השופט סטרשנוב. צילום: ויקיפדיה

דיווח: בראש ועדת בדיקה בפרשת הצוללות יעמוד השופט בדימוס אמנון סטרשנוב

לצידו יכהנו מפקד חיל הים לשעבר אלוף במילואים אברהם בן שושן, ובכירה לשעבר במנהל הרכש במשרד הביטחון. גורם משפטי: "לוועדה אין סמכות לחייב מישהו להתייצב בפניה". גורם ביטחוני: "חייבים לבדוק את הכשלים ולהפיק את הלקחים לצד ההליך הפלילי"

בראש וועדת החקירה שצפוי למנות שר הביטחון בני גנץ לבדיקת פרשת הצוללות יעמוד השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, שכיהן בעבר כפרקליט הצבאי הראשי – כך דווח ב'כאן חדשות'. לצידו יכהנו מפקד חיל הים לשעבר אלוף במילואים אברהם בן שושן, ובכירה לשעבר במנהל הרכש במשרד הביטחון. לחברי הוועדה עדיין לא ניתן כתב המינוי הרשמי ובמשרד הביטחון מכחישים כי כבר התקבלה החלטה בנושא.

על פי הדיווח של כרלמה מנשה, לוועדה אין סמכות לחייב את ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים נוספים – או כל אדם אחר – להתייצב בפניה, אך אם יתגלו חשדות לעבירות פליליות, הם יוכלו להעביר אותן ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט – כך לדברי גורם משפטי בכיר.

גורם ביטחוני התייחס לפרשה ואמר כי "חייבים לבדוק את הכשלים ולהפיק את הלקחים לצד ההליך הפלילי. הכל חייב להיות שקוף וגלוי, צריך לנקות את האווירה. זה חשוב גם למשרד הביטחון. יש לבחון את הכשלים מעבר להליך הפלילי ולבדוק את הנהלים".

ב'חדשות 12' דווח בשבוע שעבר כי ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ החליט להקים ועדת חקירה במשרד הביטחון שתבדוק את פרשת הצוללות. הוועדה לא נועדה ליצור הליך פלילי אלא לבדוק את הליך הרכש. הרכב הוועדה עדיין לא נקבע והכוונה היא להעמיד שופט עליון או מחוזי בדימוס בראשה, ולצרף שני חברים עם ניסיון והבנה ברכש בחיל הים ובצה"ל.

על פי הדיווח של אמנון אברמוביץ', הוועדה תפעל על פי חוק השיפוט האזרחי, ותוכל להכריח כל אזרח, כולל ראש הממשלה, להתייצב בפניה, כשמי שמסרב יכול להישלח למאסר. ראש הממשלה נתניהו, עורכי דינו ומקורביו צפויים לקבל זימון לוועדת החקירה לוועדה אין משמעות פלילית, למעט במקרה שאחד העדים יעיד עדות שקר.

בלשכת גנץ הכחישו את הדיווח ומסרו כי "כפי ששר הביטחון אמר בקולו מספר פעמים – מערכת הביטחון הונחתה לבדוק את האופציה להקמת ועדת בדיקה מקיפה בנושא רכש הצוללות וספינות המגן. כאשר תסתיים הבחינה ותתקבל החלטה – נעדכן".

מהליכוד נמסר בתגובה: "רק לפני 4 חודשים הסביר גנץ כי אין סיבה לחקור את פרשת הצוללות הממוחזרת מפני שאפילו היועץ המשפטי לממשלה ״לא מצא לנכון לפתוח בחקירה ואני מסתפק בזה״. עכשיו פתאום הוא ״שוקל״ זאת. מה נשתנה בינתיים? תשובה: כחול לבן מתרסקת בסקרים ומחפשת דרך לקושש קולות על ידי תרגילי סרק נגד ראש הממשלה נתניהו. מוטב שכחול לבן יצטרפו לראש הממשלה בעבודה משותפת למען הצלת חייהם ופרנסתם של אזרחי ישראל, במקום לעסוק בתרגילים פוליטיים מגוחכים".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן