צילומים: Clauber Cleber Caetano/PR - Hadas Parush/Flash90

בכירים סעודים: "ישראל – בעלת הברית החשובה ביותר שלנו מול איראן"

בכירים סעודים המעורים בפרטי הפגישה שהתקיימה בין נתניהו ובן סלמאן אומרים כי בממלכה בטוחים שביידן ואנשיו כבר הכינו תוכנית להסכם חדש עם האיראנים ומעוניינים למזער נזקים. על פי הבכירים, ריאד מעוניינת ליצור עם ישראל חזית אחידה בנושא האיראני

בכירים סעודים המעורים בפרטי הפגישה שהתקיימה השבוע בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן אומרים כי בממלכה בטוחים שנשיא ארצות הברית הנבחר, ג'ו ביידן ואנשיו כבר הכינו תוכנית להסכם חדש עם האיראנים ומעוניינים למזער נזקים – כך דווח בישראל היום'.

לפי הדיווח של דניאל סיריוטי, הבכירים כן ציינו כי ריאד רואה בישראל את בעלת הברית החשובה ביותר בסוגיית האיום האיראני. על פי הבכירים הסעודים, ריאד מעוניינת ליצור עם ישראל חזית אחידה בנושא האיראני, שתבוא לידי ביטוי בדרישות שיועלו מול ארה"ב ומדינות אירופה במסגרת המגעים הצפויים של ממשל ביידן לחידוש הסכם הגרעין עם איראן.

תת-מזכיר המדינה של ארצות הברית לעניינים מדיניים וצבאיים, רנה קלארק קופר, אמר בתדרוך לכתבים ישראלים כי הסכם נורמליזציה בין סעודיה וישראל "אינה שאלה של 'אם', אלא יותר שאלה של 'מתי'". קופר שהתלווה למסע של מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בסעודיה, ולאחר מכן שב לישראל, אמר כי "אזרחים סעודים רבים מצפים לנורמליזציה עם ישראל".

קופר סירב לאשר את קיום הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן, אך טען החזון הסעודי לקידום הממלכה לקראת שנת 2030 עולה בקנה אחד עם ההכרה בישראל. "ניתן להשיג עוד במסגרת הסכמי אברהם, ויש רצון של עוד מדינות להגיע לנורמליזציה בישראל", מספר קופר. לדבריו, "בריאד יש ממלכה שרוצה מאוד ברפורמות במסגרת חזון 2030 שהוא חשוב מאוד לממלכה".

בשיחה שקיים בירושלים עם עיתונאים הסביר כי "ריאד זה מקום שמחפש לעשות רפורמה. הסעודים רוצים רפורמות ומסתכלים החוצה ורוצים השקעות זרות ותיירים זרים – זה קשור לאפשרות של הכרה בישראל", אמר קופר. "כשמסתכלים על העתיד ועל מה שהסעודים רוצים בשביל ילדיהם זה לא שונה ממה שהם רוצים מהסכמי אברהם", הוסיף.

"כל הזמן יש דיונים במדינות ערביות נוספות על נורמליזיציה עם ישראל – זה משהו שאני יכול להגיד לכם. הרצון לנורמליזציה עם ישראל זה משהו שנמצא במדינות רבות. זה רצון בן דורי – זאת תגובה מבורכת. המטרה ארוכת הטווח היא שמדינות נוספות יכירו בישראל כמדינה ריבונית" וציין כי "השיחות כל הזמן נמשכות. אני הייתי בריאד לאחרונה – וגם שם דנו בנושאים מהסוג הזה".

גורם ישראלי שצוטט ב'כאן חדשות' אומר כי למרות הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן – לא צפוי להיחתם בקרוב הסכם נורמליזציה בין המדינות. לפי אותו גורם: "הפגישה לא מסמלת פריצת דרך להסכם. זה לא יקרה כל כך מהר, והתגובות בסעודיה מוכיחות את המחנות במדינה, בין אלו שתומכים בהתקרבות לישראל – לבין אלו שמתנגדים".

ב'חדשות 12' דווח כי מצד נתניהו ומזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הייתה ציפייה שפגישה פנים אל פנים תאפשר לסעודים לעשות צעד נוסף אל עבר נורמליזציה ותאפשר הצהרה גלויה, אך גורם מדיני בכיר מצנן את ההתלהבות: "למרות מאמצי השכנוע של פומפאו ונתניהו, הסעודים הבהירו שהם לא בשלים בשלב הזה לעשות את הצעד הנוסף. לכן אין מה לצפות לטקס נוסף בתקופה הקרובה".

על פי הדיווח של דנה ויס, במהלך השיחה עם נתניהו הזכירו הסעודים את הבעיות הפנימיות שלהם בדעת הקהל והבהירו שהם עדיין לא בשלים לנרמול היחסים, אך ההערכה היא שזה לא סוף פסוק. נתניהו וראש המוסד יוסי כהן משקיעים רבות ביחסים עם הסעודים, והפגישה בין הצדדים מהווה איתות לנשיא האמריקני הנבחר ג'ו ביידן וגם לאיראנים.

2 תגובות

לאחר ש-14 שנה לא קידם את מה שהשמאל בעצם רצה והיה מקדם.
הוא חותם חותם הסכמי "נורמליזיציה" מפוקפקים שנרקחים במחשכים ללא פיקוח הממשלה והכנסת כחוק.
ועם נספחים מפוקפקים ואפלים אף יותר – בהם כל ידידיו גוזרים קופונים וגורפים הון עתק, תוך שחיתות שילטונית בסדר גודל של מדינת עולם שלישית, ותוך סיכון ברור של ביטחונה של ישראל.
וכל זאת תוך כדי הרס מוחלט של היחסים הדיפלומטיים המצויינים עם אירופה ומדינות נוספות רבות בעולם.
ביב אפס מאופס!!

ביב נוהג כקואליציה בתוך קואליציה, ועוד מעז להאשים בכך את שותפיו.
וכל זאת תוך יצירת ברית עם הרשימה הערבית המשותפת, שלולא היא אין לביב ממשלה עתידית. עו[ב]דה.
למי שלא יודע, מי שהדליף הוא ביב בקלונו ובעצמו.
כלומר: אי הדלפה נועדה רק כדי למדר ולצמצם שותפים למהלכי ה"ממשלה".

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו