צילום: הבית הלבן

הממשלה אישררה את ההסכם עם האמירויות: ההסכם עם בחריין יועבר לכנסת

הממשלה אישררה את הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות וכן אישרה את העברת "כינון קשרי שלום, דיפלומטיה וידידות בין מדינת ישראל וממלכת בחריין" לאישור הכנסת. נתניהו על ההסכם עם סודאן: "נדון בשיתופי פעולה בתחומים רבים, כולל בתחום ההגירה" • צפו


צילום: רועי אברהם, סאונד: ניר שרף /לע"מ

הממשלה אישררה בשעה האחרונה את הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות וכן אישרה את העברת "כינון קשרי שלום, דיפלומטיה וידידות בין מדינת ישראל וממלכת בחריין" לאישור הכנסת.

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מביא היום לאישור הממשלה את הסכם השלום ההיסטורי עם איחוד האמירויות לאחר שזה אושר בכנסת. הממשלה גם תאשר את ההעברה לכנסת של הסכם כינון קשרי השלום עם בחרין. כפי שידוע לכם, גם הכרזנו בסוף השבוע על הסכם נורמליזציה נוסף. הפעם עם סודאן, שהייתה מדינת אויב עד לפני שנים אחדו".

"מדינה ששיתפה פעולה עם איראן בהברחת אמצעי לחימה מסוכנים מאוד לחמאס לשימוש נגד ישראל. השינוי הזה חל כתוצאה מעמידה איתנה שלנו נגד איראן, כתוצאה מנקיטת פעולות נגד פעילותה והניסיון שלה להבריח דרך סודאן, וגם כמובן כתוצאה מהשינויים הפנימיים שהתחוללו בסודאן שאנחנו מברכים עליהם".

עוד אמר רה"מ "זהו שינוי אדיר. אחרי רבע מאה שנים ללא הסכמי שלום, אנחנו הבאנו שלושה הסכמי שלום בשישה שבועות. זה איננו דבר מקרי, כפי שאמרתי אמש. זו תוצאה של מדיניות ברורה שהובלתי בשנים האחרונות, באינטנסיביות רבה של מאמצים רבים שנעשו הן בגלוי, והן בסתר, במשך שנים. אני לא יכול לספר על כל הפגישות, על כל המאמצים, על כל הנתיבים שפעלנו בהם".

"אבל ברור לגמרי שיש כאן שינוי של אותה קונספציה שאומרת שהדרך היחידה להגיע לנורמליזציה ולהסכמי שלום עם העולם הערבי זה לעשות דברים שיסכנו את ביטחון ישראל, יסיגו אותנו לקווי 67' שאינם בני הגנה, נעקור למעלה ממאה אלף יהודים ונחלק את ירושלים. אני תמיד האמנתי שיש דרך אחרת, ושהדרך הזאת בסופו של דבר תביא גם להתפייסות עם חלקים ניכרים בעולם הערבי, וגם בסופו של דבר, לשינוי והתפכחות אצל הפלסטינים לעשיית שלום ריאלי איתם – ולא השלום שיסכן את עצם קיומנו".

"מה שאנחנו עושים זה שלום מתוך עוצמה, שלום תמורת שלום, כלכלה תמורת כלכלה. אני מזכיר לכם שבח׳רטום, בירת סודאן, אומצו ב-1967 שלושת הלאווים של הליגה הערבית – לא לשלום עם ישראל, לא להכרה בישראל ולא למשא ומתן עם ישראל. ואילו היום ח׳רטום אומרת – כן לשלום עם ישראל, כן להכרה בישראל וכן לנורמליזציה עם ישראל".

את דבריו סיים נתניהו ואמר "בקרוב ייפגשו בסודאן משלחת ישראלית מול מקביליהם הסודאנים, כדי לדון בשיתופי פעולה בתחומים רבים, כולל בתחום ההגירה, שאנחנו דנים בו. אני מבקש שוב להודות לנשיא טראמפ ולצוותו. חלקם חשוב ביותר בהשגת שלושת הסכמי השלום הללו. אני מבקש להודות בהזדמנות זאת למנהיגי סודאן על החלטתם ההיסטורית לכונן נורמליזציה עם ישראל. אנחנו מרחיבים את מעגל השלום. יצטרפו בהמשך מדינות נוספות אם רק נתמיד במדיניות הזו. היא הביאה לנו תוצאות שיכולנו רק לחלום עליהם – ואני חולם על הרבה יותר".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן