Miriam Alster/FLASH90

נשיא בית המשפט העליון לשעבר: "יש התקפה – ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר"

בנאום שנשא בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה, התריע נשיא העליון לשעבר מפני המתקפות נגד מערכת המשפט, ואמר: "צריך לעמוד זקופים אם יורים עליך - להמשיך לתת את אותם פסקי דין". בדבריו אמר עוד: "לא יודע אם יבואו ימים טובים, ומתי יבואו ימים יותר טובים"

"בית המשפט הוא כיפת הברזל של החברה הישראלית, של הדמוקרטיה הישראלית". כך אמר היום (רביעי) אהרן ברק, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, בריאיון לכנס הדמוקרטיה השנתי ע"ש ירון אזרחי מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה. "התפקיד החשוב של הכנסת כמבקרת הולך ונשחק עד שהוא כמעט ולא קיים, עד שבאים בטענות לוועדת הכנסת כשאינה מאשרת את מה שהממשלה הציעה. לא כך צריך להיות מבנה הפרדת הרשויות".

"מערכת היחסים בין הכנסת לרשות המבצעת היא בד"כ פרובלמטית בדמוקרטיה פרלמנטרית, אך אצלנו הממשלה מכתיבה את כל החלטות הכנסת ושיקול הדעת העצמאי של ח"כ הוא קטן. אם הוא כבר מופעל, אז אומרים 'אתם לא נותנים לרשות המבצעת לבצע'. התפקיד החשוב של הכנסת כמבקרת הולך ונשחק עד שהוא כמעט ולא קיים. לא כך צריך להיות מבנה הפרדת הרשויות", אמר ברק.

"ברשות המבצעת גם חל שיבוש", המשיך עוד נשיא בית המשפט העליון לשעבר, "ראש הממשלה היה ראשון בין שווים, היום אף אחד לא רואה אותם כשווים וכולם רואים את ראש הממשלה כראשון. תראו מה קרה עם ההחלטות עם הקורונה – ראש הממשלה מקבל החלטה, הולך לציבור ומודיע עליה, אח"כ זה היה הולך לממשלה ואח"כ לכנסת. זו לא הפרדת רשויות".

"התשתית של ביהמ"ש כמבקר הכנסת היא מאוד חלקית ושנויה במחלוקת, ולכן אני יכול להבין ביקורת מהכנסת האומרת שאנו המון שנים פעלנו מבלי שביהמ"ש התערב ופתאום ביום אחד התהפכו היוצרות. אך התשובה היא כי מי שהפך את היוצרות היא הכנסת. הכנסת כרשות מכוננת אמרה לכנסת – את לא יכולה לחוקק חוקים שפוגעים בחוק יסוד כבוד האדם, ובחוק יסוד חופש העיסוק, אלא אם הפגיעה תואמת את ערכיה של מדינת ישראל, לתכלית ראויה ואינה מעבר לנדרש", הוסיף."

בדבריו תקף את ההתקפות נגד מערכת אכיפת החוק ואמר: "בית המשפט לא צריך להיכנס לבונקר. יש פה התקפה עליו, מפגיזים אותו. אבל הוא לא צריך להיכנס לבונקר, ולהגיד נמתין, יבואו ימים טובים יותר. לא יודע אם יבואו ימים טובים, ומתי יבואו ימים יותר טובים. עליו לעמוד זקוף, ולהמשיך ולתת את אותם פסקי הדין שהיה נותן אילולא היו יורים עליו".

"בסיטואציה כזאת" אמר ברק "כשיש יריות כאלה אתה לא צריך לבחור באותה החלטה שתגביר את האש. בית המשפט הוא כיפת הברזל של הדמוקרטיה הישראלית, ואסור שכשיש התקפות, על כיפת הברזל להיכנס לבונקר"."אני יודע שאני נתפס בתור אוייב העם שנלחם באיזושהי דון קישוטיות", מתח ביקורת על מבקריו.

"לא, אני לא כזה. יש מקום לשיח, אבל הוא צריך לבוא מתוך כבוד הדדי, ולא מתוך שיח כוחני. דוגמה לשיח כוחני הוא חוק הלאום. אני אמרתי שאני בעד חוק היסוד, ורואה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אך האופן שבו הוא נעשה היה בכוח ולא בהידברות. אם היו עושים בהידברות, היו מגיעים לאותו הרעיון, תוך שמירה על הזכויות האינדיבידואליות של כל אדם בישראל".

3 תגובות

דיברי בלע של בלעם הרשע

יתכבד מר דיקטטור ברק, ויתמודד בכנסת, וישכנע את העם מה "מעבר לנדרש" ומה "תכלית ראוייה" ומה "כיפת הברזל של הדמוקרטיה" ומה "זכויות אידיבידואליות" ועד אז שיסתום את הפה ויניח את נציגי העם – הדמוקרטיה האמיתית לשלום.
חוק הלאום הוא חוק יסוד שעבר ב-61 חכים, חוק לגיטימי פי אלף מחוקי כבוד האדם, שעברו במיעוט אצבעות, ללא ידיעה שזה כאילו "חוקה" שבשמה ביצעת מר ברק פשעים על גבי פשעים נגד העם והדמוקרטיה הישראלית.
דיקטטור קטן, מספיק רדת בנו, הגיע הזמן שתשחרר.
תתבייש לך !

מי ביקש להיכנס לבונקר?
רק ביקשו שחיות תתפטר!
ויחד איתה כל צבועי מפלגת בג"ץ.

כל כך פשוט!

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן