ראש ממשלת סודאן עבדדאללה חמדוק. צילום: ממשלת סודאן

בכירים בסודאן: "ראש הממשלה מוכן לנרמול היחסים עם ישראל – נסגרו 99% מהפרטים"

בכיר סודאני סיפר לעיתון ישראלי: החתימה על ההסכם צפויה בימים הקרובים ותתקיים באופן וירטואלי. פומפאו לרה"מ סודאן: "משבח את המאמצים לשיפור היחסים עם ישראל". דיווח: ראש הממשלה התנה את ההסכם בהחלטה של מועצה מחוקקת זמנית, שטרם נבחרה

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

 • באופן אישי: גדול הדור מעיין במקרי הצדקה של ועד הרבנים

  תוכן מקודם

המגעים לכינון יחסים בין ישראל לסודאן הואצו וגורמים בכירים בסודן אמרו הערב (חמישי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי "ראש הממשלה עבדאללה חמדוק ימשיך בצעדים שננקטו על-ידי יו"ר מועצת הריבונות הזמנית עבד אל-פתאח אל-בורהאן לכינון יחסים עם ישראל אם המועצה המחוקקת, לאחר שתורכב, תאשר את ההחלטה על נורמליזציה ביחסים".

עם זאת, יש לציין כי צעד כזה לא צפוי לקרות מיד, מאחר שמועצת המחוקקים הסודאנית טרם הוקמה. בסודאן, נזכיר, שולטות כיום ממשלת מעבר אזרחית לצד מועצה צבאית, והן יכהנו בשנים הקרובות עד לקיום בחירות כלליות ודמוקרטיות במדינה ב-2022, לראשונה מאז הדחת הרודן עומאר אל-באשיר בשנה שעברה. בממשלת סודן לא מסרו התייחסות רשמית לסוכנות רויטרס.

ב'ישראל היום' דווח כי גורמים בכירים בח׳רטום אישרו את הדיווח בדבר הסכם לנרמול היחסים שהושג בין המדינות. גורם בכיר בממשל בסודאן צוטט בדיווח אומר כי "ביום רביעי הגיעה לח׳רטום משלחת בכירים ישראלית אמריקנית ונסגרו 99% מהפרטים להסכם לנרמול היחסים".

לדבריו החתימה על ההסכם צפויה כבר בימים הקרובים וטקס החתימה ככל הנראה יהיה באמצעות זום בהשתתפות הנשיא טראמפ, ראש המועצה הצבאית אל בורהאן וראש הממשלה בנימין נתניהו. עוד הוסיף הבכיר הסודאני כי טקס החתימה יערך באמצעות האינטרנט ולא בוושינגטון בשל לוח זמנים צפוף בעקבות הבחירות לנשיאות בארה״ב.

בכיר סודני נוסף אמר ל'ישראל היום' כי ההתקדמות המשמעותית לקראת ההסכם באה לאחר הסכם פשרה שהושג בין ראש המועצה הצבאית בורהאן שהוא ואנשיו תומכים בהסכם לנרמול היחסים עם ישראל לבין ראש הממשלה חמדוכ שעמד בראש קבוצה של גורמים בכירים בממשלת סודן שהתנגדו להסכם. א

גורם בכיר בח׳רטום אמר כי "המזרח התיכון משנה את פניו וסודן רוצה להיות חלק מהתהליך הזה. יש לנו הזדמנות בלתי חוזרת לשקם את הכלכלה והחברה שלנו. הפלשתינים כועסים? כל מחנה פליטים פלשתיני בלבנון נמצא במצב טוב יותר משל סודן אז שהם יכעסו עלינו? נגמרו הימים שסודן הייתה פח הזבל של הסוגיה הפלשתינית. אנחנו פועלים למען העתיד של סודן ושל ילדינו ונכדינו".

בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני שוחח היום עם ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ, ושיבח את מאמציו לשפר את היחסים עם ישראל ולקדם נורמליציה עמה. "אני משבח את מאמציך עד כה לשפר את היחסים בין סודאן לישראל, ומקווה שהמאמצים האלה יימשכו", אמר לו. השניים שיבחו את החלטתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להסיר את סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור.

 

השליח ברקוביץ' על המדינות הבאות: "סודאן, סעודיה, מרוקו, עומאן ועוד" • צפו

דיווח: 4 בכירים מישראל וארה"ב ביקורו אתמול בחשאי בסודאן לקראת נורמליזציה

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן