צילום: מארק ניימן / לע"מ

גנץ: "רבין היה מברך על הסכמי השלום"; ריבלין: "השנאה מבעבעת"

נשיא המדינה בטקס זיכרון לראש הממשלה יצחק רבין: "לא יכול להיות שיונפו שלטים שקוראים למותם של אזרחים. לא יכול להיות שעיתונאים יחיו תחת איומים. לא יכול להיות שיהיה מי שיעז להעלות בדעתו שרצח פוליטי אפשרי בכלל". שר הביטחון: "כשאני הולך לכותל אני מניח שם פתק - הבא שלום עלינו ועשה שלום בתוכנו"
 • אם אתה משמח את שלי

  תוכן מקודם

 • ודאי כל התורמים יזכו למידה כנגד מידה שצאצאיהם יהיו בריאים בנפשם

  תוכן מקודם

 • לא סתם ברכה זו גזירה לכל דבר ועניין

  תוכן מקודם

 • "הנני מכירות הרבה שנים שהוא פך שמן טהור ועדיו לגדולות

  תוכן מקודם

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים בטקס האזכרה הממלכתי "נר יצחק" הפותח את אירועי הזיכרון לראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל, לציון 25 שנים להירצחו. הטקס התקיים הבוקר (חמישי), בבית הנשיא, בהשתתפות בני משפחת רבין, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט חנן מלצר ונציג הממשלה שר התרבות והספורט חילי טרופר.

"בכל שנה לקראת האירוע הזה, אני מקווה, מייחל, שאפשר יהיה להתמקד פעם אחת לפחות במורשת האזרחית של יצחק. השנה החלטתי שעל כך אדבר ויהי מה," אמר הנשיא והוסיף: "אבל לפני שאגע בזה, וכמו בכל שנה, אני מוצא את עצמי ביום הזה מבקש על נפשה של הארץ הזו, שיצחק אהב כל כך. על נפשם של אנשיה על נפשה של הדמוקרטיה הישראלית, החזקה אך שאסור לקחת אותה כמובן מאליו. בכל שנה אני מדליק את נר יצחק ומרגיש כמה האדמה שבחוץ בוערת. והשנה עוד יותר מתמיד אנחנו מתכנסים כאן ואני חושש, חושש שהלהבות הגבוהות שבתוכנו מסכנות את הבית שלנו, של כולנו. מסכנות את המרקם הישראלי שבנינו בעמל רב כל כך. הרצח של ראש הממשלה יצחק רבין היה רצח פוליטי. הרוצח הנתעב של ראש הממשלה חשב שיש לו לגיטימציה לחסל כך, הלכה למעשה, את קיומה של אי הסכמה פוליטית חריפה ועמוקה. אני הייתי בצד המנוגד ליצחק רבין בוויכוח הפוליטי הזה. כמוני היו עוד רבים אחרים. ורובנו, משוכנעים עד העצם בצדקת דרכנו, לא האמנו לרגע, לא דמיינו לרגע, את תרחיש האימה שאליו נגיע במאבק האידיאולוגי הזה".

הנשיא המשיך ואמר: "25 שנים אחר כך המדינה נקרעת כמו ים סוף בין שני מחנות והשנאה מבעבעת לנו מתחת לרגליים. לא יכול להיות שיונפו שלטים שקוראים למותם של אזרחים. לא יכול להיות שעיתונאים יחיו תחת איומים. לא יכול להיות שאזרחים יכו אזרחים. לא יכול להיות שתופנה אלימות מילולית קשה כלפי שוטרים. ולא יכול להיות שיהיה מי שיעז להעלות בדעתו שרצח פוליטי, של ראש ממשלה, שר, נשיא, חבר כנסת, אפשרי בכלל. לא יכול להיות שנכשיר כך את צל צלה של האפשרות לרצח הפוליטי הבא, מי במילים ומי בשתיקה מי במבט ומי בהסבת מבט מי במעשים ומי באוזלת יד".

"יש לנו אחריות כלפי דור הצעירים הזה שלא ידע את יצחק וכלפי דורות הילדים והנכדים שלנו למצוא את הדרך לתקן את הפגיעה הרב מערכתית בדמוקרטיה הישראלית שאירעה כאן לפני רבע מאה,״ הדגיש הנשיא. ״יש לנו אחריות לתקן את הקריעה בישראליות שנמשכת גם היום. ללמד את עצמנו את השיעור הזה שוב ושוב. עד שנפנים כולנו, חרדים, חילונים ודתיים, יהודים וערבים, שאין לנו ארץ אחרת שכולנו אוהביה ואין לנו מדינה אחרת שכולנו בניה ובנותיה. ואין לנו דרך אחרת מלבד הדרך היהודית והדמוקרטית, דמוקרטית ויהודית בנשימה אחת, שלאורה בנינו ונמשיך ונבנה את הבית הזה", אמר הנשיא.

גנץ אמר כי "אני רוצה להגיד לכם שהיום הזה, באמת ראוי שישמש לנו כחברה מראה אמיתית לאיפה היינו, לאן היינו צריכים להגיע ולאן הגענו. אני הצעיר, שלא יכול להגיד שהכרתי מקרוב את יצחק רבין, ראיתי אותו והייתי אדם בוגר כשהוא נרצח, אבל כן ראיתי על מה הוא עמד, מה הוא סימל, מה הוא עשה, איך הוא התנהג ומשם איך כל זה כל כך חסר לנו היום. ככה פשוט. הכל מקופל בהיסת הזה של מה הוא היה, מה היינו צריכים להיות והיכן אנחנו נמצאים".

"בעיניי, ליצחק רבין היו כמה דגשים בחייו הציבוריים ובחייו כולם שאפיינו אותו ואת דורו, אבל בסוף הוא זה שראשון, מח"ט הראל, שר ביטחון, ראש ממשלה בימים כל כך קשים. היכולת הזו לנהוג בדוגמה אישית מופתית, היא יכולת שאנחנו חייבים לשמר אותה".

"מהו זיכרון, עוד הספד טוב שאני יכול לקרוא כאן? עוד שיר שמכאיב לנו? שזה הכל נכון, או בסופו של דבר מחויבות אמיתית לדרך שמתחילה קודם כל ולפני הכל בדוגמה אישית מופתית. הן כאדם, הן כראש ממשלה. אני לא חושב שלא היו אז תרגילים פוליטיים, הפוליטיקה תמיד הייתה פוליטיקה והיה בה תן וקח וחיכוכים, אבל מעליה היה סדר עדיפויות, הייתה בו הקפדה על הביטחון, חתירה לשלום והיה שילוב של השלום והביטחון על פי תפיסתו. כך נהג בצעירותו, כך נהג בבגרותו וכך גם נהג בדמי ימיו. היה שם עוד דבר- ממלכתיות, אכפתיות, לא בלי החלקות מילים, כולם טועים במילים, אבל כשבודקים את המהות- הייתה שם ממלכתיות ואכפתיות".

"הנשיא, דיברת על חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אנחנו זוכרים את ההשקעה בחינוך ובתשתיות, זוכרים הכרה בראייה כוללת של ממלכתיות מחייבת. הייתה שם קריאה אדירה לשלום מבית ולא רק שלום כלפי חוץ. "האלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה" כך אמר וכך צדק. אם אנחנו רוצים לזכור את מורשתו של יצחק, נשאל את עצמנו במראה של 25 שנים, איפה היינו, איפה אנחנו צריכים להיות ואיפה אנחנו נמצאים באמת. עם זה אנחנו חייבים לעשות משהו".

"מי זה "אנחנו"? קודם כל ולפני הכל- המנהיגים. אם אנחנו לא מצליחים לנהל דיון בכנסת או בממשלה, איך נצליח לנהל דיון ברחוב? אם לא תהיה לנו דרך ארץ במשכננו שלנו, מה נגיד לאנשים ברחוב עצמם? לא ראינו לאן זה מגיע? לא רואים את האלימות שמתפרסמת בחברה, אנחנו רואים ואנחנו כמנהיגים צריכים לפעול כנגד העניין הזה. אנחנו צריכים להתעקש לתת לאלה שחושבים אחרת מאיתנו את כל הבמה להשמיע מה שהם חושבים ולא כדי שזה יעבור ליד האוזן, אלא באמת להקשיב ולראות מה אפשר לעשות. אנחנו מאוד רחוקים משם".

"אני רוצה להגיד לנו ולחברה בישראל, ולכם משפחת רבין, שהדרך היחידה שלנו לכבד את זכרו של יצחק רבין, מפורצי הדרך, ממשחררי ירושלים, מזה שדאג לביטחון ישראל, לשלום, לסדרי עדיפויות ולקידום ממלכתי של הדברים אולי יותר מכל אחד אחר, אם הוא היה פה עכשיו הוא היה מברך על הסכמי השלום ושמח עליהם, אבל הוא היה מאוד מוטרד ממה שאנחנו רואים בתוך הבית".

"כשאני הולך לכותל אני מניח שם פתק: "הבא שלום עלינו ועשה שלום בתוכנו". אי אפשר להסתפק בלהביא שלום עלינו, צריך לעשות את זה כי זה חלק מהביטחון שלנו. אי אפשר להביא שלום עלינו אם לא נהיה בטוחים וחזקים. אין לנו זכות קיום ללא עוצמה צבאית חד חד ערכית וביטחונית. כל זה לא שווה אם אין לנו שלום בינינו ולשם צריך להגיע והדרך כמו כל דבר היא בדוגמה אישית שכל כך חסרה לנו. אפשר להתנצל על מה שקרה פה ב-25 שנים האחרונות, אבל זה לא מספיק- צריך לשנות את זה. אנחנו מחויבים לדרך השלום שתבוא עלינו ודרך הביטחון שנמשיך לשמור עליה, ומאוד חשוב- השלום שבתוך הבית", דברי ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון.

כתבות קשורות

פיילוט במגזר החרדי: תו ירוק לילדים מחלימים על בסיס בדיקה סרולוגית
אסונות בין הזמנים: בן 50 נמשה מהים סמוך לגשר רידינג בת"א - מצבו קריטי
גל שריפות ביוון: יותר מ-100 בתים עלו באש; ישראל תשלח סיוע • צפו
10 בני משפחה בהם ילדים קטנים נקלעו לחשכה בהר מירון - חשש להתייבשות
סקר: רוב הציבור חושב שתפקוד הממשלה במשבר הקורונה "רע" • כמה יצייתו לסגר?
שכניו של בנט עתרו לבג"ץ: "העדפת נוחות בלתי מוגבלת של רה"מ"
מזכירות הליכוד אישרה: זה העונש של מי שפרש מהמפלגה או הצטרף לבנט
"התליין מטהרן": ראיסי הושבע לנשיאות איראן והצהיר: "לא מעוניינים בנשק גרעיני"
מחאת הנכים מתחדשת: איילון דרום נחסם לזמן קצר
נתניהו: "דאגתם לאבידר לשר בלי תיק, בזמן שלשולה מחדרה אין חיסון" • צפו
שריפות בירושלים ובבית אל: תושבים פונו בקריית יובל; אין שליטה בבית אל
"זאת החלוקה בינינו": ליברמן מגיב על היעדרותו מישיבות קבינט הקורונה

תגובה אחת

 1. אני מבין שמישהו היה מנסה לחשוב מה היתה דעתו של ימחק שמיר . כי יצחק שמיר היה אדם שקול ובעל יכולת ראיה רחבה וגם תמך ללא סיג בקיומנו בארצנו.
  אבל לחשוב מה היה אומר רבין זה ממש לא רלונטי.

סגור לתגובות.

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן