Yonatan Sindel/Flash90

בג"ץ בצו ביניים: דורש מהממשלה והכנסת לנמק את דחיית אישור התקציב

בג"ץ הוציא צו על תנאי המורה לממשלה ולכנסת לנמק בתוך שלושה שבועות מדוע לא תבוטל "פשרת האוזר" - התיקון לחוק יסוד הכנסת שאפשר את דחיית מועד אישור התקציב ל-2020 ב-120 ימים עד אמצע דצמבר. בפסילת התיקון לחוק ידון הרכב מורחב של תשעה שופטים

בג"ץ הוציא הערב (שלישי) צו על תנאי המורה לממשלה ולכנסת לנמק בתוך שלושה שבועות מדוע לא תבוטל "פשרת האוזר" – התיקון לחוק יסוד הכנסת שאפשר את דחיית מועד אישור התקציב ל-2020 ב-120 ימים עד אמצע דצמבר. זאת, בהמשך לדיון בעתירות שנערך היום בבוקר. בפסילת התיקון לחוק ידון הרכב מורחב של תשעה שופטים.

מהתנועה לאיכות השלטון, אחת העותרות, נמסר כי "תקציב המדינה הוא המנוע הכלכלי שמקיים את מדינת ישראל. החשיבות שלו כל כך גבוהה שהמחוקק קבע את הסנקציה החריפה לפיה כנסת שלא מעבירה תקציב בזמן מפוזרת – וזאת על מנת שחברי הכנסת יבינו שאין שיקול פוליטי שעומד מעל המדינה, תקציב חייב לעבור".

"מה שעשתה הכנסת הנוכחית הוא בעצם לרמוס את כל מוסכמות היסוד הדמוקרטיות שלנו. זה הדבר הכי קרוב שיכולה לעשות הכנסת להארכת הכהונה שלה עצמה על ידי ביטול בחירות. נעשה פה צעד נוסף בשבירת המוסכמות הטוטאלית שמתרחשת פה בשנה האחרונה, ואנחנו מברכים את בית המשפט על ההחלטה החשובה", לשון הודעת התנועה.

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר בתגובה: "מי מוכן לבדוק האם לא נעשה שימוש לרעה בסמכות השיפוטית של בג"צ??? השתגעתם שם בהיכל הצדק? מי הפך אתכם לרשות על? מנין אתם שואבים סמכויות אם לא משימוש שגוי בחקיקת יסוד בשנות ה-90? חייבים ללכת לבחירות בהקדם. אין ברירה אחרת. העם חייב להחליט מי ישלוט כאן, נבחריו בכנסת ובממשלה או בג"צ".

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות אמרה מוקדם יותר היום כי הממשלה נמצאת בהפרה של חוק יסוד התקציב. בדיון בעתירות לבג"ץ נגד דחיית מועד אישור תקציב המדינה שאל השופט ניל הנדל את נציגת הכנסת כיצד אפשר להצדיק מצב כזה: "הגענו למצב שהתקציב לא יוגש עד אולי שבוע לפני סוף השנה והנתון הזה מביא לכך שאין תקציב שנה שלמה. וזה הדבר הכי חשוב לכנסת ולא ברור מה ההצדקה לזה".

הדיון התקיים לאחר הגשת עתירה של חברות הכנסת לשעבר סתיו שפיר ויעל כהן פארן אליהם הצטרפו תנועת "אחריות לאומית" והתנועה לאיכות השלטון, הם דורשים לבטל את הסעיף ב"חוק היסוד: הכנסת", המקנה לממשלה אפשרות "לחלק 11 מיליארד שקלים ללא שקיפות ציבורית ועמידה בתבחינים חוקיים ואחרים". בעתירה כונה הסעיף "צ'ק פתוח", ו"אחריות לאומית" דורשת מבית המשפט לבטל את הסעיף בחוק היסוד שחוקקה הכנסת, המקנה לממשלה אפשרות זו

במהלך הדיון אמרה נציגת הכנסת כי הממשלה נמצאת בהפרה והוסיפה כי הממשלה נמצאת בהפרה גם בנוגע לתקציב 2021 שהיה אמורת להיות מונח על שולחן הכנסת בחודש נובמבר. השופט הנדל שאל את נציגת המדינה מדוע לא הוגשה הצעת חוק להעברת התקציב? עו״ד דניאל מרקס, ענתה כי אין לה תשובה על כך. על כך השיבה הנשיאה חיות: "איזו מין תשובה זו? הממשלה נמצאת בהפרה של חוק. חודש לפני וגבירתי לא יודעת למה אין תקציב?".

למעשה, מדובר בהוראת שעה הדוחה את אישורו של תקציב המדינה מאוגוסט לדצמבר הקרוב ומוסיפה 11 מיליארד שקלים לתקציב הקיים. בתשובת המדינה נאמר כי על העתירה להידחות על הסף עקב אי מיצוי הליכים.

עו"ד גלעד ברנע, מומחה למשפט ציבורי המייצג את עמותת 'אחריות לאומית', אמר כי "הממשלה פעלה במחטף באופן הפוגע אנושות בדמוקרטיה ובהליכי ניהול תקציב המדינה. זאת באמצעות יצירת 'צ'ק פתוח' של 11 מיליארד שקלים לחלוקה ללא שקיפות, ללא שיתוף הציבור, ללא תבחינים ובלי עמידה בכללי שוויון בסיסיים, ובעיקר – כדי לרצות צרכים קואליציוניים. זה לא חוקתי ולא שוויוני, ולכן פנינו לבית המשפט על מנת לקבוע שיש לבטל את הפעולה הזאת".

השופטים ביקשו לדון אך ורק בסוגיית השימוש לרעה בחוק היסוד. הנשיאה חיות ציינה כי את הטיעונים לסוגיית חוסר היכולת של השלטון לדחות את מועד פיזורו קרא בית המשפט בכתבי הטענות וכי אין צורך לעסוק בהם במסגרת הדיון.

בדיון בבג"ץ הבוקר, אמרה נציגת המדינה עו"ד דניאל מרקס כי הסיבה שלא עבר תקציב נובעת ממשבר פוליטי מתמשך, שאותו הגדירה כ"סיטואציה חריגה". השופטים לא השתכנעו ודרשו שוב ושוב לקבל תשובות ברורות בעניין.

במהלך הדיון אמר עו"ד ברנע: "אנחנו נמצאים בלבה של סערה חוקתית בכמה פרשות, וצריך להכיר את הקונטקסט שבו מתנהלת הפרשה הזאת. אכן משתמשים בקורונה כתירוץ לפגוע במשטר הדמוקרטי במדינת ישראל. אין פגיעה גדולה יותר מזו. לוקחים לכנסת את היכולת לקבוע את סדרי העדיפויות ואת חלוקות הכספים. במיוחד בתקופת חירום כמו זו שבה אנחנו נמצאים. מעבירים את הסמכות לממשלה. לא יעלה על הדעת".

"כמו כן, העת היא לא עת חירום. יש ממשלה, בקושי מתפקדת אבל קיימת. המגפה אינה בשיאה. מה הלחץ לבצע כזה שינוי? מיליארד שקלים מתוך תקציב ה-11 מיליארד הם כספים קואליציוניים. מהו מצב החירום שמצדיק את זה?"

ראש האגף הכלכלי בתנועה לאיכות השלטון, עו"ד אריאל ברזילי, טען בפני השופטים: "כל ניסיון לעקוף את חוקי התקציב נובע משימוש לרעה של הכנסת. הנורמה הזו לא חוקתית".

ח"כ לשעבר סתיו שפיר, יו"ר המפלגה הירוקה מסרה בתום הדיון: "הממשלה דוחה את הבאת התקציב מסיבה אחת: ככה הם יכולים להעביר את הכסף שלנו האזרחים למקורבים וחברים בלי פיקוח ושקיפות. זו שחיתות מהמקפצה. כבר גילינו שמיליארד שקלים הועברו לאחרונה למטרות פוליטיות. הקורונה משמשת כתירוץ לממשלה כדי לפגוע בדמוקרטיה ובכנסת, ובעיקר לפגוע בזכויות הבסיסיות של האזרח. חייבים לעצור את החרפה הזו".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו