דיווחים באיראן: ראש תכנית הגרעין האיראנית חוסל באזור טהראן

כלי תקשורת במדינה דיווחו כי מוחסן פח'ריזאדה, המוכר כאבי תכנית הגרעין הצבאית, חוסל ביחד עם שומר ראשו. הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית הכחיש את הדיווח, אך במשמרות המהפכה מיהרו לאיים בנקמה. נתניהו סימן אותו בעבר: "זכרו את השם הזה"

כלי התקשורת באיראן מדווחים כי מדען בתכנית הגרעין הצבאית של המשטר חוסל באזור טהרן. לפי החלק מהדיווחים בתקשורת האיראנית המדען שחוסל הוא מוחסן פח'ריזאדה – אבי תכנית הגרעין הצבאית של איראן. פח'ריזאדה עמד רשמית בראש ארגון ממשלתי תחת השם "הארגון לחקר הגנה חדשה", ארגון הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם.

על פי הדיווח, פח'ריזאדה חוסל בבירה על ידי אלמונים שירו בו מטווח קצר ויחד עמו נהרגו גם שומר ראשו. כוחות הצלה איראנים שהגיעו למקום, הבהילו אותו לבית חולים, שם לפי הדיווחים, נכשלו ניסיונות ההצלה והכריזו על מותו. ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה הערבית "אל עאלם" טען את החיסול ביצעו אנשי המוסד. עוד נטען כי לפני שחוסל, פרץ קרב יריות בין צוות הביטחון של המדען לבין גורמים אלמונים.

הדיווח טרם אומת רשמית על ידי שלטונות הרפובליקה האסלאמית, אך במשמרות המהפכה הצהירו זמן קצר לאחר הדיווח כי "איראן תנקום את הרג המדענים כפי שעשתה בעבר". מנגד, דובר הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית הכחיש כי את קיום האירוע, דובר תוכנית הגרעין האיראנית, בהרוז כמאלונדי, אמר "שלומם של כל המדענים בסדר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפח'ריזאדה במהלך נאומו בעת חשיפת ארכיון הגרעין האיראני לפני כשנתיים: "חלק מרכזי בתכנית היה להקים ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. כך ניסח זאת ד"ר מוחסן פח'ריזאדה, ראש פרויקט אמאד, זכרו את השם הזה, פח'ריזאדה", כך נתניהו.

נתניהו ציטט מתוך מסמכי הגרעין את ההנחיה של פח'ריזאדה: "ולהלן הנחייתו: המטרה הכללית היא להודיע על סגירתו של פרויקט אמאד, אבל אז הוא מוסיף: "פעילויות מיוחדות" – אתם יודעים מה זה – "ימשיכו להתבצע תחת הכותרת של 'פיתוח ידע מדעי'", ולמעשה זה בדיוק מה שאיראן המשיכה לעשות. היא המשיכה את העבודה הזאת באמצעות שורה של ארגונים במהלך השנים, והיום, ב-2018, העבודה הזאת מבוצעת ע"י SPND, זהו ארגון בתוך משרד ההגנה האיראני. לא תופתעו לשמוע ש-SPND מנוהלת ע"י אותו אדם שעמד בראש פרויקט אמאד, פח'ריזאדה, וכמובן, שלא במקרה, רבים מאנשי המפתח ב-SPND עבדו תחת פח'ריזאדה בפרויקט אמאד".

פח'ריזאדה היה מדען גרעין איראני הממונה על פיתוח הנשק במדינה. הוא הוביל את תכנית הגרעין בכל גלגוליה לאורך 20 השנים האחרונות – הן בשנים בהן איראן חתרה לפצצה באופן גלוי והן בשנים בהם התקדמה במחקר גרעיני באופן סמוי. פח'ריזאדה היה קצין במשמרות המהפכה, ופעל תחת משרד ההגנה האירני, תחת השר אמיר חאתמי והוא נהנה מציר קשר אישי וישיר למנהיג איראן, איתאללה עלי-ח'אמנהאי. פח'ריזאדה קיבל תואר פרופסור לפיזיקה גרעינית מאוניברסיטת האמאם חוסיין בטהרן.

חיסולו של פח'ריזאדה מצטרף לשורה ארוכה של חיסולי מדעני הגרעין, כצוואר בקבוק משמעותי בכל הקשור לקידום תכנית הגרעין במדינה. לאורך שנות המשא ומתן בין איראן והמעצמות לקראת ההגעה להסכם הגרעין, דיווחים בתקשורת העולמית ייחסו לישראל ולארגון האופוזיציה האסלאמי הפועל באיראן – מג'אהדין ח'לק – שורת חיסולים של בכירי תכנית הגרעין.


זירת החיסול


נתניהו מסמן את פח'ריזאדה לפני שנתיים


המסמך מתוך המצגת של נתניהו


המדען שחוסל

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו