אשכנזי ובן זיאד בברלין. צילום: רותי צונץ

עמדה משותפת לישראל והאמירויות: "חובה לשפר את הסכם הגרעין"

שר החוץ ומקבילו מאיחוד האמירויות הביעו בכינוס סגוק עמדה משותפת לגבי האיום האיראני והצורך בשיפור ההסכם הגרעין. השניים אמרו בכינוס סגור כי הם מעודדים מהמסרים של ממשל ביידן המשדרים מאמץ חדש בטיפול בנושאים הקשורים לאיום האיראני. גורם בממשל טראמפ: "אסור לחזור להסכם הגרעין הישן"

שר החוץ גבי אשכנזי ומקבילו שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן זיאד, הביעו עמדה משותפת לגבי האיום האיראני והצורך בשיפור ההסכם הגרעין – כך דווח ב'כאן חדשות'. השרים אמרו בכינוס סגור של מכון מחקר כי הם מעודדים מהמסרים של ממשל ביידן המשדרים מאמץ חדש בטיפול בנושאים הקשורים לאיום האיראני. עוד ציינו כי הנשיא הנבחר מאותת גם על כוונה לשתף שותפים אזוריים מהמזרח התיכון בדיונים בנושא איראן.

בהקשר של תיאום בין ישראל למדינות המפרץ בנושא האיראני ומטרת ממשל טראמפ לייצר חזית משותפת, אומר גורם בממשל האמריקני כי "איראן היא גם האיום הגדול ביותר, אבל גם הגורם שמאחד את מדינות האזור. מעוניינים שבעלי בריתנו יעבדו ביחד כדי להתמודד עם האיום האיראני – אסור לחזור להסכם הגרעין הישן".

כזכור, אשכנזי השתתף בשבוע שעבר בפורום השנתי של משרד החוץ האמירתי, SIR BANI YAS, בהשתתפות שר המדינה וענייני החוץ האמירתי, ד"ר אנואר גרגאש ושר החוץ הבחרייני, עבדולאטיף אל-זייני, ובהנחייתה של כתבת ה-CNN, בקי אנדרסון. בדברים שנשא אמר: "זוהי מחויבותנו לדאוג שלא יהיה פער בין הרטוריקה לבין המעשים ולכך ש'הסכמי אברהם' ימומשו באופן מלא ומהיר. אני מעריך שכבר בשבועות הקרובים נחתום על עשרות הסכמים נוספים בין ישראל לאמירויות ובחריין"

בפתח דבריו אאמר השר אשכנזי: "המעבר משיח של סיפוח לשיח של נורמליזציה פתח חלון הזדמנויות להרחבת מעגל השלום באזור כולו. יש כאן שינוי של פרדיגמה, המסמלת בעיקר את הבחירה ב'עתיד' על פני הבחירה ב'עבר'. שותפות של אינטרסים על פני התבוססות במחלוקות העבר, תוך קידום גישת ה-Win-Win עבור כולנו ועבור עתיד ילדינו".

"לצערנו, חווינו אמש תזכורת כואבת מאילו שאינם מבקשים לקחת חלק בשיח השלום. זוהי ההזדמנות של הנהגת הרשות הפלסטינית להצטרף לשיח השלום ולחלון ההזדמנות שנפתח, ולהוכיח שפניה לשלום כן ואמיתי. שלום של כבוד הדדי וללא תנאים מוקדמים. על הרשות הפלסטינית לחדול ממניעת קבלת כספי המיסים, אותם היא מונעת מאזרחיה למעלה משנה וחצי וכן להחזיר את התיאום הביטחוני לקדמותו".

בתשובה לשאלת מנחת הפורום, אמר שר החוץ כי הוא מבצע מעקב שבועי אחר קצב ההתקדמות עשרות ההסכמים הנלווים להסכם הגג. השר אשכנזי עדכן כי משרד החוץ מוביל 10 קבוצות עבודה בין-משרדיות וכי גורמי הייעוץ המשפטי ניסחו כבר למעלה מ-40 טיוטות הסכמים, הנמצאים בשלבים מתקדמים לקראת חתימה.

הוא הוסיף: "אני בטוח שכבר בשבועות הקרובים נתחיל לראות את מימוש הסכמי השת"פ, בין היתר בתחומי התעופה והאשרות, עידוד ההשקעות, המסחר והכלכלה, חקלאות, תיירות, תרבות ועוד. מדובר כאן ביחסי שותפות אמיתיים וכנים בתחומים אזרחיים רבים, שעתידם – ביסוס רשת יחסים מתקדמת בין העמים והתרבויות, שתשנה את עתידנו המשותף לבלי היכר".

"מאז החתימה על הסכם השלום בוושינגטון, חיבר משרד החוץ למעלה מאלף חברות ישראליות לחברות המפרץ. חברות בתחום הרפואה, הכלכלה, המחקר ופיתוח, מדע וטכנולוגיה, התעופה ועוד. ההסכמים מהווים הישג חסר תקדים ואני בטוח שישנו את פני המזה"ת לשנים רבות".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו