צילום: Yonatan Sindel/Flash90

טראמפ: "יש לנו 5 מדינות שבטוח יצטרפו לשלום עם ישראל אחרי הבחירות"

נשיא ארה"ב מעריך שמדינות ערביות רבות נוספות יצטרפו ל'הסכם אברהם' במידה וינצח בבחירות: "היופי זה שיש שלום במזרח התיכון בלי כסף ובלי מלא דם. יש לנו בוודאי 5, אני חושב שיהיה לנו עוד 5 די בטוח". מחר ייחתם שת"פ מדעי בין ישראל לארה"ב שיחול גם על יו"ש והגולן
 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

 • "הן בכו מכאבי בטן, אני בכיתי כי לא היתה להן אמא"

  תוכן מקודם

 • עזרו לאבא ואמא לשמור עלי

  תוכן מקודם

 • חתונה ללא כלה?! עוד שבועיים היא מתחתנת ואין לה עדיין שמלה

  תוכן מקודם

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מעריך שמדינות ערביות רבות נוספות יצטרפו ל'הסכם אברהם' ויכוננו נורמליזציה עם ישראל, במידה וינצח בבחירות לנשיאות שיתקיימו ביום שלישי בשבוע הבא: "יש לנו 5, באמת יש לנו 9-10 שהם בערבוב, יש לנו המון, אני חושב שיהיה לנו המון". זה יהיה בעיקר אחרי הבחירות, אנחנו עושים הרבה עבודה עכשיו".

"אני מעורב בכל ה'דילים' האלה. היופי זה שיש שלום במזרח התיכון בלי כסף ובלי מלא דם על החול, זה קורה. יש לנו בוודאי 5, אני חושב שיהיה לנו עוד 5 די בטוח, כולם, הגדולים, הקטנים יותר, וה-3 שיש לנו, אני מאוד מעריך. איחוד האמירויות, בחריין וסודאן זה הישג גדול, הייתה עיונות גדולה עם ישראל, אנחנו מאוד שמחים על זה. עשינו את זה בדרך מאוד שונה מאיך שעשו את זה בשלושים שנה האחרונות".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגריר ארה"ב בישראל דוד פרידמן יחתמו מחר בטקס מיוחד על הרחבת החלת הסכם שיתוף הפעולה המדעי בין ישראל לארה״ב על אזור יהודה ושומרון ורמת הגולן. הפרשן המדיני אריאל כהנא מציין כי זו אמירה מדינית רבת משמעות המתקנת עיוות בן עשרות שנים. עד היום, ממשלים סירבו להעביר תקציבי מו"פ ליו"ש.

המשמעות היא שההסכם יאפשר שיתופי פעולה עם כל האוניברסיטאות והמוסדות האקדמיים בישראל, ובתוכם לראשונה גם אוניברסיטת אריאל ומרכזי מו"פ נוספים ברמת הגולן וביו"ש. ההסכם החדש בא להחליף מזכר הבנות שנחתם עוד בשנת 1972 על ידי השגריר הישראלי דאז בארה"ב, יצחק רבין. באותו הסכם נקבע במפורש כי "הפרויקטים השיתופיים – אין לנהלם בשטחים הגיאוגרפיים שבאו תחת מינהל ממשלת ישראל לאחר 5 ביוני 1967".

השר להשכלה גבוהה זאב אלקין אמר כי "אני מברך את רה״מ על הישג גדול לקידום הריבונות ביו״ש וחיזוק אוניברסיטת אריאל: הסכם להרחבת שת״פ מדעי בין ישראל לארה״ב ליו״ש ורמת הגולן שייחתם באריאל. עוד שלב בדרך להכרה בין לאומית בזכויותינו ביו״ש. עוד שלב בהפסקת החרם על אוניברסיטת אריאל. עכשיו אולי גם בישראל? ור״ה אולי הגיע הזמן?!"

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן