פומפאו עם יורש העצר הסעודי. צילום: מחלקת המדינה

בכיר אמריקני: "נורמליזציה בין סעודיה וישראל זה שאלה של 'מתי' ולא 'אם'"

תת-מזכיר המדינה האמריקני, שהתלווה לפומפאו בסעודיה ושב לישראל, אמר לכתבים כי "הסעודים רוצים רפורמות והן קשורות לאפשרות של הכרה בישראל". עוד הוסיף: "הרצון לנורמליזציה נמצא במדינות רבות". לקראת ממשל ביידן: "מחויבות ארה"ב לישראל היא של כל הממשלים"

תת-מזכיר המדינה של ארצות הברית לעניינים מדיניים וצבאיים, רנה קלארק קופר, אמר בתדרוך לכתבים ישראלים כי הסכם נורמליזציה בין סעודיה וישראל "אינה שאלה של 'אם', אלא יותר שאלה של 'מתי'". קופר שהתלווה למסע של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בסעודיה, ולאחר מכן שב לישראל, אמר כי "אזרחים סעודים רבים מצפים לנורמליזציה עם ישראל".

קופר סירב לאשר את קיום הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן, אך טען החזון הסעודי לקידום הממלכה לקראת שנת 2030 עולה בקנה אחד עם ההכרה בישראל. "ניתן להשיג עוד במסגרת הסכמי אברהם, ויש רצון של עוד מדינות להגיע לנורמליזציה בישראל", מספר קופר. לדבריו, "בריאד יש ממלכה שרוצה מאוד ברפורמות במסגרת חזון 2030 שהוא חשוב מאוד לממלכה".

בשיחה שקיים אתמול בירושלים עם עיתונאים הסביר כי "ריאד זה מקום שמחפש לעשות רפורמה. הסעודים רוצים רפורמות ומסתכלים החוצה ורוצים השקעות זרות ותיירים זרים – זה קשור לאפשרות של הכרה בישראל", אמר קופר. "כשמסתכלים על העתיד ועל מה שהסעודים רוצים בשביל ילדיהם זה לא שונה ממה שהם רוצים מהסכמי אברהם", הוסיף.

"כל הזמן יש דיונים במדינות ערביות נוספות על נורמליזיציה עם ישראל – זה משהו שאני יכול להגיד לכם. הרצון לנורמליזציה עם ישראל זה משהו שנמצא במדינות רבות. זה רצון בן דורי – זאת תגובה מבורכת. המטרה ארוכת הטווח היא שמדינות נוספות יכירו בישראל כמדינה ריבונית" וציין כי "השיחות כל הזמן נמשכות. אני הייתי בריאד לאחרונה – וגם שם דנו בנושאים מהסוג הזה".

קופר גם ציין כי "הסיוע לביטחון הלאומי של ישראל, השמירה על היתרון הצבאי האיכותי, המחויבות הזאת משוריינת". קופר הוסיף כי "הברית שלנו עם ישראל לא תלויה בסוג הממשל. המחויבות התבססה היטב לאורך עשרות שנים וממשלים שונים. ארצות הברית לא שוקל את הדרכים להפוך את ישראל לבטוחה יותר, אלא גם בוחנת כיצד היא יכולה לפעול באופן הדדי עם ישראל ובנות בריתה החדשות".

הבכיר האמריקני התייחס לכך שרצף הביקורים של בכירים אמריקנים בישראל נובע מרצון "לנקות שולחן", לקראת סיום כהונת הממשל הנוכחי. "מחויבות ארה"ב לישראל היא של כל הממשלים, וגם הסכמי אברהם הם הסכמים אמריקניים שנחתמו על ידי ממשל טראמפ. עבדתי תחת ממשל בוש וממשל אובאמה. הרצון לסיים דברים פתוחים נכון לכל סיום ממשל", אמר.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו