צילומים: פלאש 90

נתניהו ימסור הצהרה "בעניין הבחירות"; גנץ מקדם חוקים נגד הקואליציה

בליכוד הודיעו שראש הממשלה ימסור "הצהרה מיוחדת בעניין הבחירות" בשעה 15:00 בפתח ישיבת הסיעה. בכחול לבן החליטו לקדם עוד השבוע שלוש הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה - בסיעות החרדיות ובליכוד מתנגדים בחריפות להצעות

 • תעלה דגרה ותפוך לאיש נדלן בירושלים

  תוכן מקודם

 • אבא אמר לי 'לילה טוב' ומאז לא ראיתי אותו יותר.

  תוכן מקודם

 • מצממר: ישמח האב ביוצאי חלציו בגן עדן

  תוכן מקודם

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

ראש הממשלה בנימין נתניהו ימסור "הצהרה מיוחדת בעניין הבחירות" היום (שני) בשעה 15:00 בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת – כך נמסר מטעם הסיעה. במקביל, ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ הורה ליו"ר הסיעה ח"כ גינזבורג לקדם עוד השבוע הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה, זאת בניגוד לעמדת הקואליציה והיהדות החרדית.

מכחול לבן נמסר כי "לפי החלטת גנץ, יקודמו שלוש הצעות חוק חדשות, מתוך כוונה להשלים את הליך החקיקה כבר בכנסת הנוכחית. כחול לבן רואים בחבילת חקיקה זו אבני דרך משמעותיות בדרך לחברה טובה יותר ובטוחים שכל מי שבערכיו רואה את הציבור ואת טובת המדינה – יתמוך".

חוק יסוד השוויון אותו מציעים בכחול לבן קובע "לעגן במסגרת חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו את הזכות לשוויון ואת האיסור על הפליה". חוק יסוד מגילת העצמאות מציע "לעגן בחוק-יסוד את החובה לפרש את מכלול החקיקה הישראלית, לרבות חוקי יסוד אחרים, לאור הכרזת העצמאות כחובה פרשנית חוקתית, מה שיבטיח את מעמדה של הכרזת העצמאות כמקור השראה מחייב לפרשנות המשפט הישראלי כולו".

חוקים אלו נפיצים מאוד ומעוררים התנגדות עזה בקרב המפלגות החרדיות ומפלגות הימין. החרדים מתנגדים להם משום שעשויות להיות להם השפעות רחבות על נושאים הלכתיים ואפילו על סוגיית חוק הגיוס. "העלאת החוקים הללו", אומרים גורמים פוליטיים בכירים שצוטטו ב'ווינט', "היא אירוע גדול מבחינת המפלגות החרדיות שלא יכולות לחיות איתם בשלום".

גם בימין מעוררים החוקים הללו ביקורת קשה והתנגדות נחרצת. חוק יסוד השוויון וחוק יסוד מגילת העצמאות יעניקו לבג"ץ כוח רב ויכולת הכרעה בסוגיות רבות שיכולות להתגלגל לפתחו אם יאושרו החוקים. גם ימינה צפויה להצטרף להתנגדות הליכוד והחרדים לחוקים הללו. השאלה היא כיצד תנהג הרשימה המשותפת.

שר המשפטים אבי ניסנקורן התייחס להגשת הצעות החוק ואמר כי "הזכות לשיווין היא מזכויות האדם החשובות ביותר. כפי שהתחייבתי עם כניסתי לתפקיד, הגיעה העת לעגן את העקרון הדמוקרטי הבסיסי הזה בקובץ חוקי היסוד של מדינת ישראל. כל מי שהדמוקרטיה היא נר לרגליו, יתמוך בהצעה הזו".

בליכוד הגיבו במתקפה. ח"כ שלמה קרעי אמר כי "חוק מטורלל וצבוע שנועד לקבל ליטוף שמאלני פרוגרסיבי. החוק אולי נשמע "טוב" אבל יביא לחיסולה של ישראל כמדינה יהודית, באמצעות ביטול כל סממן לאומי יהודי באיצטלה של שיוויון, ואפילו דמוקרטית, כאשר יעביר את השלטון בפועל לידי בג"צ. נאבק עד חורמה שהחוק ויוזמיו יעלמו מהמפה הפוליטית".

ח"כ אסנת מארק אמרה כי "כחול לבן מנסה לקושש חמצן פוליטי בשורת הצעות חוק שכל בר דעת מבין שאין להן היתכנות פוליטית או טכנית. אי אפשר להצביע בעד פיזור הכנסת באצבע אחת ובשנייה להבטיח קידום חקיקה. הציבור קצת יותר אינטליגנטי מיועצי התקשורת של כחול לבן. המהלך הזה הוא בבחינת כוסות רוח למת".

ח"כ רם שפע מכחול לבן הגיב למתפקות: "בימים הקרובים מכונת הפייק של הליכוד תעלה הילוך. בכל שעה יופיע ספין בניסיון להציג מצג שקרי של ״ממשלה מתפקדת״. כלפי חוץ ישדרו מסר חיובי אבל בפועל הם לא רוצים תקציב, לא מינויים ולא לקיים את הסכם הרוטציה ומעדיפים להמשיך לשתק את המדינה. ממליץ לטוויטר להוסיף אזהרת שקר לפנייך".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell