אילוסטרציה. צילום: Yaniv Nadav/Flash90

טורקיה סירבה להצעת הסיוע הישראלית בעקבות רעידת האדמה באיזימיר

רעידת האדמה התרחשה אתמול באיזמיר והורגשה היטב גם באי סאמוס שביוון. הרשויות בטורקיה מסרו לכל המדינות שהציעו להשתתף במאמצי הסיוע כי עזרתם אינה נדרשת - וכי כוחות החילוץ המקומיים השתלטו על האירוע בעצמם

ביום שישי כמה דקות לפני כניסת שבת הורה שר הביטחון בני גנץ להציע סיוע לטורקיה בהתמודדות עם רעידת האדמה שפקדה את האיזור. לאחר שהגיעה ההצעה לטורקים הם סירבו להצעת הסיוע הישראלית.

נציגי צה"ל שוחחו עם הנספח הצבאי בטורקיה שהעביר את ההצעה לשלטונות הטורקיים, ומסר את השתתפותה של ישראל בצער הקורבנות. כמו כן, הנספח הצבאי הודיע לטורקים כי ישראל נכונה להוציא באופן מיידי משלחת שתסייע לחילוץ הלכודים במבנים שנהרסו, ושתקים בית חולים שדה עבור הפצועים הרבים.

גנץ אמר אמש: "מדינת ישראל וכוחות הביטחון תמיד יושיטו את ידם לסיוע הומניטרי לאזרחים שנפגעים בכל מקום, תוך שימוש ביכולות ובניסיון שנצברו בצה"ל לאורך שנים להתמודדות עם מצבי חירום".

רעידת האדמה התרחשה אתמול (שישי) באיזמיר והורגשה היטב גם באי סאמוס שביוון. הרשויות בטורקיה מסרו לכל המדינות שהציעו להשתתף במאמצי הסיוע כי עזרתם אינה נדרשת – וכי כוחות החילוץ המקומיים השתלטו על האירוע בעצמם.

בתוך כך, במשרד החוץ אמרו שלא ידוע על ישראלים שנפגעו ברעידת האדמה באיזמיר, שהיא העיר התאומה של תל אביב. הקהילה היהודית באיזמיר הודיעה לשגרירות בטורקיה שלכל חברי הקהילה שלום, והשגרירות הישראלית בטורקיה פרסמה ציוץ שהביע את תנחומי ישראל למשפחות הקורבנות. "ישראל מוכנה לשלוח סיוע הומניטרי לטורקיה במקרה הצורך", הודיעה השגרירות.

זוהי לא הפעם הראשונה שישראל מציעה את עזרתה לטורקיה בעקבות אסונות טבע. למרות המתיחות הדיפלומטית בין המדינות, ישראל שלחה מטוסי כיבוי שהתגייסו למאמצי הסיוע בשריפות הענק בטורקיה ב-2016 וב-2010.

בשנת 1999 צה"ל שיגר משלחת סיוע גדולה בעקבות רעידת האדמה באיזמיט, שכללה כוחות מיומנים של חיפוש והצלה וצוותים רפואיים. חיל האוויר הטיס משלחת תגבור שכללה גם בית חולים שדה שהוקם בעיר אדאפזרי, ובו טיפלו כ-100 רופאים, אחיות ואנשי צוות אחרים בפצועים שחולצו במקום.

במהלך פעילותם חילצו הישראלים 12 ניצולים, בהם הילדה הישראלית שירן פרנקו שהייתה קבורה מתחת להריסות במשך כמעט 100 שעות. כמו כן, הצליחו הישראלים לחלץ 140 גופות, בהם 11 תיירים ישראלים ששהו במקום. בית החולים הישראלי טיפל ב-1200 פצועים, ביצע כ-40 ניתוחים ו-15 לידות.

2 תגובות

מדינת ישראל יצאה פיסטוק. שילמדו לקח להפסיק להתייפייף.

לא צריך להציע שום עזרה לשונאי ישראל בראשות ארדואן ש"י.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן