קרדיט: אתר צבא איראן

איראן חושפת את ספינת המלחמה החדשה שלה: יכולה לשאת טילים ומל"טים

הספינה נועדה לשמש את משמרות המהפכה ולהגדיל את כוחה ההתקפי. כלי השיט, ספינה מסחרית שהוסבה לשימוש צבאי, נבנה כפלטפורמה לפעילות כוחות מיוחדים ויכול לשאת על סיפונו עשרות טילים נגד ספינות, סוללות טילים נגד מטוסים ומל"טים מתאבדים מתוצרת טהרן

במהלך סוף השבוע הציגה איראן ספינת מלחמה בלתי שגרתית שנועדה לשמש את משמרות המהפכה ולהגדיל את כוחה ההתקפי. כלי השיט, ספינה מסחרית שהוסבה לשימוש צבאי, נבנה כפלטפורמה לפעילות כוחות מיוחדים ויכול לשאת על סיפונו עשרות טילים נגד ספינות, סוללות טילים נגד מטוסים ומל"טים מתאבדים מתוצרת טהרן. הספינה, שזכתה לשם "שאהיד ראודקי" כוללת שני מנחתי מסוקים ורמפה מיוחדת המאפשרת לה לשגר ספינות מנוע מהירות – כך פורסם ב'ישראל היום'.

מומחים מעריכים כי הסיפון הפתוח והגדול של הספינה יכול לשמש לשיגור טילים בליסטיים, ואיראן אכן תיעדה טילים כאלה על סיפונה של האונייה בסרטון קצר שפרסמה סוכנות הידיעות טאסנים לרגל השקת כלי השיט.

העיקרון הצבאי העומד מאחורי ספינת המלחמה החדשה הוא עיקרון ה"בסיס הצף", שלפיו ספינה שלא נבנתה בהכרח לצרכים צבאיים יכולה לשמש לפלטפורמה תומכת עבור פעילות צבאית הרחק מבסיסי הכוח התוקף. צבא ארצות הברית מחזיק כמה ספינות שכאלו, והן משמשות בעיקר את הכוחות המיוחדים של הצי.

צי ספינות המלחמה של איראן מורכב בעיקר מכלי שיט וותיקים שנרכשו לפני המהפכה האסלאמית וממשחתות חדשות שנבנו על פי דגמים מיושנים. על מנת לפצות על היעדר ספינות טילים חדישות, התמקד הצי האיראני בפיתוח ובניית מערך הצוללות וטילי החוף-ים שלו.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו