צילום: לשכת נשיא איראן

איראן מאשימה את ישראל בחיסול המדען: "לא יאט את הישגינו – נגיב בזמן המתאים"

נשיא איראן התייחס לחיסול ראש תוכנית הגרעין האיראנית: "החיסול מראה את הייאוש והשנאה של אויבינו". שר החוץ זריף קרא לקהילה הבינלאומית לגנות: "להפסיק את הסטנדרט הכפול". שגריר איראן באו"ם: "סימנים ממשיים למעורבות ישראלית בחיסול"

משרד ההגנה האיראני אישר אתמול כי המדען הבכיר במערך הגרעין והטילים של הממשל בטהרן, ד"ר מוחסן פח'ריזאדה, חוסל בבירה על ידי אלמונים שירו בו מטווח קצר. פח'ריזאדה היה מקורב למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, ואף נמנע להיפגש עם הפקחים של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). בתחילה, גורמים רשמיים באיראן הכחישו את האירוע. גורמים ישראליים סירבו להתייחס לחיסול.

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס הבוקר בהצהרה ששודרה בטלוויזיה במדינה לחיסול פח'ריזאדה, האשים את ישראל והבטיח כי המעשה לא יאט את תוכנית הגרעין האיראנית. "שוב, ידיה המרושעות של היהירות העולמית הוכתמו בדמו של המשטר הציוני הרצחני", אמר רוחאני. "החיסול של פח'ריזאדה מראה את ייאושם של אויבינו ואת עומק השנאה שלהם. מותו לא יאט את הישגינו".

"איראן תגיב על חיסולו של פח'ריזאדה בזמן המתאים, העם האיראני חכם מכדי ליפול בפח של האויב הציוני", הוסיף נשיא איראן. "נשלים את דרכו של השאהיד על ידי המשך פיתוחה של איראן".

היועץ הצבאי של המנהיג העליון עלי חמינאי, חוסיין דהקאן, אמר כי "בימיה האחרונים של בעלת בריתה המתגרה בגורלה – ישראל שואפת להגביר את הלחץ על איראן ללכת למלחמה כוללת. נרדוף אחר הרוצחים של השהיד ונגרום להם להתחרט על מעשיהם". יועץ נוסף למנהיג העליון הוסיף: "היישות הציונית נוקטת בטקטיקה מסוכנת בתקופות המעבר בין ממשל טראמפ לממשל ביידן".

שר החוץ של איראן, מחמד ג'ואד זריף, כתב בטוויטר בתגובה לחיסול כי "טרוריסטים רצחו את המדען האירני הבכיר היום. הפחדנות – עם אינדיקציות בולטות למעורבות ישראלית – מעידה על ניסיון נואש לחרחר מלחמה. איראן קוראת לקהילה הבינלאומית, ובמיוחד לאיחוד האירופי – הפסיקו את המוסר הכפול המביך שלכם וגנו את האירוע כאירוע טרור".

רמטכ"ל צבא איראן מוחמד באגארי הודה: "חיסולו של פח'ריזאדה הינה מכה אנושה לביטחון המדינה". הרמטכ"ל האיראני מחמד באקרי גם איים, ומסר כי "נקמה קשה מחכה למבצעי פשע החיסול של פח'ריזאדה – לא נעצור עד שנבוא חשבון עם הרוצחים ונעניש אותם". מפקד משמרות המהפכה הצהיר: "העונש למי שחיסל את פח'ריזאדה הופך לחלק מסדר היום שלנו".

השגריר האיראני באו"ם מאג'ד טקאט רבאנצ'י פנה במכתב למזכ"ל אנטוניו גוטרש ולמועצת הביטחון של האו"ם בו הזהיר מפני פעולות תקיפה נוספות. הוא הבהיר כי במדינתו ינקטו בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על העם. לדברי הדיפלומט האיראני הבכיר, "קיימים סימנים ממשיים לכך שישראל היא האחראית להתנקשות".

הוא הוסיף: "אנחנו מזהירים מפני נקיטה באמצעים הרפתקניים מצד ארה"ב וישראל נגד מדינתנו, במיוחד במשך הזמן שנותר לממשל טראמפ". הוא כתב כי הוא מצפה מנמעני המכתב שלו לגנות באופן חריף את ההתנקשות: "תשתמשו באמצעים הנחוצים נגד המבצעים", והדגיש כי בטהרן שומרים את הזכות "לנקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על האזרחים וכדי להבטיח את האינטרסים של המדינה".

ארגוני הטרור הפלסטיניים הג'יהאד האסלאמי והחמאס, וארגון חיזבאללה הלבנוני – המקושרים לאיראן – גינו את חיסולו של פח'ריזאדה, והאשימו את ישראל במעשה. סגנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה נעים קאסם אמר: "התגובה לחיסולו של מוחסן פחריזדה נמצאת בידי איראן".

בחמאס יצאו נגד "ההתנקשות הפושעת במדען הגרעין האיראני מוחסן פחריזדה", ושלחו את תנחומיהם לעם ולהנהגה האיראנים. "כולנו בטוחים ביכולתם של איראן והאומה לפצות על אובדן זה בעבודה ובהתקדמות רבה יותר, באופן ששובר את מונופול הכוחות וההתקדמות המדעית באזור", מסרו בארגון.


נתניהו מסמן את פח'ריזאדה לפני שנתיים

כזכור, כלי התקשורת באיראן דיווחו לפני כניסת השבת כי מדען בתכנית הגרעין הצבאית של המשטר חוסל באזור טהרן. לפי החלק מהדיווחים בתקשורת האיראנית המדען שחוסל הוא מוחסן פח'ריזאדה – אבי תכנית הגרעין הצבאית של איראן. פח'ריזאדה עמד רשמית בראש ארגון ממשלתי תחת השם "הארגון לחקר הגנה חדשה", ארגון הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם.

על פי הדיווח, פח'ריזאדה חוסל בבירה על ידי אלמונים שירו בו מטווח קצר ויחד עמו נהרגו גם שומר ראשו. כוחות הצלה איראנים שהגיעו למקום, הבהילו אותו לבית חולים, שם לפי הדיווחים, נכשלו ניסיונות ההצלה והכריזו על מותו. ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה הערבית "אל עאלם" טען את החיסול ביצעו אנשי המוסד. עוד נטען כי לפני שחוסל, פרץ קרב יריות בין צוות הביטחון של המדען לבין גורמים אלמונים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפח'ריזאדה במהלך נאומו בעת חשיפת ארכיון הגרעין האיראני לפני כשנתיים: "חלק מרכזי בתכנית היה להקים ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. כך ניסח זאת ד"ר מוחסן פח'ריזאדה, ראש פרויקט אמאד, זכרו את השם הזה, פח'ריזאדה", כך נתניהו.

נתניהו ציטט מתוך מסמכי הגרעין את ההנחיה של פח'ריזאדה: "ולהלן הנחייתו: המטרה הכללית היא להודיע על סגירתו של פרויקט אמאד, אבל אז הוא מוסיף: "פעילויות מיוחדות" – אתם יודעים מה זה – "ימשיכו להתבצע תחת הכותרת של 'פיתוח ידע מדעי'", ולמעשה זה בדיוק מה שאיראן המשיכה לעשות. היא המשיכה את העבודה הזאת באמצעות שורה של ארגונים במהלך השנים, והיום, ב-2018, העבודה הזאת מבוצעת ע"י SPND, זהו ארגון בתוך משרד ההגנה האיראני. לא תופתעו לשמוע ש-SPND מנוהלת ע"י אותו אדם שעמד בראש פרויקט אמאד, פח'ריזאדה, וכמובן, שלא במקרה, רבים מאנשי המפתח ב-SPND עבדו תחת פח'ריזאדה בפרויקט אמאד".

פח'ריזאדה היה מדען גרעין איראני הממונה על פיתוח הנשק במדינה. הוא הוביל את תכנית הגרעין בכל גלגוליה לאורך 20 השנים האחרונות – הן בשנים בהן איראן חתרה לפצצה באופן גלוי והן בשנים בהם התקדמה במחקר גרעיני באופן סמוי. פח'ריזאדה היה קצין במשמרות המהפכה, ופעל תחת משרד ההגנה האירני, תחת השר אמיר חאתמי והוא נהנה מציר קשר אישי וישיר למנהיג איראן, איתאללה עלי-ח'אמנהאי. פח'ריזאדה קיבל תואר פרופסור לפיזיקה גרעינית מאוניברסיטת האמאם חוסיין בטהרן.

חיסולו של פח'ריזאדה מצטרף לשורה ארוכה של חיסולי מדעני הגרעין, כצוואר בקבוק משמעותי בכל הקשור לקידום תכנית הגרעין במדינה. לאורך שנות המשא ומתן בין איראן והמעצמות לקראת ההגעה להסכם הגרעין, דיווחים בתקשורת העולמית ייחסו לישראל ולארגון האופוזיציה האסלאמי הפועל באיראן – מג'אהדין ח'לק – שורת חיסולים של בכירי תכנית הגרעין.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו