Noam Revkin Fenton/Flash90

כתב אישום נגד סגן ניצב ניסו גואטה על תקיפת מפגין וצלם בהפגנה בבלפור

מח"ש הגישה כתב אישום נגד הקצין הבכיר במחוז ירושלים, בעקבות התקיפה המתועדת בהפגנה נגד ראש הממשלה סמוך למעונו בחודש אוגוסט. גואטה פעל באלימות נגד מפגין, לאחר שזה התלונן בפניו על התנהלות השוטרים כלפי המוחים. בהמשך נקט באלימות גם כלפי הצלם, והדף אותו בעוצמה

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה לבית משפט השלום בראשון לציון כתב אישום נגד סגן ניצב ניסו גואטה, קצין משטרה ממרחב ציון בירושלים, בגין תקיפה של מפגין וצלם עיתונות בהפגנה התקיימה לפני כשלושה חודשים. על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד שקד דהן, ביום 22.8.20 בשעות הערב, התקיימה תהלוכת מפגינים, אשר לא אושרה קודם לכן על ידי משטרת ישראל, מגשר המיתרים אשר בכניסה לירושלים ועד לרחוב בלפור.

במהלך התהלוכה, הגיעו חלק מהמפגינים אשר השתתפו בה לרחוב בצלאל, תוך שהם מתכוונים להמשיך לצעוד לכיוון כיכר פריז. הכוח המשטרתי, אשר ביקש למנוע את התקדמות התהלוכה, הורה למפגינים לחזור על עקבותיהם וחסם את התקדמותם.

אותה עת עמד על הכביש הנאשם יחד עם כוחות משטרה נוספים. בשלב מסוים פנה אחד המפגינים, א.מ.ג, אל הנאשם והלין בפניו על התנהגותם של השוטרים כלפי המפגינים במקום. בתגובה, הדף הנאשם בחוזקה את א.מ.ג בשתי ידיו בפניו, פעמיים. במהלך הדיפתו השנייה את א.מ.ג, אחד המפגינים, אשר השתתף אף הוא בתהלוכה, הסיט את מסכת הפנים של הנאשם והחל להימלט מהמקום. הנאשם החזיר את מסכת הפנים למקומה והחל לדלוק אחר המפגין על מנת לבצע את מעצרו. בסיועם של שוטרים נוספים, הצליח הנאשם לבצע את מעצרו של המפגין.

לאחר ביצוע מעצרו, אחז הכוח המשטרתי בידיו וברגליו של המפגין והוביל אותו למקום צדדי, הרחק מההפגנה. את הובלתו של המפגין ליוו, בין היתר, הנאשם וצלם העיתונות וסרטי התעודה י. ג אשר תיעד את ההפגנה מתוקף תפקידו.

במהלך ליווי המפגין, ומבלי שהייתה כל אינטראקציה בין י.ג לבין הנאשם, הדף הנאשם בחוזקה את י.ג בחלק גופו העליון אחורנית, והכה בו בעוצמה בצד פניו, בעודו אוחז בידו המכה מכשיר קשר. כתוצאה ממעשיו של הנאשם, משקפיו של י.ג נפלו והוא סבל מכאבים בצד ימין של פניו ובאוזנו הימנית.

עו"ד שקד דהן מהמחלקה לחקירות שוטרים שהגישאת כתב האישון אמר כי "המחלקה לחקירות שוטרים הגישה כתב אישום נגד סגן ניצב ניסו גואטה בגין תקיפת מפגין וצלם עיתונות במהלך הפגנה בירושלים. כתב האישום מבטא את עמדת מח״ש לפיה מצופה מכל שוטר לנהוג במקצועיות ולהימנע מנקיטת אלימות גם כאשר מדובר במצבים מורכבים, בוודאי כאשר מדובר בקצין ובמפקד אשר ראוי שישמש דוגמא לפקודיו".

עורך הדין עדי כרמלי, פרקליטו של גואטה, מסר בתגובה: "זה עתה קיבלנו את ההודעה לפיה מח"ש הגישה כתב אישום. בימים הקרובים נצלם את תיק החקירה ותגובתנו תינתן באופן מסודר לבית המשפט".

תנועת המחאה קריים מיניסטר בירכה על כתב האישום שהגישה מח"ש וקראו לפטרו. "כתב אישום חמור שלא מותיר מקום לספק – אסור שניסו גואטה יישאר עוד יום אחד במשטרה. כל זמן שהאיש ממשיך ללבוש מדים עובר מסר מסוכן לפיו המשטרה מגבה שוטרים אלימים", מסרו.

בתנועת הדגלים השחורים בירכו על הגשת כתב האישום נגד סנ"צ גואטה: "זהו צעד ראשון בשמירה על הדמוקרטיה. בדמוקרטיה הדבר המקודש ביותר הוא הזכות להביע דעה ולהפגין אותה. מי שמטילים אימה ופחד באמצעות אלימות נגד אזרחים חייבים להסיר את מדיהם, הם אינם יכולים לשמש כשומרי הדמוקרטיה. משטרת ירושלים בראשות דורון ידיד הפכה עצמה לאורך החודשים האחרונים למשטרת שלום נתניהו, הגיע הזמן שמח״ש תחקור לעומק את הנעשה במחוז ירושלים".

4 תגובות

בס"ד, הטעות שלו, היא שהוא שכח שהוא לא בהפגנה של חרדים.
ודי למבין………….

מדהים
נגדו כתב אישום
נגד שוטר שזרק פח על מפגין שברח (נטו אלימות) דין משמעתי
איפה גפני דרעי וליצמן למה בחרנו בהם (הבושה הגדולה שהם אפילו לא תמכו בועדת חקירה ודי לחיכמה…)

ואם זה היה ילד/ה חרדי זה מותר….
שום חקירה כאילו לא קרה כלום
הפרקליטות המשטרה ומח'ש= יד רוחצת יד…

ממש נשמע התעללות בחסרי ישע..
שכחנו מי תקף שם עיתונאים באלימות פיזית ומילולית..
ומצד שני מי חונק קטינים וזורק פחים כמו שור מתוסכל..

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו