צילומים: Clauber Cleber Caetano/PR - Hadas Parush/Flash90

דיווח: נתניהו קיווה להגיע להסכם בסעודיה – יורש העצר נסוג בגלל ניצחון ביידן

על פי ה"וול סטריט ג'ורנל", תוצאות הבחירות בארה"ב השפיעו על ההחלטה של הסעודים לסגת מהנורמליזציה עם ישראל. גורמים בסעודיה אמרו כי יורש העצר מבקש לשמור את ההסכם כקלף מול הממשל החדש בארצות הברית. על פי הדיווח, המלך לא בקיא בפרטי השיחות

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

 • ביום המסוגל ג' בשלח שידור חי מביתו של מרן שה"ת, הצטרפו 》

  תוכן מקודם

 • הדרך שלך לפרנסה ברווח - בהתחייבות

  תוכן מקודם

 • שטר הפרנסה יחתם עבורכם מחר ע"י גדולי הדור!

  תוכן מקודם

ה'וול סטריט ג'ורנל' מדווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו טס לסעודיה ביום ראשון האחרון בתקווה לסגור את הפרטים על הסכם נורמליזציה, אבל נסיך הכתר מוחמד בן סלמן נסוג מכך בשל תוצאות הבחירות בארה"ב. אחד היועצים הסעודים המכירים את השיחות, אמר לוול סטריט ג'ורנל כי פומפאו לא הצטרף לפגישה, כפי שדיווח בתחילה בישראל, אך תרם רבות להוצאתה אל הפועל.

בדיווח צוטטו גורמים סעודים ואמריקאים, שאמרו כי יורש העצר מעדיף לשמור הכרזה כזו למועד מאוחר יותר, כדי להיעזר בה בעת יצירת קשרים עם ממשל ביידן. גורמים בממלכה אמרו הנסיך "אינו מעוניין לבזבז" הכרזה כזו במהלך סוף כהונתו של ממשל טראמפ – כאשר הוא יכול להיעזר בה כדי לסייע לסעודיה לבסס יחסים עם הנשיא הנכנס ג'ו ביידן, איתו הוא מעוניין ליצור קשרים.

גורמים סעודים נוספים טענו כי בן סלמאן, שנחוש ליצור קשרים טובים עם ממשל ביידן, היסס מלנקוט בצעד הזה בשלב הנוכחי, כדי שיוכל להשתמש בהסכם כזה בשלב מאוחר יותר כדי לבסס את היחסים עם הנשיא האמריקני החדש. סעודיה מנסה להבין כיצד להשתמש בהסכם עם ישראל בצורה המיטבית על מנת לשקם את תדמיתה בוושינגטון.

ביידן כבר הודיע אמנם כי הוא תומך בהסכמי השלום בין ישראל למדינות ערב, אך הוא נוקט עמדה קשוחה הרבה יותר משל טראמפ בנוגע להפרת זכויות האדם בסעודיה, בעיקר על רקע רציחתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י. היועצים הסעודים אמרו כי עסקה עם ישראל שתושג בחסות הממשל החדש תוכל להעלות את יחסי ביידן וריאד על מסלול יציב.

לפי אותם גורמים סעודים, ישנם משתנים נוספים שהשפיעו על החלטתו של בין סלמאן לסגת מקיום נורמליזציה מול ישראל. לדבריהם, יורש העצר בין סלמאן והמלך סלמאן, בן ה-84, עדיין חלוקים בדעותיהם על איך להגיב לסוגיה הפלסטינית. מצבו הרפואי של המלך סלמאן מנע ממנו לקחת חלק פעיל בשיחות מול ישראל, ואת הקו המרכזי מוביל יורש העצר בין סלמאן.

מנגד, מקור סעודי ודיפלומט בריאד מסרו לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי מלך סעודיה עצמו לא ידע על הפגישה בין נתניהו לבן סלמאן, וכי נורמליזציה לא צפויה לצאת לדרך כל עוד הוא חי. ב'וול סטריט ג'ורנל' פורסם לאחרונה חודשים שקיימת מחלוקת בין המלך ליורש העצר. בעוד שסלמאן דבק ביוזמה הערבית, הנסיך היה רוצה לדלג מעל הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולבסס ברית אזורית עם ירושלים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו