Nati Shohat /Flash90.

"בקרוב תתקבל החלטה לאסור ישיבת ילדים עד גיל 13 במושב הקדמי ברכב"

מנכ"לית הרלב"ד בוועדת הכלכלה: "הסיכוי של ילדים להיפגע במושב הקדמי גבוה ב-40% מאשר מאחור". ויזל אמרה את הדברים בדיון שעסק בנושא המלצות הרשות באשר לשימוש בכסאות בטיחות משנת 2016 – שעדיין לא יושמו

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה היום דיון מהיר שעסק בנושא השימוש בכסאות בטיחות, לבקשת חברת הכנסת מיכל וונש וחברי הכנסת מנסור עבאס ובועז טופורובסקי. זאת על רקע דוח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, המצביע על עיכוב ביישום המלצות הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים באשר לכסאות ומושבי בטיחות.

ח"כ בועז טופורובסקי, שעמד בראש הישיבה, אמר כי מאז תחילת השנה נהרגו 11 ילידם מתחת לגיל 14, כשהאחרון נהרג אתמול ככל הנראה בתאונת פגע וברח באשקלון. הוא ביקש לדעת מדוע המלצות הרלב"ד משנת 2016, באשר לעדכון כללי השימוש בכסאות בטיחות, לא יושמו עד היום ותוך כמה זמן יסתיים הטיפול בנושא.

ח"כ מנסור עבאס אמר כי לצערו בכל הנוגע לילדים ההמלצות לא מיושמות. הוא הוסיף כי בחברה הערבית יש זלזול של הורים בבטיחות ילדיהם וצריך גם לקחת אחריות הורית וחברתית. ח"כ מיכל וונש הוסיפה: יש פער בין מה שצריך לעשות לבין הביצוע. צריך לקחת אחריות אישית, אבל עוד קודם לכן צריך מדיניות ברורה שניתנת לאכיפה, ולא ייתכן שמסקנות מ-2016, שמצריכות תיקונים מינוריים, עדיין לא טופלו.

מנכ"לית הרלב"ד, רחלי טבת ויזל, אמרה כי המלצת הרשות הייתה לחייב שימוש בכסא בטיחות לילדים עד גיל שנתיים, להעלות את הגיל המחייב שימוש בבוסטר מ-8 ל-10 ולאסור על ילד מתחת לגיל 13 לשבת במושב הקדמי ברכב. לדבריה, הסיכון של ילדים עד גיל 13 היושבים במושב הקדמי להיפגע בתאונה הוא גבוה ב-40% לעומת ילדים היושבים במושב האחורי.

עם זאת, טבת ויזל ציינה כי משרד התחבורה החליט שלא לקדם את התיקונים באשר להעלאת גיל השימוש בכסא בטיחות ובוסטר, ומתכוון לקדם רק את העדכון לאסור על ילדים מתחת לגיל 13 לשבת במושב הקדמי ברכב, בתנאי שקיים מקום פנוי מאחור.

סגנית היועצת המשפטית במשרד התחבורה, עו"ד חוה ראובני, התייחסה לזמן שחלף מאז הוגשו ההמלצות ואמרה: "אני לא יודעת לומר מה קרה בין 2016 ל-2018, אבל ב-2018 התחלנו לטפל בזה וכולנו יודעים מה קרה בסוף 2018 מבחינת אפשרויות חקיקה. בסוף את ההחלטה מה מקדמים לחקיקה מקבלים שרים". עוד ציינה ראובני כי במשרד סבורים שלא נכון לחייב חגירת ילדים עד גיל שנתיים נגד כיוון הנסיעה, מאחר שהדבר יכול לגרום לאי נוחות לילד ולבעיות שיובילו בסופו של דבר להיסח הדעת של הנהג, וכך גם לגבי העלאת גיל החובה לשימוש בבוסטר מ-8 ל-10 שנים.

בתשובה לשאלת ח"כ טופורובסקי אמרה ראובני כי התיקון בנושא האיסור על ישיבה מקדימה של ילדים עד גיל 13 יובא לאישור הוועדה עד סוף השנה, או בראשית 2021. ראש תחום ממשל בארגון בטרם, יעל מיטלמן, אמרה כי הארגון רואה לנכון לצמצם ככל האפשר את הפער בין החוק בישראל להמלצות בטיחות בינלאומיות, וסבור שצריך להעלות את גיל הישיבה נגד כיוון התנועה לשנתיים, את גיל השימוש בבוסטר ל-10 ולהחיל את האיסור על ישיבה מקדימה של ילדים מתחת לגיל 13.

ח"כ טופורובסקי סיכם את הדיון ואמר כי חיי ילדנו זה הדבר היקר ביותר, ואסור להקל בכך ראש. לדבריו, העובדה שישנן מסקנות מ-2016 ועד היום לא התקבלה החלטה בעניינן אינה מקובלת על הוועדה. לדבריו, "הוועדה קוראת למשרד התחבורה ולשרה להביא לאישור את התקנות בעניין הישיבה מקדימה עד סוף 2020. הוועדה מבקשת מהשרד להגיש גם תקנות בעניין הישיבה נגד כיוון התנועה והשימוש בבוסטר, ואם החליטה שלא לאשר זאת הוועדה מבקשת מהשרה לדעת על סמך מה התקבלה אותה החלטה. הוועדה מבקשת מהרלב"ד להמשיך בפעולות הסברה בעניין ומהמשטרה להגביר את האכיפה גם בתוך היישובים ובחברה הערבית והחרדית".

3 תגובות

לדעתי זה נגד חרדים:
לאחרונה הפך להיות מאוד נפוץ שזוגות צעירים חרדים עוברים לגור בפריפריה בכדי לרכוש דירה/מצב כלכלי וההורים גרים במרכז
כאשר זוג עם 3 ילדים (בגיל חצי שנה, האמצעי בגיל3, הגדול בגיל5)
שנוסעים לשבות בשבת אצל ההורים מהפריפריה למרכז וכן נסיעה חזור מהראוי שמבוגר ישב מאחור בין 2 מהילדים הקטנים מאשר לשים3ילדים קטנים מאחור ו2מבוגרים ישבו מקדימה,
גם אם זה נסיעה קצרה מי חשב על הסיכון שבזכות זה אולי (ובטוח)ישכחו את הילד ברכב,
מה עדיף לסכן כל נסיעה או כשקורה תאונה אולי ואולי הסיכון יותר-בבקשה קצת לחשוב,
הסיבה שהמחשבה שזה נגד חרדים כי לחילונים ברובו אין 3 ילדים ובמידה אם יש אז להם 2 רכבים,
אם לכם כח להשפיע אנא עצרו את הגזירה הזאת, אם אכן יש סבירות שיש סיכון שיעשו הסברה ויתנו לנהג להפעיל שיקול דעת מה הסיכונים ולא אחר כך להאשים אותו על משהו שלא היה בידו למנוע, לכן אם לכם דרך/חבר עם כח להשפיע נא עשו זאת ועצרו את הגזירה הזאת, תודה מכל הלב.

כשנוסעים נסיעה ארוכה אי אפשר

אם למישהי יש ארבעה ילדים, בגילאים של שלוש, שש, תשע, ושתים עשרה, אז מי זה שישב במושב הקדמי? תודה

כם ככה אין מקום ל3 כיסאות/בוסטר מאחורה ברב המכוניות…זה החלטה של אנשים מדושנים בכסף יש להם 2 רכבים יוקרתיים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן