חברי המשלחת הישראלית

"רבים על מפה מלפני מאה שנה": קשיים במו"מ על הגבול הימי בין ישראל ולבנון

בכירים ישראלים המעורים בשיחות אומרים כי במהלך פגישת המו"מ השנייה הלבנונים הציגו מפה שכללה דרישה חדשה לקו גבול דרומי יותר מאי פעם, ובתוכו חלק ממאגרי הגז שישראל החלה לפתח. ישראל דחתה את הדרישה הלבנונית והגיבה עם הקשחת עמדות והצגת מפה משלה

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • טעים להתחדש - שוקו תנובה באריזה חדשה! שוקו תנובה הטעים שכולנו מכירים, באריזה ומתכון חדשים!

  תוכן מקודם

 • טעים להכיר- שוקו תנובה מתחדש בעיצוב ובטעם! תנובה משדרגת את השוקו במיוחד בשבילכם, באריזה חדשה וטעם נהדר!

  תוכן מקודם

 • 40 שנה ראשי הישיבות מתכנסים לכבודה של תורה

  תוכן מקודם

לאחר ארבע פגישות שנערכו בבסיס האו"ם בנאקורה עם המתווך האמריקני, השיחות בין ישראל ללבנון על סימון הגבול הימי נתקעו. על פי בכירים ישראלים המעורים בנושא, שני הצדדים מתווכחים על מיקום הסלע ממנו צריך להתחיל ולשרטט את קו הגבול.

יצוין כי זו הפעם הראשונה זה 30 שנה שישראל ולבנון מנהלות מו"מ ישיר. הצדדים מנסים לפתור את המחלוקת סביב חיפושי הגז הטבעי במזרח הים התיכון. הפוטנציאל הכלכלי של מאגרי הגז הללו יכול להגיע לרווחים של עשרות מיליארדי דולרים – כך דיווח העיתונאי ברק רבי ב'וואלה'.

על פי בכירים ישראלים, במהלך פגישת המו"מ השנייה הלבנונים הציגו מפה שכללה דרישה חדשה לקו גבול דרומי יותר מאי פעם, ובתוכו חלק ממאגרי הגז שישראל החלה לפתח. ישראל דחתה את הדרישה הלבנונית והגיבה עם הקשחת עמדות והצגת מפה משלה, שכללה דרישה לקו גבול צפוני יותר שנכנס אל תוך המים הכלכליים של לבנון.

הפגישה התלהטה והסתיימה בטונים צורמים ביותר. בכירים ישראלים מציינים כי בפגישה השלישית והרביעית העניינים נרגעו והאווירה השתפרה, אולם הצדדים לא התגמשו בעמדותיהם.

הלבנונים טענו כי איים קטנים מול חוף אכזיב לא צריכים להילקח בחשבון ולהשפיע על סימון הגבול הימי. הלבנונים הופתעו כשצוות המו"מ הישראלי הראה להם כי לפני כמה שנים הם דרשו שאיים דומים בצפון לבנון יילקחו בחשבון וישפיעו על שרטוט קו הגבול הימי בין לבנון לסוריה.

הדבר המוזר ביותר שעלה בשיחות בין הצדדים, נגעה לשאלה איזה סלע על החוף בראש הנקרה צריך לשמש כנקודת ההתחלה לשרטוט הגבול הימי. לדברי בכירים ישראלים, הלבנונים הצביעו על סלע שנמצא 40-30 מטרים מדרום לקו הגבול היום והביאו מפה מהסכם בין בריטניה לצרפת משנת 1923 כדי לחזק את עמדתם. הישראלים הגיבו בכך שהציגו הסכם בין צרפת לבריטניה משנת 1920, ולפיו קו הגבול צריך להתחיל מנקודה שנמצאת ארבעה קילומטרים צפונית לקו הגבול הנוכחי.

בכירים ישראלים מעריכים כי אחת הסיבות להקשחת העמדות בצד הלבנוני עשויה להיות תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית. המו"מ בין הצדדים החל כחלק מיוזמה של ממשל טראמפ וייתכן שכעת ממשלת לבנון ממתינה לראות מה תהיה עמדת ממשל ביידן בנושא לפני שתגמיש את עמדתה ותחתור להסכם.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן