צילום: Hadas Parush/Flash90     

פיצוי על ה-F35? יוזמה בארה"ב להתיר למכור לישראל פצצה חודרת בונקרים

את הצעת חוק הגישו סנטורים משתי המפלגות - ג'וש גוטהיימר הדמוקרט ובריאן מאסט הרפובליקן‎. אם החקיקה תעבור, ישראל תוכל לקבל לידיה את פצצת העל GBU-57 מתוצרת בואינג שנאסרה למכירה עד כה מחוץ לגבולות ארה"ב. יכולת החדירה של הפצצה היא לעומק של 60 מטרים
 • הילדים של עם ישראל: שרה נחמן ושילה מתחננים אלינו לעזרה

  תוכן מקודם

 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • צפו: הבקשה המצמררת של ילד CP

  תוכן מקודם

 • מרגש: מסעו של גר הצדק- מהרי הקווקז להרי ירושלים

  תוכן מקודם

בארה"ב מדווחים היום (שלישי) על שיתוף פעולה בקונגרס האמריקני בין שני סנטורים מהמפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית, שמקדמים הצעת חוק להתיר מכירת פצצה חודרת בונקרים לישראל. הדיווח מגיע על רקע עסקת מכירת מטוסי ה-F35 בין ארה"ב לאיחוד האמירויות, שגורמים במערכת הביטחון מזהירים שעלולה לערער את היתרון הצבאי שיש לישראל במזרח התיכון.

מדובר בהצעת חוק שהגישו סנטורים משתי המפלגות – ג'וש גוטהיימר הדמוקרט ובריאן מאסט הרפובליקן‎. אם החקיקה תעבור, ישראל תוכל לקבל לידיה את פצצת העל GBU-57 מתוצרת בואינג שנאסרה למכירה עד כה מחוץ לגבולות ארה"ב. יכולת החדירה של הפצצה היא לעומק של 60 מטרים לעומק הקרקע והיא שוקלת כ-14 טון. אם ישראל תחליט לתקוף באירן, אלו הפצצות שהיא צריכה כדי לפגוע במתקנים התת-קרקעיים. המחוקקים, ג'וש גוטהיימר הדמוקרטי ובריאן מאסטר הרפובליקני, הודיעו כי דיון ראשון בחקיקה יתקיים כבר ביום שישי הקרוב.

גוטהיימר כתב: "עלינו להבטיח כי בעלת בריתנו, מדינת ישראל, מצוידת דיה כדי להתמודד עם האיומים סביבה, בהם האפשרות שאיראן חמושה בנשק גרעיני. בשל כך, אני גאה להציג חקיקה דו-מפלגתית שתבטיח את יכולה של ישראל להתמודד מול איראן וחיזבאללה, ותבצר את היתרון הצבאי הטכנולוגי של בת בריתנו ההיסטורית בעזרת תחמושת חודרת בונקרים".

ה-MOP – שפירוש ראשי התיבות שלה הוא "חודרת שריון מסיבי" – היא פצצה חכמה במשקל של 13 טונות וחצי, המיוצרת על ידי חברת בואינג ומסוגלת לחדור לבונקרים תת-קרקעיים בעומק של 60 מטרים. רכישת הפצצה עשויה לסייע לישראל לתקוף מתקני גרעין ואתרי טילים בעומק הקרקע באיראן, וכן לפגוע במחסני טילים של חיזבאללה ובמתקני שיגור של ארגון הטרור בעומק הרי לבנון.

הפצצה המדוברת היא הגדולה ביותר בארסנל הנשק הלא גרעיני שיש כיום לצבא האמריקני. אם היא תימכר לישראל, רק מטוסי ההרקולס של חיל האוויר יוכלו לשאת את הפצצה ולהטילה. בארה"ב בוצע ניסוי של הטלת הפצצה מהרקולס – שהסתיים בהצלחה.

בשבוע שעבר דווח ב N12 על המשא ומתן ששר הביטחון בני גנץ החל לנהל עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, במטרה לגבש חבילת פיצויים שתבטיח את היתרון האיכותי של ישראל. צוות מקצועי של משרד הביטחון טס לוושינגטון במטרה לדון בנושא מול מקביליהם בפנטגון. שני הצוותים גיבשו יחד חבילת פיצוי לישראל בעקבות מכירת המטוסים המתקדמים לאמירויות.

כתבות קשורות

תגובה אחת

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן