צילום: U.S. Institute of Peace

טראמפ הודיע שיעניק חנינה ליועצו לשעבר מייקל פלין – שהודה ששיקר ל-FBI

הנשיא חנן את היועץ לביטחון לאומי לשעבר, שהואשם בשקר ל-FBI במסגרת חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות הקודמות לנשיאות. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ:"״זהו כבוד גדול עבורי להכריז על החנינה לגנרל מייקל פלין. ברכות לו ולמשפחתו". זו החנינה המשמעותית ביותר שנתן

נשיא ארצות הברית המכהן דונלד טראמפ הודיע הלילה כי העניק חנינה לגנרל מייקל פלין, מי ששימש כיועצו לביטחון לאומי בראשית כהונתו והודה במסירת מידע כוזב ל-FBI בדבר קשריו עם הממשל הרוסי. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ: "זהו כבוד גדול עבורי להכריז על החנינה לגנרל מייקל פלין. ברכות לו ולמשפחתו".

פלין, לשעבר גנרל בצבא האמריקני, הודה ב-2017 ששיקר ל-FBI על מגעים שניהל עם שגריר רוסיה בארה"ב דאז, סרגיי קיסליאק, בשבועות שלפני השבעתו של טראמפ לנשיא. פלין שיקר לכאורה כשהכחיש שדן עם קיסליאק בעתידן של הסנקציות שהטיל על רוסיה ממשל אובמה. אף שפלין הודה אז ששיקר, בזמן שעבר מאז הוא ביקש לחזור בו מהודאתו, וטען כי התובעים הפרו את זכויותיו וגרמו לו באמצעות תרגילי הטעיה להסכים להודות.

פלין היה אחד מכמה עוזריו לשעבר של טראמפ, שהודו באשמה או הורשעו במשפט, בעקבות חקירת היועץ המיוחד לשעבר, רוברט מולר, על התערבות רוסיה בבחירות בארצות הברית בשנת 2016, כדי לקדם את מועמדותו של טראמפ. כבר בחודש מרץ אמר הנשיא הרפובליקני כי הוא שוקל להעניק חנינה לפלין, והסביר אז כי ה-FBI ומשרד המשפטים "הרסו" את חייו של פלין ושל משפחתו.

בתגובה לחנינה, צייץ בטוויטר חבר המפלגה הדמוקרטית אדם שיף דברים חריפים נגד הנשיא טראמפ, שאמור לעזוב בינואר את תפקידו: "דונלד טראמפ ניצל, פעם אחר פעם, את כוח החנינה כדי לתגמל חברים ולהגן על מי שחיפו עליו. הפעם הוא מפרגן למייקל פלין, ששיקר על מנת להסתיר את יחסיו עם הרוסים. לא מפתיע שטראמפ יעזוב את הבית הלבן כמו שנכנס אליו – נוכל עד הרגע האחרון".

פלין שימש בצבא ארה"ב במספר תפקידי מטה ופיקוד דיוויזיית הרגלים ה-25 ובפיקוד המבצעים המיוחדים המשולבים. בשנים 2002–2004 שימש פלין כמפקד חטיבת המודיעין הצבאי ה-111 ולחם בעיראק ובאפגניסטן כקצין המודיעין של פיקוד המבצעים המיוחדים המשולבים. בהמשך שימש במספר תפקידי מטה ובהם קצין המודיעין של פיקוד המרכז של ארצות הברית. בשנת 2012 מונה לראש סוכנות הביון הצבאית של ארצות הברית ושימש בתפקיד עד לשנת 2014. בתום תפקיד זה פרש מהצבא.

במהלך הבחירות לנשיאות ב-2016 שימש פלין כיועצו הביטחוני הבכיר של טראמפ. לאחר בחירתו של טראמפ, מונה לכהן כיועץ לביטחון לאומי ב-18 בנובמבר 2016. מינוי כחבר סגל הבית הלבן לא דרש את אישור הסנאט. הוא הספיק לכהן כיועץ לביטחון לאומי בממשל טראמפ 24 ימים בלבד, ואז פוטר כשהתבררו הטענות שלפיהן ניהל שלא כחוק מגעים עם השגריר הרוסי.

לאחר שממשל אובמה הטיל סנקציות על רוסיה בתגובה להתערבותה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016 לטובתו של דונלד טראמפ, שוחח פלין באותה עת עם השגריר הרוסי לגבי אותן סנקציות וגורלן, וסיפק מידע כוזב בנושא לסגן הנשיא מייק פנס, שהכחיש את הדבר בטלוויזיה הלאומית טרם השבעתו. ב-10 בפברואר 2017 נחשפה הפרשה על ידי העיתון וושינגטון פוסט, ולאחריה התפטר פלין מתפקידו.

ב-1 בדצמבר 2017 הופיע פלין בבית המשפט הפדרלי בכדי לאשר הסכם עם היועץ המיוחד רוברט מולר, בו הוא מודה במתן הצהרות כוזבות ל-FBI, והסכים לשתף פעולה עם חקירת היועץ המיוחד. בתחילת מאי 2020 חשף משרד המשפטים מסמכים בכתב יד של בכירי מערכת המודיעין האמריקנית, ובהם הצעה להפיל את גנרל פלין במלכודת עדות שקר, ולהביא להדחתו מסיבות פוליטיות. משרד המשפטים הודיע על ביטול כל ההאשמות נגדו. אף שתחילה השעה השופט את ביטול כתב האישום, הורה בית המשפט הפדרלי לערעורים לבטלו באופן מיידי.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו