צילום: פלאש 90

מנדלבליט לגנץ: "אבקש שוועדת הבדיקה לצוללות לא תחל בעבודתה"

היועמ"ש פנה לשר הביטחון וביקש שוועדת הבדיקה לחקר פרשת הצוללות לא תחל בעבודתה - עד לסיום בדיקת משרדו של היועץ בעניין. מנדלבליט הסביר כי טרם הסתיימה הבחינה אם פעילות ועדת הבדיקה פוגעת בהליך הפלילי המתקיים במקביל

 • מרן שה"ת שולח אליך את שטר הפרנסה

  תוכן מקודם

 • עיסקה עם גדולי הדור! הזדמנות של פעם בשנה

  תוכן מקודם

 • פגישה שבוטלה פעמיים והצילה חיים

  תוכן מקודם

 • עצוב: טיפל בילדים תשושי נפש ונכנס לדיכאון עמוק

  תוכן מקודם

היועמ"ש ד"ר אביחי מנדלבליט הגיב היום (ראשון) להחלטת שר הביטחון ורה"מ החליפי להקים ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת רכש הצוללות וכלי השיט. "הודעת לי כי החלטת למנות ועדת בדיקה ממשלתית לבדיקת הליכי הרכש של ספינות המגן סער 6 ושל הצוללות, וביקשתני לוודא כי תחומי הבדיקה המפורטים בכתב המינוי של הוועדה אינם מפריעים להתנהלותו התקינה של ההליך הפלילי", כתב מנדלבליט לגנץ.

"בהתאם לכך", מוסיף היועמ"ש במכתבו לשר הביטחון, "נערכה בחינה כאמור מול הגורמים הרלוונטיים מטעמי, שטרם הושלמה. לצורך השלמתה, גם תתקיים ישיבה דחופה עם היועץ המשפטי של מערכת הביטחון. לפיכך, נוכח סוגיות שונות, שכבר ברור שמתעוררות בעת הזו, אבקש כי הוועדה לא תחל בעבודתה עד לסיום הבחינה והעברת ההנחיות הנדרשות".

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה למכתבו של היועמ"ש: "עבודת הוועדה והתנהלותה ייעשו בכפוף להנחיות מקצועיות של היועץ המשפטי לממשלה כפי שנמסר עם ההודעה על פתיחתה, וזאת מתוך כוונה שלא לפגוע בתקינות ההליך הפלילי. נפעל בכדי שהוועדה תחל את פעילותה ללא דיחוי, מיד לאחר שיתקבלו הנחיות היועמ״ש."

הוועדה הייתה אמורה להחל לפעול כבר בשבוע הבא ולזמן עדים ראשונים. העדים שהיו אמורים להופיע בפני חברה הוועדה בשבוע הבא הם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, ראש המטה המדיני-ביטחוני אלוף במילואים עמוס גלעד, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר דן הראל ותת אלוף במילואים שמואל צוקר, ששימש כראש מנהל הרכש במשרד הביטחון.

לפי ההודעה שפרסם גנץ בשבוע שעבר, הוא התייעץ עם בכירים לשעבר במערכת המשפט והביטחון, ולאור "מידע עדכני" שהגיע אליו הגיע למסקנה כי יש להקים ועדה שתשפוך אור על חלק מהתהליכים שהביאו לרכש הצוללות וכלי השיט, וכן תבחן את נהלים ואופן ביצוע ההתקשרויות.

מטעם "חקירה עכשיו" נמסר בתגובה להודעת מנדלבליט כי "היועץ המשפטי לממשלה ממשיך בעבודות הטיוח שהוא מבצע עבור נתניהו. אדם שקבע שנתניהו זכאי עוד לפני שחקר לא כשיר להחליט כלום בפרשת הצוללות וכלי השיט. מדינת ישראל חייבת ועדת בדיקה ממלכתית, בלתי תלויה, שתחקור את נתניהו ותביא תשובות אמיתיות על השאלה האם נתניהו סחר בבטחון המדינה עבור בצע כסף".

בעקבות הודעת גנץ על הקפאת ועדת הבדיקה בפרשת הצוללות הודיעה ח״כ תמר זנדברג כ תגיש מחדש את הצעתה לועדת חקירה פרלמנטרית: "אגיש מחדש את הצעתי לועדת חקירה בנושא הצוללות. לא ניתן לפרשה הביטחונית החמורה ביותר בתולדות מדינת ישראל להפוך לפארסה ולבדיחה. אני קוראת לגנץ וחברי מפלגתו לעצור את הזגזוג המביש ולהצביע בעד הצעתי".

כזכור, יעל גריל, חברת ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות שמינה שר הביטחון בני גנץ, החליטה שלא לקחת חלק בעבודת הוועדה מחשש לניגוד עניינים שלה. העיתונאי אראל סגל חשף השבוע ב'חדשות 20' כי גריל הייתה מנהלת המחלקה הכלכלית של משרד הביטחון בשנים 2012-2014 השנים שבמהלכן התנהלו הדיונים על רכישת כלי השיט.

"גריל כאמור עבדה כמנהלת המחלקה הכללית במנהל הרכש של משרד הביטחון, מנהל הרכש הוא זה שעושה את העסקאות ומודע לכל הדברים, משמע שהייתה בליבת המשא ומתן באותה תקופה. מכך שהגברת נמצאת לכאורה בניגוד עניינים אם כעת היא צריכה לחקור את הבוס שלה לשעבר שמואל צוקר שעמד בראש מנהל הרכש".