צילומים: הקרמלין, מרק ישראל סלם

חודש לאחר השיחה ההיסטורית: משלחת ישראלית מצומצמת טסה לסודאן

משלחת ישראלית, בה השתתף בין היתר איש הצללים של המל"ל המכונה 'מעוז', יצאה היום לביקור בסודאן, לראשונה אחרי הסיכום על נורמליזציה בין המדינות. הנסיעה, שנדחתה בשבוע, נועדה להכין ביקור של משלחת גדולה יותר שתצא לסודאן בעוד כמה שבועות

משלחת ישראלית מצומצמת יצאה הבוקר (שני) לסודאן, למפגש חד-יומי. הטיסה אמורה היתה להיערך בשבוע שעבר, אך נדחתה להיום. בראש המשלחת עומד "מעוז", איש השב"כ לשעבר שממלא תפקיד בכיר במל"ל. השיחות נועדו להכין ביקור של משלחת גדולה יותר שתצא לסודאן בעוד כמה שבועות – כך דווח ב'ישראל היום'.

העיתונאי איתי בלומנטל פרסם כי מטוס מנהלים (צ'רטר) טורקי (TC-GVA) המריא הבוקר מנמל התעופה בן גוריון ישירות לחרטום בירת סודן. מתברר שבמטוס משלחת ישראלית מצומצמת בראשה עומד ראש אגף מזרח תיכון ואפריקה במל"ל המכונה "מעוז" כדי לדון בשיתופי פעולה בין המדינות ולהכין את הקרקע להגעת משלחת גדולה יותר.

המשלחת המריאה לחרטום חודש בדיוק לאחר שב-23 באוקטובר הוכרז על הנורמליזציה הצפויה עם ישראל. בשבוע שעבר ניתן היה להתחיל לראות את הפירות מהיחסים החדשים, כשסודאן תמכה ביום רביעי בהצעה ישראלית בתחום החדשנות שעברה ברוב של 144 מדינות בעצרת הכללית של האו"ם.

להצעה, "יזמות לפיתוח בר-קיימא", שיזמה משלחת ישראל באו"ם, התנגדו 26 מדינות, בהן איראן וסוריה. מדובר בהחלטה שישראל מעבירה כבר כמה שנים בעצרת הכללית ברוב גדול, אך השנה התמיכה הגיעה לשיא, בין היתר בזכות תמיכת סודאן. ההחלטה הישראלית מתמקדת בצעדים הנדרשים מכל מדינה לעידוד יזמות ולסיוע לעסקים שנפגעו מהתפשטות מגפת הקורונה.

כזכור, במהלך שיחה בהשתתפות נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש מועצת הריבונות הזמנית בסודאן עבד אל-פתאח אל-בורהאן, ראש ממשלת סודאן עבדאללה חמדוכ וראש הממשלה בנימין נתניהו, הכריזו ישראל וסודאן על הסכם נורמליזציה בין המדינות. בהודעה המשותפת שפורסמה בסיום שיחת הטלפון בין המנהיגים נכתב כי סודאן וישראל הסכימו על נורמליזציה ביחסים ועל סיום מצב הלוחמה ביניהן.

לפי ההצהרה המשותפת לישראל, סודאן וארה"ב, המנהיגים הסכימו להתחיל בקשרים כלכליים ומסחריים עם התמקדות ראשונית בחקלאות. המנהיגים הסכימו כי משלחות משתי המדינות ייפגשו בשבועות הקרובים כדי לנהל מו"מ על הסכמים לשיתוף פעולה בתחומי החקלאות, התעופה, ההגירה ובתחומים נוספים.

"זהו צעד משמעותי ביחסים בין ארצות הברית לסודאן, המאפשר עתיד חדש של שיתוף פעולה ותמיכה במעבר של סודאן לעבר דמוקרטיה", נכתב בהודעה. "אנו מברכים את ממשלת סודאן על העידן החדש המתחולל בה, למען התושבים ולמען הדורות הבאים". לאחר הודעת הבית הלבן, ראש ממשלת סודאן, עבדאללה חמדוכ, הודה לטראמפ על המהלך.

בהצהרה המשותפת נכתב עוד כי "אחרי שנים של חיים תחת דיקטטורה אכזרית, אזרחי סודאן לקחו סוף סוף את השליטה בחזרה לידיהם. ממשלת המעבר הסודנית הציגה את האומץ והמחויבות שלה למאבק בטרור, הקימה מוסדות דמוקרטיים, ושיפרה את יחסיה עם שכנותיה. לאור התקדמות היסטורית זו, ובעקבות החלטת הנשיא טראמפ להסיר את סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור, הסכימו ארה"ב וישראל לחבור אל סודן בהתחלתה החדשה ולהבטיח את שילובה המלא בקהילה הבין-לאומית. ארה"ב וישראל התחייבו לפעול לתמיכה בתושבי סודאן לחיזוק הדמוקרטיה במדינה. הן יסייעו לה להיאבק בטרור ולהגשים את הפוטנציאל הכלכלי שלה".

"מנהיגי ישראל וסודאן הסכימו על נרמול היחסים בין המדינות וסיום העוינות בין האומות. נוסף על כך, הסכימו המנהיגים על כינון יחסי סחר וכלכלה תוך התמקדות בתחום החקלאות. המשלחות ייפגשו בשבועות הקרובים כדי לדון בהסכמי שיתוף פעולה בתחומים אלה כמו גם בטכנולוגיה חקלאית, תעופה, סוגיות הגירה, ותחומים נוספים שיועילו לשני העמים. המנהיגים הסכימו לעבוד יחד כדי לבנות עתיד טוב יותר ולקדם את השלום באזור. צעד זה ישפר את הביטחון באזור ויוביל להזדמנויות חדשות לאזרחי ישראל, סודן, המזרח התיכון ואפריקה".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו