Tal Shahar/POOL

חילופי האשמות: נתניהו וגנץ הודיעו שישראל לא תתנגד למכירת F35 לאמירויות

ההודעה המשותפת סוללת את הדרך להשלמת העסקה בין ארה"ב לאמירויות. מזכיר ההגנה של ארה"ב צפוי להגיע לישראל בקרוב לדון על "חבילת הפיצוי". גנץ מאשים: "נתניהו הסתיר ממערכת הביטחון את המו"מ על מכירת ה-F-35 לאמירויות". נתניהו: "אין חדש בכך" • בפנים: כל הגרסאות

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ פרסם הצהרה משותפת בה הודיעו כי ישראל לא תתנגד למכירת מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות על ידי ארצות הברית. עם זאת, הצדדים הציגו גרסאות שונות לנושא, כשנתניהו טען כי אין קשר בין העסקה לנורמליזציה של האמירויות עם ישראל, ובתגובה גנץ תקף חריפות והאשים את נתניהו בהסתרת המגעים ממערכת הביטחון.

בהודעה משותפת לראש הממשלה ושר הביטחון נמסר כי "עם שובו לישראל שוחחו ראש הממשלה ושר הביטחון על ההסכם שנחתם להבטחת יתרונה הצבאי של ישראל בין שר הביטחון גנץ למזכיר ההגנה האמריקני שר הביטחון בני גנץ שוחח עם ראש הממשלה נתניהו ומסר עדכון על הדיונים שערך בפנטגון ועל ההסכם שנחתם בינו לבין מזכיר ההגנה אספר להבטחת יתרונה הצבאי האיכותי של מדינת ישראל".

"הסכם זה הושג אחר דיאלוג ממושך בין משרד הביטחון והפנטגון שהתחיל לאחר ביקורו הקודם של שר הביטחון בוושינגטון לפני חודש. שר הביטחון הדגיש שההבנות שהושגו עם ארצות הברית יאפשרו תכניות רכש ארוכות טווח שיספקו מערכות נשק מתקדמות לישראל, ישדרגו באופן משמעותי את יכולותיה הצבאיות, יבצרו את ביטחונה ועליונותה הצבאית האזורית של ישראל, וישמרו את יתרונה הצבאי האיכותי בעשורים הקרובים".

"במסגרת הביקור עדכנו גורמי הממשל האמריקניים את שר הביטחון שהממשל האמריקני מתכנן להודיע בזמן הקרוב לקונגרס על כוונתו לספק מערכות נשק מסוימות לאיחוד האמירויות. ראש הממשלה ושר הביטחון הסכימו שלאור העובדה שארצות הברית משדרגת את יכולותיה הצבאיות של ישראל ומשמרת את יתרונה האיכותי – ישראל לא תתנגד למכירת המערכות הללו לאיחוד האמירויות", לשון ההודעה המשותפת.

בהודעה נוספת שפרסמה לשכת ראש הממשלה נטען כי "ההבנות החדשות לא היו חלק מהסכם השלום עם איחוד האמירויות והדיון בהן החל רק לפני חודש עם ביקורו של שר הביטחון בוושינגטון, לאחר החתימה על הסכם השלום, והסתיים רק אתמול".

"לאחר בחינה מדוקדקת שהתקיימה על ידי גורמי המקצוע במשרד הביטחון הוחלט שלישראל אין התנגדות לאספקת מערכות נשק מסוימות לאיחוד האמירויות, כשהדבר מעוגן בהסכם עם ארה"ב המשדרג את יתרונה הצבאי של ישראל ומבטיח את עליונותה הצבאית במזרח התיכון בעשורים הקרובים" לשון הודעת לשכת נתניהו.

בלשכת שר הביטחון מיהרו להכחיש והאשימו כי "לאחר חתימת הסכם השלום עם האמירויות, התגלה לשר הביטחון כי במקביל מתקיים משא ומתן למכירת נשק מתקדם, דבר אשר היה ידוע לגורמים הישראלים שהיו מעורבים במשא ומתן, אך הוסתר ממערכת הביטחון שלא היתה שותפה לו".

"שר הביטחון רואה בהשגת שלום ויציבות אזורית ערך אסטרטגי עליון, ולכן מרגע חתימת ההסכם הוביל פעולה נחושה ועצמאית מול הממשל האמריקאי, בכדי להבטיח את קיום ההסכם תוך הבטחת ביטחונה של מדינת ישראל, שמירה על היתרון האיכותי שלה והעצמת כוחו של צה"ל לעשרות השנים הבאות", לשון הודעת לשכת גנץ.

בלשכת ראש הממשלה הגיבו להאשמה של גנץ ואמרו כי אין חדש ברצון של האמירויות לקבל לידיהם את מטוסי החמקן.

ב'כאן חדשות' דוח מפי מקורות המעורים בנושא שמזכיר ההגנה של ארצות הברית מייק אספר צפוי להגיע לישראל בסוף חודש להמשך הדיונים על "חבילת הפיצוי" שתקבל ישראל בשל מכירת מטוסי ה-F-35 לאמירויות. בין היתר מדובר בטכנולוגיות מתקדמות, שלפי המקורות, כוללים אמצעי לחימה שארצות הברית לא העבירה לישראל עד כה. עוד הבטיח הממשל האמריקני כי מטוסי החמקן שיועברו לאמירויות יהיו "נחותים" בהשוואה לאלו הנמצאים בידי חיל האוויר הישראלי והמערכות המותקנות עליו.

ב'וואלה' צוטט גורם ישראלי בכיר שאמר כי ההודעה פורסמה היום בעקבות השיחות שקיים אתמול גנץ בוושינגטון עם שר ההגנה האמריקני מארק אספר. בסיום השיחות חתמו השניים על הצהרה שכוללת מחויבות אמריקנית לשמירה על העליונות הצבאית של ישראל במזרח התיכון. ההצהרה האמריקנית הזו סללה את הדרך להצהרה הישראלית לפיה אינה מתנגדת לעסקה.

הודעתם של נתניהו וגנץ סוללת את הדרך להשלמת עסקת המטוסים החמקנים המתקדמים בין ארצות הברית לאיחוד האמירויות. החשיבות העיקרית של ההצהרה הינה מול הקונגרס האמריקני שיכול לעקב את העסקה אם הוא סבור שהיא פוגעת היתרון האיכותי של צה"ל במזרח התיכון. כמה סנאטורים אמריקנים כבר הודיעו כי הם מעוניינים לשמוע את עמדת ממשלת ישראל בנושא לפני שיחליטו אם לתמוך בעסקה או להתנגד לה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן