צילום: ד"ר אביעד שיינין, תחנת מוריס קהאן לחקר הים

לראשונה בישראל: אותר דולפין שעבר תקיפת כריש • תיעוד

הדולפין אותר במסגרת מחקר אקולוגי ארוך טווח של אוכלוסיית הדולפינים המקומית, בנובמבר 2019 זיהו החוקרים דולפין שתויג במספר 1359, באורך של כשלושה מטרים. כשזיהו אותו שוב לפני מספר שבועות, הם גילו להפתעתם צלקות משוננות על צידי גופו. לאחר שהתעמקו קבעו כי מדובר בצלקות שמגיעות מתקיפת כריש

בפעם הראשונה בישראל, אותר דולפין שעבר התקפה על ידי כריש. הדולפין הפצוע אותר מול חופי אשדוד על ידי חוקרי תחנת מוריס קהאן לחקר הים של בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה.

הדולפין אותר במסגרת מחקר אקולוגי ארוך טווח של אוכלוסיית הדולפינים המקומית, מקיימים חוקרי אוניברסיטת חיפה  בשיתוף עם המרכז לחינוך וספורט ימי אשדוד, סקר דולפינים שגרתי מול חופי אשדוד. בנובמבר 2019 זיהו החוקרים דולפין שתויג במספר 1359, באורך של כשלושה מטרים.

כשזיהו אותו שוב לפני מספר שבועות, הם גילו להפתעתם צלקות משוננות על צידי גופו. לאחר שהתעמקו בתמונות שצילמו ואף התייעצו עם מומחים מהעולם, קבעו כולם כי מדובר בצלקות שמגיעות מתקיפת כריש – ולמעשה, התיעוד הראשון בישראל של דולפין חי שעבר תקיפת כריש.

לדבריו של ד"ר שייניין, על פי ניתוח הצלקות ומיני הכרישים המתועדים באזורנו, חלק מהחוקרים מעריכים כי מדובר בתקיפה של כריש עפרורי, שנע בין אורך של 3-4 מטרים או כריש ששזים אפור, שיכול להגיע לאורך של כחמישה מטרים, אולם הוא הדגיש כי לא ניתן לקבוע בוודאות את מין הכריש התוקף מצורת הצלקת.

לדבריו של ד"ר שיינין, מחקרים בעולם לגבי שני מיני כרישים אלה מצאו כי הם תוקפים וצדים דולפינים, אולם במשך 20 שנות מחקריו בישראל הוא לא ראה כל עדות לכך. "באזורים שבהם חיים כרישים גדולים כמו עמלץ או כרישי טיגריס אנחנו רואים דולפינים רבים עם סימני צלקות. מכיוון שכאן בישראל לא זיהינו עד כה דולפין אחד עם צלקות הביאה אותנו לחשוב שאין – או כמעט אין – תקיפות כאלה. העדות החדשה מחייבת אותנו לבדוק האם מדובר במקרה בודד או בתופעה חדשה", הוא סיכם.
צילומים: ד"ר אביעד שיינין, תחנת מוריס קהאן לחקר הים

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן