Hadas Parush/Flash90

פומפאו: "כל האפשרויות למניעת המשך העשרת האורניום מצד איראן כשירות"

מזכיר המדינה האמריקני העניק במהלך ביקורו ראיון בלעדי לעיתון ישראל ואמר כי "נמשיך לפעול על מנת לגרום למדינות נוספות להבין כי הסכמי אברהם יטיבו עמן". על הפלסטינים: "אנו מנסים להעצים את הקשר עם הרשות הפלסטינית, כך שנוכל לקיים משא ומתן שיטיב עמם"

מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו מבהיר בראיון ל'ג'רוזלם פוסט' כי "כל האופציות" נגד איראן עדיין על השולחן. במענה לשאלת להב הרקוב בנושא הוא מבהיר כי כל האפשרויות למניעת המשך העשרת האורניום מצדה של איראן כשירות: "הממשל בראשות טראמפ הבהיר זאת במשך ארבע שנות כהונתו. אין סיבה שזה ישתנה בקרוב".

"להרגשתי", הוא אומר בראיון הבלעדי לתקשורת הישראלית במהלך הביקור, "הצלחנו בעניין. אני זוכר כשבחרנו לסגת מההסכם ב-2015, העולם אמר 'זה לא יעבוד, הסנקציות האמריקאיות בלבד לא יועילו'. ובכן, הן צמצמו משמעותית את היכולת של איראן, הם אמנם עדיין בפעילות, אך לא כמו בעבר, כשסייענו במימון ובמשאבים".

הוא הוסיף: "טראמפ עשה כמה דברים: האחד, הוא מנע מהם תקציב, מה שהעביר מסר חד משמעי במזרח התיכון, שהקל בהוצאה לפועל של הסכמי אברהם. באמצעות ההסכמים, בודדנו את איראן מידידותיה באיחוד האמירויות, בחריין וסודאן. מעבר לכך, ההבנה הבסיסית של טראמפ על כך שאיראן היא שחקן מרכזי הגורם לאי היציבות במזרח התיכון, וההבנה כי יש צורך בפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, היוו תנאים מטרימים לכל התקדמות במזרח התיכון".

פומפאו סירב להתייחס לדיווחים כי בארצות הברית שוקלים לאשר למכור לישראל נשק מתקדם יותר ואמר כי "אני לא רוצה להיכנס לקבלת ההחלטות שלנו. אנו עקביים במה שעשינו עד כה, כשניסינו לבנות קואליציה נגד איראן, והצלחנו לעשות כן. יצרנו הזדמנויות שהובילו להפחתת הסכנה הנשקפת לישראל, ונגד ארצות הברית כולה. אינני יכול להגיב בעניין החלטות הקשורות בנשק מסוים, אך די בכך שנמשיך בקו אתו התחלנו, אנחנו תומכים במדיניות שגיבשנו ונמשיך לעשות כן כל עוד המדינה תדרוש זאת".

הוא מתייחס לטענות שהוא "מסנדל" את ממשל ביידן: "אני לא יודע. אך אוכל להגיד שאני בטוח שההחלטות שקיבלנו במזרח התיכון היו הנכונות ביותר. איראן לא הייתה צריכה להיות מתוגמלת עבור חוסר השקיפות שלה בעניין הגרעין, או בעבור הטרור. מנקודת המבט שלנו, כל מה שעשינו עד עכשיו הוביל לכך שהמזרח התיכון יהיה בטוח יותר, בייחוד כלפי ישראל".

פומפאו התייחס למתיחות עם הרשות הפלסטינית ואמר כי "ניסינו לעודד אותם במשך ארבע שנים, ועודנו מנסים להעצים את הקשר עם הרשות. אם בוחנים את החזון לשלום שהצבנו, הוא תיאר בבירור עתיד מזהיר יותר לפלסטינים, ועדיין הרשות סירבה לדון בכך, זה מצער עבור הפלסטינים. אנחנו מקווים שרצונם של הפלסטינים יבוא לידי ביטוי דרך הרשות, ואם כן, אני מאמין שהם יסכימו לדון בכך פעם נוספת. היו חילוקי דעות לאורך השנים, אך באמצעות משא ומתן נוכל להגיע להבנות משותפות, שרלוונטיות לאלו שחיים בעזה ובשטחי יהודה ושומרון. הם חיים בתנאים קשים מאוד, וזה נובע מהנהגה כושלת".

על האפשרות שמדינות נוספות יצטרפו להסכמי אברהם אמר כי "אני לעולם לא רק חוזה, אני פועל לשם כך. נמשיך לנסות לגרום למדינות נוספות להבין כי זהו אינטרס גם עבורן להצטרף להסכמים. מנהיגים יגיעו למסקנה כי זוהי ההחלטה הטובה ביותר עבור העם שלהם, ואני מקווה שמדינות נוספות יצטרפו בקרוב. אני מאמין בכל ליבי כי מדיניותו של טראמפ יצרה את התנאים עבור אותם מנהיגים לקבל את ההחלטה הטובה בנושא, ואם כך יהיה, זה יהיה מדהים. לאזרחי המדינות הללו יהיה טוב יותר כשיווצרו עבורן הזדמנויות חדשות. הם יקבלו גישה לטכנולוגיה טובה יותר, כמו גם ביטחון. מדינות המזרח התיכון צריכות להבין שישראל היא חלק מהפתרון באזור ושהסכמי אברהם הם הצינור לכך".

תמונות מביקורו של פומפאו בישראל. צילום: רון פריזושה – מחלקת המדינה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן