צילום: מד"א

ההתרסקות הקטלנית בנגב: תיעוד חדש עשוי לגלות מה קרא בתא הטייס

בהתרסקות המטוס הקטלנית נהרגו שני חיילי צה"ל. בחיל האוויר מקווים כי יצליחו להבין מה קרה בדקות לפני ההתרסקות, באמצעות מערכת תיעוד מהקוקפיט שכוללת וידיאו ואודיו והוכנסה לדגם המטוס הזה באופן ספציפי במסגרת פיילוט. כעת, מנסים לשחזר את החומרים מהמערכת, שניזוקה קשות בהתרסקות

 • מחפשים דירה בלב רמת בית שמש ד'? אתם חייבים לשמוע על ההטבה הזו

  תוכן מקודם

 • השכנים בחירם: מדובר בטרגדיה מתגלגלת שחייבים לעצור

  תוכן מקודם

 • מזעזע: הספיק להתפלל במניין ונפטר במוצאי החג

  תוכן מקודם

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

יומיים לאחר אסון מטוס הסנונית שהתרסק סמוך למשמר הנגב, בו נהרגו רב סרן איתי זיידן ורב"ט ליהוא בן-בסה זכרם לברכה, ייתכן שבקרוב יתגלה מה בדיוק גרם לתאונה הקטלנית. בחיל האוויר הצליחו לאתר מערכת תיעוד פנימית שהותקנה במטוס ועשויה לשפוך אור על מה שאירע – כך מדווח העיתונאי אהוד יערי.

מדובר במערכת התיעוד מהקוקפיט שכוללת וידיאו ואודיו והוכנסה לדגם המטוס הזה באופן ספציפי במסגרת פיילוט. כעת, מנסים לשחזר את החומרים מהמערכת, שניזוקה קשות בהתרסקות. החוקרים ינסו לחלץ ממנה מידע שיכול, אולי, להצביע על מה שקרה.

מיד לאחר התאונה שאירעה שלשום, בחיל האוויר פתחו בחקירה – שם מעריכים כי מדובר באירוע חד, מהיר ואולי מפתיע שהצריך מצוות המטוס להתמקד בפתרון הבעיה באופן מיידי, כך שהם לא הספיקו לדווח עליו ברשת הקשר. על פי ההערכות, השניים היו עסוקים אך ורק בניסיונות להציל את עצמם ואת המטוס.

בחיה"א הקימו צוות מומחים המורכב ממהנדסים, טייסים ובוחנים של בריאות הנפש. נבדקת האפשרות שהסחת הדעת שאולי הביאה להתרסקות נבעה ממתח נפשי שעבר אחד מהשניים. בחיל האוויר בודקים גם את האפשרות שאירוע רפואי דרמטי ומפתיע של אחד מחברי צוות המטוס הוא זה שהוביל לתקרית שגבתה את חייהם – כך דווח ב-N12.

מומחי התעופה בוחנים אם היה כשל טכני שגרם להתרסקות, או שמא השניים התנגשו בציפורים שעפו באזור. בעבר שינו בחיל האוויר את נתיב הטיסה בשל החשש מאפשרות של פגיעה בלהקות ציפורים נודדות.

עוד נבדקת האפשרות שהשניים ביצעו תמרון חריג או שהם טסו בגובה לא מתאים לתנאי השטח, דבר שיכול להוביל לכך שלא היה להם מספיק מרווח זמן להיחלץ או לטפל בתקלה. יש גם את האפשרות של שילוב כמה תקלות במקביל.

הצוות המתחקר יאסוף כל ממצא בשטח שיכול לסייע בבניית התמונה המלאה. מעט מאוד תאונות ואירועים בחיל האוויר נותרו ללא תשובות. על פי רוב, הצוותים הבוחנים הצליחו לפענח את הגורם שהביא להתרסקויות דומות בעבר. מדובר על תחקירים דרמטיים שיכולים למנוע מקרים דומים בעתיד.

כזכור, דובר צה"ל עדכן ביום שלישי כי קצין צה"ל במילואים ששירת כמדריך טיסה וחייל צה"ל ששירת כפרח טיס מבית הספר לטיסה נהרגו כתוצאה מהתרסקות מטוס קל בשטח פתוח בדרום הארץ. הודעות נמסרו לבני המשפחה..

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הנחה על הקמת צוות תחקיר מומחים בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה לבחינת נסיבות האירוע. בנוסף, החליט מפקד חיל האוויר על עוצר טיסות אימונים והכשרות בחיל האוויר החל מהיום.

אמנם לא היה ידוע על תנאי מזג אוויר בעייתיים, אך אזור נתיב הטיסה במשמר הנגב הינו בעייתי בתקופה זו של השנה. מדובר בנתיב טיסה מוסדר למטוסים צבאיים ואזרחיים, ובעונה זו ישנה נדידת ציפורים נרחבת באזור. רק לפני שבועיים מסוק פגע בעוף דורס באזור ונאלץ לבצע נחיתת חירום, והנתיב הוסט מעט צפונה.


ההרוגים בהתרסקות המטוס

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell