בשל הטענות לאנטישמיות: מפלגת הלייבור בבריטניה השעתה את ג'רמי קורבין

קורבין שהנהיג את מפלגת הלייבור משנת 2015 ועד למערכת הבחירות האחרונה באנגליה, הוא הודח לאחר שהוועדה לשוויון ולזכויות אזרח קבעה כי "לא טיפלו באנטישמיות ב'לייבורק ואין לכך תירוצים ונראה שזה נובע מחוסר רצון להתמודד עם האנטישמיות"

 • הכמות מוגבלת: משלוח מנות אישי ממרן הגר"ח קניבסקי שליט"א

  תוכן מקודם

 • 13 שנה חכינו! מעמד תפילה היסטורי ביום הפורים עצמו בערב שבת אחר חצות, למסירת שמות >>

  תוכן מקודם

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

ג'רמי קורבין הנהיג משנת 2015 ועד לנערכת הבחירות האחרונה באנגליה את מפלגת 'הלייבור' הוא הובס ברוב גדול על ידי בוריס ג'ונסון . במהלך שנותיו והוא צבר אמירות אנטישמיות רבות.

הוועדה לשוויון ולזכויות אזרח בבריטניה אמרה היום (חמישי) כי מפלגת הלייבור בבריטניה הייתה אחראית להטרדות ולאפליה לא חוקיות בטיפולה בטענות לאנטישמיות תחת הנהגתו של המנהיג הקודם ג'רמי קורבין – שפתחה בחקירה במאי אשתקד אחרי תלונות מרובות על אנטישמיות בשורות המפלגה תחת הנהגתו של איש השמאל הקיצוני, ועל התגובה שלו לתופעה. עד השלמת החקירה, חברותו של קורבין במפלגה הושעתה.

"החקירה זיהתה כשלים חמורים בטיפול ההנהגה של מפלגת הלייבור באנטישמיות והליך לא מתאים לטיפול בתלונות על אנטישמיות", מסרה הוועדה, שלפיה המפלגה הגדולה ביותר באופוזיציה בבריטניה אחראית לשלוש הפרות של חוק השוויון: התערבות פוליטית בתלונות על אנטישמיות, כשל במתן הכשרה ראויה לטיפול בתלונות והטרדות".

קרולין ווטרס, היו"ר הזמנית של הוועדה, אמרה כי "החקירה שלנו מצאה תחומים רבים שבהם הגישה של ההנהגה לטיפול באנטישמיות לא הייתה מספקת". לדבריה, "אין לכך תירוצים ונראה שזה נובע מחוסר רצון להתמודד עם האנטישמיות מאשר חוסר יכולת".

קורבין אמר כי האנטישמיות היא "מחליאה לחלוטין, שגויה ואחראית לכמה מהפשעים הגדולים ביותר באנושות". לדבריו, "בתור מנהיג מפלגת הלייבור תמיד הייתי נחוש למגר את כל סוגי הגזענות ולעקור מהשורש את סרטן האנטישמיות". עם זאת, הוא טען שהממצאים בדוח לגבי היקף האנטישמיות "מוגזמים באופן דרמטי" בשל סיבות פוליטיות.

כזכור, לפני שלוש שנים נסע קורבין לצפון-אפריקה, והניח זר על קברו של אחד המחבלים הפלסטינים שהיו מעורבים בטבח 11 הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב-1972 – כך נחשף ב"טיימס אוף סאנדיי". החשיפה הזאת זכתה לגינוי בממלכה המאוחדת, ומזכיר ההגנה הבריטי, סיר מייקל פלון, אפילו אמר במהלך מערכת הבחירות כי היא מוכיחה שיושב ראש הלייבור אינו ראוי להיות ראש הממשלה בלונדון.

לפי הדיווח ב"טיימס", באוקטובר 2014 נסע קורבין לטוניסיה לקברו של עאטף בסיסו, שהיה אחראי המודיעין של אש"ף ב-1972, והיה מעורב בתכנון הפעולה באולימפיאדה. הוא חוסל ב-1992 בפריז, בפעולה המיוחסת למוסד, לאחר שנורה שלוש פעמים בראשו בסמוך למלון בבירה הצרפתית.

באותה עת היה קורבין כותב טור באופן קבוע ב"מורנינג סטאר", ואז כתב כי השתתף בטקס לזכרם של אנשים שנהרגו בידי סוכני מוסד בפריז בשנת 1991. הוא אמר כי "זרים הונחו על הקברים", ותיאר את היום כ"נוגע ללב". כעת הצליחו הבריטים לקשר בין שני האירועים. הבלבול נובע, בין השאר, מהעובדה שהחיסול של בסיסו רק מיוחס למוסד, ושבכל מקרה התרחש בשנת 1992, ולא 1991.

כזכור, במערכת הבחירות האחרונה הדיח ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון את קורבין שהתמודד מולוברוב גדול. מייד עם הגעת התוצאות אמר קורבין כי הוא יתפטר מהנהגת המפלגה שבה עמד מאז 2015 לאחר שהיא תעבור "תהליך של בדיקה עצמית".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן