צילום: יחיא סינוואר. Abed Rahim Khatib/Flash90

דיווח: חמאס מפעיל מטורקיה בסיס סייבר סודי למטרות ביון – המוכוונת מעזה

ה'טיימס' הבריטי חשף כי היחידה, שפועלת ללא ידיעת ממשלת טורקיה, מבצעת פעולות סייבר נגד יריבים של חמאס בעולם הערבי, כולל הרשות הפלסטינית ושגרירויות של סעודיה ואיחוד האמירויות. אחד ממטרותיה - רכישת ציוד דו-שימושי ליצור כלי נשק
 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

עיתון ה'טיימס' הבריטי מדווח היום (שישי) מפי גורמי מודיעין מערביים כי חמאס משתמש בבסיס סודי בטורקיה במטרה להוציא לפועל מתקפות סייבר ולהפעיל מודיעין נגדי נגד יריביו – ללא ידיעת הממשלה הטורקית. בדיווח נמסר שהיחידה מבצעת מבצעי סייבר נגד יריבים של חמאס בעולם הערבי – כולל ברשות הפלסטינית.

לפני הדיווח, המטה ממוקם בעיר הבירה איסטנבול והוקם לפני שנתיים. עוד עולה כי לפי גורמי מודיעין מערביים, הוא נפרד מהמשרדים הרשמיים של הארגון הקיימים בעיר ועוסקים בעיקר בתיאום פעולות ומימונן. היחידה עצמה מנוהלת על ידי ההנהגה הצבאית של חמאס בעזה ונפתחה כאמור ללא ידיעת ממשלת טורקיה.

עוד דווח כי אנשי חמאס המוצבים בטורקיה באופן רשמי אינם מודעים לפעילותה של היחידה, והיחידה פועלת על פי הוראותיו של בכיר חמאס סמאח סראג' מעזה, אשר מדווח על פעולותיה ישירות למנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. לזרוע הצבאית של חמאס יש פעילים בכירים מאוד שחיים בצללים וזהותם לא ידועה, חשיפת שמו של סראג', נועדה ככל הנראה לשבש מטרה זו, ואף לאותת לו שהוא עשוי להיות יעד לחיסול.

לפי הדיווח, יש ליחידה שלוש משימות עיקריות – רכישת ציוד "דו-שימושי" שאותו ניתן להסב גם ליצור כלי נשק; תיאום פעולות סייבר נגד יריבי חמאס, כולל נגד הרשות הפלסטינית ושגרירויות של ערב הסעודית ואיחוד האמירויות הערביות במדינות שונות במזרח התיכון ובאירופה; ופיקוח מודיעני, שבכמה מקרים כולל חקירות של אנשי חמאס הנחשדים בחוסר נאמנות.

בדצמבר אשתקד, פורסם ב"טלגרף" הבריטי כי ישראל התריעה בפני טורקיה כי בכירי חמאס פועלים בשטחה ומתכננים פיגועים בישראל. עם זאת, אנקרה התעלמה מהאזהרות. זאת, על רקע ביקורו המתוקשר של הנייה בטורקיה באותו שבוע, ופגישתו עם ארדואן. בין היתר, תכננו בכירי חמאס להתנקש בחיי המפכ"ל דאז רוני אלשיך וראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת.

בשנים האחרונות איבד חמאס רבים מבסיסיו בעולם הערבי. כמו כן, חמאס סגר את משרדיו המרכזיים בסוריה בגלל מלחמת האזרחים שם, דבר שהותיר את עזה, החסומה על ידי מדינת ישראל ומצרים, כבסיס המרכזי של הארגון. כניסתו של טאיפ ארדואן לתפקיד נשיא טרוקיה שימש ככל הנראה זרז משמעותי להתבססות חמאס במדינה, זאת כחלק ממאמציו לגלם לעצמו תפקיד מרכזי במזרח התיכון.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן