תותחי נ"מ בסמוך למתקן הגרעיני בנתנז. צילום: ויקידפיה

איראן מזהירה את ארה"ב: "כל מהלך נגד האומה האיראנית ייתקל בתגובה מוחצת"

על רקע הדיווחים לפיהן ממשל טראמפ שקל לתקוף באיראן. דובר הממשלה, עלי רביעי, אומר "כל מתקפה של ארצות הברית תגרור תגובה מוחצת, "כל מהלך נגד האומה האיראנית ייתקל בתגובה מוחצת". הדברים שודרו באתר הממשלה הרשמי באיראן.

על רקע הדיווחים לפיהן ממשל טראמפ שקל לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים. במדינה האיסלאמית מזהירים היום (שלישי) כי כל מתקפה של ארצות הברית תגרור "תגובה מוחצת". את הדברים אמר דובר הממשלה, עלי רביעי, לדבריו "כל מהלך נגד האומה האיראנית ייתקל בתגובה מוחצת", דבריו שודרו באתר הממשלה הרשמי באיראן.

כזכור, הלילה (שלישי) דיווח עיתון הניו יורק טיימס כי הנשיא האמריקני, בחן אפשרויות לתקוף באיראן כדי לפגוע בתכנית הגרעין שלה. על פי הדיווח, במהלך פגישה עם יועציו הבכירים בחדר הסגלגל, ביום חמישי, שאל הנשיא האמריקני אם קיימות בפניו אפשרויות לפעולה נגד אתר גרעין מרכזי באיראן בשבועות הקרובים.

הבכירים – ובהם סגן הנשיא מייק פנס, מזכיר המדינה מייק פומפאו, ממלא מקום מזכיר ההגנה כריסטופר מילר וראש המטות המשולבים מארק מילי – הזהירו אותו כי תקיפה של מתקני הגרעין האיראניים תסלים לעימות נרחב. לפי הדיווח טראמפ דן בעניין בעקבות דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שקבע כי איראן ממשיכה להפר את תנאי הסכם הגרעין.

גורמים רשמיים בארה"ב אישרו כי לאחר שסגן הנשיא פנס ומזכיר המדינה פומפאו הסבירו לטראמפ את ההשלכות האפשריות של תקיפה באיראן, הנשיא האמריקני השתכנע ו"הבין שהאופציה לתקיפה צבאית צריכה לרדת מהשולחן". עם זאת, טראמפ עדיין עשוי לבחון דרכים אחרות לתקוף נכסים ובני ברית של איראן, כולל מיליציות בעיראק – כך לפי אותם הגורמים.

בתוך כך, ממשל טראמפ צפוי לפקוד על הצבא האמריקני להתכונן להסיג את רוב הכוחות האמריקניים המוצבים באפגניסטן ובעיראק, כך דיווחה אתמול רשת CNN האמריקנית. הפנטגון העביר כבר פקודות מקדימות ליישום התוכנית שתכלול השארת כ־2,500 חיילים באותן מדינות, לאחר הנסיגה. הוצאת הכוחות תתרחש עד 15 בינואר, 5 ימים לפני השבעתו של הנשיא הנבחר, ג'ו ביידן. כ־4,500 חיילים משרתים כיום באפגניסטן ו־3,500 בעיראק. על פי הדיווח בניו יורק טיימס, במהלך פגישה עם יועציו הבכירים בחדר הסגלגל שהתקיימה ביום חמישי, שאל נשיא ארצות הברית אם קיימות אפשרויות לפעול נגד אתר גרעין מרכזי במדינה עקב דיווח על הפרת תנאי הייצור שאושרו לה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו