צילום: דובר צה"ל

דיווח: הבית הלבן הודיע לקונגרס כי הוא מתכוון למכור לאמירויות 50 מטוסי F35

התפתחות מכירת הנשק המתקדם לאמירויות: לפי מקורות שמעורים בעסקה, שווי המכירה עומד על 10.4 מיליארד דולרים. נתניהו: "קיבלנו הבטחה שהיתרון האיכותי יישמר, אנחנו עומדים מול איום משותף". גנץ: "ארה"ב ממשיכה להיות מחויבת לביטחון ישראל וליתרונה האיכותי במזרח התיכון"

 • מזעזע: הספיק להתפלל במניין ונפטר במוצאי החג

  תוכן מקודם

 • "הרגע הכי קשה בחיים" יהודה קליין משתף בפטירה הטראומתית

  תוכן מקודם

 • "עזרו לנו לצאת מפה" שמונה יתומים זועקים לעזרה

  תוכן מקודם

 • משלמים כעת 250,000 ש"ח ויש לכם דירה חדשה

  תוכן מקודם

הבית הלבן הודיע הערב (חמישי) לקונגרס כי יאשר מכירת 50 מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות, כך לפי דברי מקורות לסוכנות הידיעות 'רויטרס'. לפי דיווח של סוכנות "בלומברג" מפי ארבעה מקורות שמעורים בעסקה, שווי המכירה עומד על 10.4 מיליארד דולרים. עוד נמסר כי בשגרירויות האמירתית והישראלית סירבו נכון לשעה זו להגיב לדיווח.

הדיווח מטעם גורמים בממשל האמריקני, מעיד על כמות גדולה של מטוסים שאותם מעוניינת ארצות הברית למכור לאיחוד האמירויות, שבוע לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ נתנו לארצות הברית אור ירוק למכור את המטוסים המתקדמים. בעוד חמישה ימים יתקיימו הבחירות בארה"ב, ודעתם של המועמדים לנשיאות חלוקה בעניין מכירת המטוסים המתקדמים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדיווח במהלך מסיבת עיתוBאים הערב ואמר כי "אנחנו כבר אחרי חודש של דיון רצוף אינטנסיבי של משלחת משרד הביטחון בפנטגון בוושינגטון, קיבלנו שם יותר מביטחון בהתחייבות האמריקנית לשמור על היתרון הצבאי האיכותי של ישראל, אני עכשיו בא מפגישה עם מזכיר המדינה אספר שביקר בישראל, הודתי לו על שיתוף הפעולה היוצא מן הכלל שלהם, אני חושב שזה הישג חשוב למדינת ישראל. אנחנו גם יודעים שכולנו עומדים מול איום משותף, אנחנו מבינים את זה היטב, אבל עם זאת היה חשוב שמערכת הביטחון קיבלה את ההתחייבות האמריקנית הברורה הזאת לשמירת יתרוננו הצבאי האיכותי באזור ובכלל".

שר הביטחון בני גנץ אמר הערב כי "‏כשר הביטחון של מדינת ישראל אני אומר לכם הערב, ארה"ב ממשיכה להיות מחויבת לביטחון ישראל וליתרונה האיכותי והטכנולוגי במזרח התיכון. בפגישותיי עם בכירי הממשל האמריקאי ובראשם מזכיר ההגנה אספר – דאגנו להבטחת ביטחון ישראל לעשרות שנים קדימה ולהמשך חיזוקו".

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה בעבר כי השאיפה היא להציג את ההסכם עד ל-2 בדצמבר, יום החג הלאומי של איחוד האמירויות. עם זאת, לוועדת קשרי החוץ של הסנאט ולוועדת בית הנבחרים לענייני חוץ, שחבריהן ביקרו את מעורבותה של איחוד האמירויות במותם של אזרחים בתימן, יש את הזכות לבדוק ואף לחסום מכירות נשק בתהליך ביקורת לא רשמי.

מוקדם יותר פורסם כי היועץ הבכיר של המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן למדיניות החוץ אנתוני בלינקן התראיין אמש (רביעי) לעיתונאי האמריקני יעקב קורנבלו. בין הדברים התייחס בלינקן לעסקת מכירת המטוסים הצפויה לאיחוד האמירויות והבהיר: "אם יבחר ביידן, יבחן הממשל האמריקאי מחדש את כל פרטי העסקה". עוד הבהיר בלינקן כי ממשל ביידן צפוי לדבוק בעמדת ממשל אובמה משנת 2015, לפיה ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שרשאית לרכוש את המטוס המתקדם.

כזכור, נתניהו וגנץ פרסמו בתחילת השבוע הצהרה משותפת בה הודיעו כי ישראל לא תתנגד למכירת מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות על ידי ארצות הברית. עם זאת, הצדדים הציגו גרסאות שונות לנושא, כשנתניהו טען כי אין קשר בין העסקה לנורמליזציה של האמירויות עם ישראל, ובתגובה גנץ תקף חריפות והאשים את נתניהו בהסתרת המגעים ממערכת הביטחון.

בהודעה משותפת לראש הממשלה ושר הביטחון נמסר כי "עם שובו לישראל שוחחו ראש הממשלה ושר הביטחון על ההסכם שנחתם להבטחת יתרונה הצבאי של ישראל בין שר הביטחון גנץ למזכיר ההגנה האמריקני שר הביטחון בני גנץ שוחח עם ראש הממשלה נתניהו ומסר עדכון על הדיונים שערך בפנטגון ועל ההסכם שנחתם בינו לבין מזכיר ההגנה אספר להבטחת יתרונה הצבאי האיכותי של מדינת ישראל".

"הסכם זה הושג אחר דיאלוג ממושך בין משרד הביטחון והפנטגון שהתחיל לאחר ביקורו הקודם של שר הביטחון בוושינגטון לפני חודש. שר הביטחון הדגיש שההבנות שהושגו עם ארצות הברית יאפשרו תכניות רכש ארוכות טווח שיספקו מערכות נשק מתקדמות לישראל, ישדרגו באופן משמעותי את יכולותיה הצבאיות, יבצרו את ביטחונה ועליונותה הצבאית האזורית של ישראל, וישמרו את יתרונה הצבאי האיכותי בעשורים הקרובים".

"במסגרת הביקור עדכנו גורמי הממשל האמריקניים את שר הביטחון שהממשל האמריקני מתכנן להודיע בזמן הקרוב לקונגרס על כוונתו לספק מערכות נשק מסוימות לאיחוד האמירויות. ראש הממשלה ושר הביטחון הסכימו שלאור העובדה שארצות הברית משדרגת את יכולותיה הצבאיות של ישראל ומשמרת את יתרונה האיכותי – ישראל לא תתנגד למכירת המערכות הללו לאיחוד האמירויות", לשון ההודעה המשותפת.

בהודעה נוספת שפרסמה לשכת ראש הממשלה נטען כי "ההבנות החדשות לא היו חלק מהסכם השלום עם איחוד האמירויות והדיון בהן החל רק לפני חודש עם ביקורו של שר הביטחון בוושינגטון, לאחר החתימה על הסכם השלום, והסתיים רק אתמול".

"לאחר בחינה מדוקדקת שהתקיימה על ידי גורמי המקצוע במשרד הביטחון הוחלט שלישראל אין התנגדות לאספקת מערכות נשק מסוימות לאיחוד האמירויות, כשהדבר מעוגן בהסכם עם ארה"ב המשדרג את יתרונה הצבאי של ישראל ומבטיח את עליונותה הצבאית במזרח התיכון בעשורים הקרובים" לשון הודעת לשכת נתניהו.

בלשכת שר הביטחון מיהרו להכחיש והאשימו כי "לאחר חתימת הסכם השלום עם האמירויות, התגלה לשר הביטחון כי במקביל מתקיים משא ומתן למכירת נשק מתקדם, דבר אשר היה ידוע לגורמים הישראלים שהיו מעורבים במשא ומתן, אך הוסתר ממערכת הביטחון שלא היתה שותפה לו".

"שר הביטחון רואה בהשגת שלום ויציבות אזורית ערך אסטרטגי עליון, ולכן מרגע חתימת ההסכם הוביל פעולה נחושה ועצמאית מול הממשל האמריקאי, בכדי להבטיח את קיום ההסכם תוך הבטחת ביטחונה של מדינת ישראל, שמירה על היתרון האיכותי שלה והעצמת כוחו של צה"ל לעשרות השנים הבאות", לשון הודעת לשכת גנץ.

בלשכת ראש הממשלה הגיבו להאשמה של גנץ ואמרו כי אין חדש ברצון של האמירויות לקבל לידיהם את מטוסי החמקן.

ב'כאן חדשות' דוח מפי מקורות המעורים בנושא שמזכיר ההגנה של ארצות הברית מייק אספר צפוי להגיע לישראל בסוף חודש להמשך הדיונים על "חבילת הפיצוי" שתקבל ישראל בשל מכירת מטוסי ה-F-35 לאמירויות. בין היתר מדובר בטכנולוגיות מתקדמות, שלפי המקורות, כוללים אמצעי לחימה שארצות הברית לא העבירה לישראל עד כה. עוד הבטיח הממשל האמריקני כי מטוסי החמקן שיועברו לאמירויות יהיו "נחותים" בהשוואה לאלו הנמצאים בידי חיל האוויר הישראלי והמערכות המותקנות עליו.

ב'וואלה' צוטט גורם ישראלי בכיר שאמר כי ההודעה פורסמה היום בעקבות השיחות שקיים אתמול גנץ בוושינגטון עם שר ההגנה האמריקני מארק אספר. בסיום השיחות חתמו השניים על הצהרה שכוללת מחויבות אמריקנית לשמירה על העליונות הצבאית של ישראל במזרח התיכון. ההצהרה האמריקנית הזו סללה את הדרך להצהרה הישראלית לפיה אינה מתנגדת לעסקה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell