אילוסטרציה: Abed Rahim Khatib / Flash90

כתוצאה מפיצוץ מוקש ימי: מכלית נפט נפגעה סמוך לחופי ערב הסעודית

הספינה שייכת לחברה יוונית. בחברה מסרו אמרו כי מדובר ב"התקפה" על הספינה, עוד אמרו שהנזק למכלית אירע בגובה של מטר אחד מעל פני הים וכי חור נפער בדופן הספינה. המפעילים הדגישו כי אנשי הצוות לא נפגעו. בחברת האבטחה בריטית מסרו: "המכלית, 'אגרארי', שטה תחת דגל מלטה"

מכלית נפט נפגעה היום (רביעי) מפיצוץ של מוקש בים האדום, סמוך לחופי סעודיה וליד הגבול עם תימן. הפיצוץ פגע במכלית בבעלות חברה יוונית, על פי הודעת של החברה המאבטחת את המכלית: "כלי שיט בבעלות חברה יוונית נפגע לא הרחק מתימן, בכניסה לים האדום. הפיצוץ גרם לנזק בגוף המכלית, אך לא דווח על דליפת נפט. לפי חברת האבטחה הימית הבריטית "אמברי", המכלית, "אגרארי", שטה תחת דגל מלטה".

בהודעה שמסרה החברה היוונית המתפעלת את המכלית, TMS Tankers, נאמר כי היא נפגעה מ"מקור לא ידוע", אולם בחברת האבטחה הבריטית Ambrey, שדיווחה לראשונה על התקרית, נאמר כי הנזק למכלית נגרם מפיצוץ של מוקש ימי.

יצוין כי בחברה היוונית אמרו כי מדובר ב"התקפה" על הספינה, והיא מסרה שהנזק למכלית אירע בגובה של מטר אחד מעל פני הים וכי חור נפער בדופן הספינה. המפעילים הדגישו כי איש מאנשי הצוות לא נפגע. החברה הוסיפה כי המכלית עדיין צפה כעת מול החוף הסעודי וכי פקידים מהרשויות המקומיות עלו על הסיפון.

נזכיר כי האירוע מגיע בזמן של מתיחות גוברת באזור לקראת תום כהונתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ויומיים אחרי שיגור טיל שיוט של המורדים החות'ים הפרו-איראנים מתימן לעבר מתקן נפט בערב הסעודית.

בריאד טרם התייחסו לתקרית, אך רק אתמול האשימו את המורדים החות'ים בתימן בהטמנת מוקשים ימיים מתוצרת איראנית בדרום הים האדום. הקואליציה הערבית שנלחמת בחות'ים בתימן ומובלת על-ידי סעודיה מסרה אתמול כי כוחותיה השמידו חמישה מוקשים כאלו.

הסעודים גינו אתמול את מה שכינו "איומים חמורים על ביטחון התעבורה הימית במצר באב אל-מנדב". המצר הזה, שמקשר בין הים האדום לבין מפרץ עדן באוקיינוס ההודי, הוא נתיב שיט חיוני ביותר שדרכו עוברים סחורות ונפט לכלכלות העולם.
מפה מיצר מצר באב אל מנדב באב אל-מנדב.

סעודיה הסונית נלחמת בתימן כבר חמש שנים נגד החות'ים, הנתמכים על-ידי איראן השיעית, יריבתה המושבעת. הסעודים האשימו לא אחת את טהרן בשליחת נשק וטילים לחות'ים. התקרית היום מגיעה אחר שטיל שיוט שירו המורדים בתימן פגע במתקן נפט סעודי בג'דה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו