכנסת בדרישה להציג את הוידאו של ההצבעה מכל הזויות. לטענת זנדברג, אם התבקשה הצבעה שמית מידי הממשלה, זה קרה אחרי שההצבעה התחילה. כמו כן, אם תפסל ההצבעה כיוון שהיו"ר לא הקריא את ההצעה במלואה לפני שהחל בהצבעה, תבקש זנדברג לבחון את כל ההצבעות שעברו במליאת הכנסת בהן לא הקריא היו״ר את שמה המלא של ההצעה

התנועה לאיכות השלטון מתכוונת לעתור לבג"צ בדרישה לאשר את תוצאות ההצבעה בכנסת להקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות. עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה: "פעם נוספת שיו"ר הכנסת שאמור להיות הגורם הממלכתי, המאוזן וההגון פועל כשליח של הממשלה ומעקר ומבטל את הרשות המחוקקת במדינת ישראל עליה הוא מחויב להגן".

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, עלה לדוכן הנואמים במליאה במטרה להסביר את התקרית החריגה: "ראשית כל מי שלא יודע, ישבו בכיסאם יריב לוין, דוד ביטן, אבי דיכטר ואנוכי. ההצבעה שלי לא נקלטה וההצבעות לא התבצעו, הם לא הצביעו. אתם יודעים למה הם לא הצביעו? משום שאני ביקשתי הצבעה שמית ובגלל שאני ביקשתי הצבעה שמית הם לא הצביעו, חיכו שייקראו בשמם".

זוהר המשיך והסביר: "יו"ר הישיבה עבאס הפעיל את כפתור ההצבעה האלקטרוני למרות שאני ביקשתי הצבעה שמית ולכן הח"כים לא הצביעו. בנוסף לכך, עלה לפה יו"ר הכנסת וערך את ההצבעה באופן מסודר ולאחר מכן התקבלו התוצאות. זה כל הסיפור". בזמן דבריו של זוהר, צעקו לו חברי האופוזיציה: "כסף, כוח, כבוד".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן