צילום: נתי שוחט / פלאש 90

הערכה במערכת הביטחון: השיגורים הלילה – תוצאה של פגיעת ברק במשגר טעון

בהערכת מצב אצל הרמטכל אביב כוכבי, עלה כי חמאס העביר מסרים לישראל דרך המצרים ובערוצים נוספים כי הירי לא היה מכוון. הרקטות נורו מבורות שיגור תת קרקעיים של החמאס הפועלים על טיימרים- שעוני עצר. בצה"ל בודקים- או ירי של קבוצה בחמאס, או השפעת מזג האוויר

לאחר שבמהלך הלילה (מוצאי שבת) נורו שתי רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. במערכת הביטחון העריכו כי השיגורים הופעלו כתוצאה מפגיעת ברק במשגר שהיה טעון ומכוון. מקורות פלסטיניים טענו כי ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי לא קיבלו החלטה על הסלמה ועל כן יחקרו את הירי לעבר ישראל. עוד מסרו מקורות פלסטיניים כי המודיעין המצרי יקיים שיחות עם חמאס על האווירה המתוחה בעזה בעקבות ירי הרקטות – כך דווח ב'כאן'.

העיתונאי אור הלר פירסם כי הערב הסתיימה הערכת מצב אצל הרמטכל אביב כוכבי על הירי מעזה בלילה. חמאס העביר מסרים לישראל דרך המצרים ובכמה ערוצים ערוצים נוספים כי הירי היה ירי לא מכוון. הרקטות נורו מבורות שיגור תת קרקעיים של החמאס הפועלים על טיימרים- שעוני עצר. צהל בודק: או ירי של קבוצה בחמאס השפעת מזג האוויר.

בארגון חמאס העבירו מסרים לישראל לפיהם הוא לא התכוון לבצע את הירי ושמדובר בתקלה ובאירוע שהוא לא התכוון לו – זאת למרות העיתוי המחשיד בו שוגרו הרקטות: השבוע בו חוסלו בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא לפני שנה, ומי ששימש בעבר כ'רמטכ"ל' חמאס, אחמד ג'עברי, שחוסל בדיוק אתמול לפני 8 שנים – כך דווח ב-N12.

העיתון הפלסטיני 'אל -קודס' דיווח בשם מקור בארגוני הטרור ברצועת עזה, כי הפלגים לא מעוניינים כרגע בהסלמה עם ישראל, אבל לא חוששים מעימות אם האחרונה תבצע 'מעשה טיפשי'. המקור הכחיש ששיגור הרקטות לישראל במהלך הלילה היה פעולה מכוונת, ואף טען כי ייתכן שהשיגור התרחש כתוצאה מחלחול של מי הגשמים לאחת מעמדות השיגור. דבר זה, כך על פי טענתו, עשוי היה להוביל להפעלת המשגר ולירי הרקטות לעבר ישראל.

עוד דווח ב-אל קודס" כי ארגוני הטרור ברצועת עזה "נכנסו למצב כוננות בימים האחרונים לאור איומים בלתי ישירים שנשמעו מהצד הישראלי, ומתכוננים להדוף כל תוקפנות".

פרשן חמאס, איברהים אל-מדהון, אמר כי מקור השיגור הוא תקלה שנגרמה כתוצאה מתנאי מזג האוויר וכי הזרועות הצבאיות בעזה מעוניינות כעת בשקט. אל-מדהון גם הזהיר את שר הביטחון בני גנץ כי הסלמה בעזה תחסל את עתידו הפוליטי. הוא המליץ לישראל ללכת עם רצועת עזה לרגיעה באמצעות הסדרה ארוכת טווח.

מוקדם יותר היום הזהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה את ארגוני הטרור: "המחיר של המשך התוקפנות יהיה כבד מאוד, אל תנסו אותנו". ראש הממשלה ציין כי בתגובה לשיגורים, צה"ל תקף תשתיות ומטרות של חמאס ברצועה. שר הביטחון בני גנץ הגיב גם כן על הירי לדרום ואיים: "אם חמאס לא יעמוד במבחן השקט התוצאות תהיינה קשות להנהגתו ולתושבי הרצועה".

4 תגובות

חקירה יסודית הראתה כי התמונה המדויקת היא תוצאה של שלשה שלבים:
השלב השלישי היה כפי שנמסר על ידי מערכת הביטחון: "השיגורים הופעלו כתוצאה מפגיעת ברק במשגר שהיה טעון ומכוון" ,
אך הקדים אותו שני שלבים:
שלב הראשון : פגיעת ברק טענה את המשגר בטילים
השלב השני : פגיעת ברק כיוונה את המשגר הטעון לעבר גוש דן.

שגם מהכיוון שלנו יהיה איזה קצר בשעון..

אותם גורמי ביטחון מבינים לגמרי שכל אחד יודע שהם סתם תוקעים משהו בלתי הגיוני לחלוטין .
ומה הם אומרים לנו בזה?
הם אומרים לנו שהם מצפצפים עלינו ועל החיים שלנו ושהם יתנו לערבים להפציץ אותנו חופשי חופשי לפי מה שמתחשק להם. ושנת]וצץ.
גורמי ביטחון כאלה אמרו לנו שטוב לגרש את היהודים מחבל עזה ולתת לערבים את השליטה שמה , ומשמה שישלטו גם עלינו פחות או יותר. ומסרבים עכשיו להגיד שויתור לערבים זה תמיד על חשבוננו , ויותר מזה הם אומרים שלא'כפת להם מאיתנו.

ברק אינו מכה פעמיים
אבל צה"ל עושה את אותה טעות שוב ושוב…

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו