צילום: איראן. צילום: ויקיפדיה

"מרגלת ישראלית" שוחררה תמורת איראנים שתכננו להתנקש בדיפלומטים ישראלים

אמש שוחררה במפתיע צעירה שנכלאה באיראן לפני שנתיים, ובעולם מדווחים על עסקה שנרקמה בין איראן לאוסטרליה. קיילי מור-גילברט הואשמה בריגול לטובת מדינת אויב ונידונה לעשר שנות מאסר. במכתב מהכלא, כתבה: "אני אישה תמימה, נכלאתי בגין פשע שלא ביצעתי"
 • היום זה קורה! טורניר הטריוויה הענק של הקיץ בהנחיית המוזיקאי יואלי דיקמן

  תוכן מקודם

 • היתומים זועקים אמא נפטרה מחיידק אלים ואין מי שיעזור לנו

  תוכן מקודם

 • צפו: הבקשה המצמררת של ילד CP

  תוכן מקודם

 • כניסה משפחתית לנחשונים במים יכולה להיות שלך!

  תוכן מקודם

הבריטית אוסטרלית קיילי מור-גילברט, הוחזקה במשך השנתיים האחרונות בכלא באיראן. השלטונות בטהרן האשימו אותה בריגול ועל פי חלק מהדיווחים, גם לטובת ישראל. אתמול (רביעי) שוחררה מור-גילברט בעסקת חילופי שבויים תמורת שלושה איראנים שהוחזרו לארצם, כך דיווחו באירן. היא עוכבה באיראן ובית המשפט המקומי קבע כי בת ה-33 ריגלה לטובת מדינות אויב ונשלחה לעשר שנות מאסר – הפרטים הובאו ב N12.

עסקת חילופי השבויים פורסמה רק בתקשורת האיראנית, אוסטרליה הרשמית וישראל, מסרבות לענות על השאלה: האם שחרורה התאפשר בזכות שחרורם של איראנים שהיו מעורבים בניסיון להרוג דיפלומטים ישראלים.

בניו יורק טיימס דווח כי איראן שחררה את הצעירה בתמורה לשלושה גברים שאירן סירבה לחשוף את זהותם. גם בטהרן נמנעו מלחשוף את המדינה בה הוחזקו השלושה. אבל, ברשתות החברתיות באיראן זיהו אותם כסעיד מוראדי, מוחמד ח'זאאי ומסעוד סאאת'את זאדה שנעצרו שנת 2012 בעקבות תכנון פיגוע נגד דיפלומטים ישראלים בבירת תאילנד.

יצוין, כי קיילי מור-גליברט, הורשעה בשנת 2018 במשפט בדלתיים סגורות וללא פרוטוקולים, פסק הדין ספג ביקורת רבה מהקהילה הבין-לאומית. ומעולם לא הוצגו ראיות בפשעים בהם הואשמה בת ה-33. לאורך כל הזמן היא הכחישה את האשמות נגדה וממשלת אוסטרליה טענה שאין שחר לדברים.

במכתב שהוברח מהכלא בעבר, כתבה: "אני אישה תמימה, נכלאתי בגין פשע שלא ביצעתי ואין ראיות אמיתיות, זה עוול כבד, אך לצערי זה לא מפתיע אותי – כבר בתחילת מעצרי היה ברור שיש המצאות והאשמות הזויות. אני לא מרגלת מעולם לא הייתי מרגלת ואין לי שום עניין לעבוד בארגון ריגול של שום מדינה. כשאעזוב את איראן אני רוצה להיות אישה חופשית ולחיות חיים חופשיים, לא בצל סחיטה ואיומים".

ראש ממשלה אוסטרליה סקוט מוריסון סירב להתייחס לשחרורה ולמשא ומתן שקדם לו. הוא לא אישר או הכחיש את עסקת חילופים השבויים: "אנחנו לא מגיבים לשום שאלה שקשורה לשחררה. אוסטרליה פועלת בערוצים דיפלומטיים כדי לפתור בעיות רבות מסוג זה". גם שרת החוץ מריס פיין נדרשה להתייחס לשחרור ואמרה: "אני לא מתכוונת להגיב על שיחות דיפלומטיות עם ממשלות אחרות".

הטלוויזיה האיראנית הממלכתית דיווחה כי איש עסקים ועוד שני אירנים שנעצרו ב"האשמות חסרות בסיס" שוחררו בתמורה לאקדמאית. שמם לא פורסם והתקשורת האיראנית מדווחת שהם נעצרו כשניסו לעקוף את הסנקציות נגד איראן. בתמונות שהגיעו משדה התעופה אחרי שחרור השלושה, הם נראו עם מסיכות על פניהם ודגלי איראן על הכתפיים. אחד מהם ללא רגלים ונעזר בכיסא גלגלים.

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן