נתניהו: "ברביעי האופוזיציה תנסה לגרור לבחירות – אנחנו בעד אחדות" • צפו

ראש הממשלה אמר ב"הצהרה המיוחדת" כי "אזרחי ישראל זקוקים לממשלה שפועלת לא למען בחירות, לא למען פוליטיקה, אלא למענם - למען כל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל. למען אחדות". כחול לבן: "הציבור סיים לקנות את השקרים של נתניהו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי "ביום רביעי האופוזיציה תנסה לגרור את מדינת ישראל לבחירות מיותרות. הליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות. אחדות כדי שנביא חיסונים לכל אזרחי ישראל, אחדות כדי שנמשיך עד מתן החיסונים להיאבק בנחישות בקורונה, אחדות כדי שנגיש עוד סיוע כלכלי לעסקים, לעצמאיים, לאזרחים. אחדות, כדי שנמשיך לשמור על הביטחון ואחדות כדי שנחתום על עוד הסכמי שלום".

"אלו המשימות שלנו ואנחנו צריכים לעשות אותן יחד. אזרחי ישראל זקוקים לממשלה שפועלת לא למען בחירות, לא למען פוליטיקה, אלא למענם – למען כל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל. למען אחדות", סיים נתניהו את הצהרתו הקצרה לאחריה מחו חברי הכנסת של הליכוד כפיים. בכחול לבן הגיבו לדברי נתניהו: "הציבור סיים לקנות את השקרים של נתניהו. אם לא היה משפט היה תקציב".

ראש הממשלה החליפי גנץ הורה היום ליו"ר הסיעה ח"כ גינזבורג לקדם עוד השבוע הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה, זאת בניגוד לעמדת הקואליציה והיהדות החרדית. מכחול לבן נמסר כי "לפי החלטת גנץ, יקודמו שלוש הצעות חוק חדשות, מתוך כוונה להשלים את הליך החקיקה כבר בכנסת הנוכחית. כחול לבן רואים בחבילת חקיקה זו אבני דרך משמעותיות בדרך לחברה טובה יותר ובטוחים שכל מי שבערכיו רואה את הציבור ואת טובת המדינה – יתמוך".

חוק יסוד השוויון אותו מציעים בכחול לבן קובע "לעגן במסגרת חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו את הזכות לשוויון ואת האיסור על הפליה". חוק יסוד מגילת העצמאות מציע "לעגן בחוק-יסוד את החובה לפרש את מכלול החקיקה הישראלית, לרבות חוקי יסוד אחרים, לאור הכרזת העצמאות כחובה פרשנית חוקתית, מה שיבטיח את מעמדה של הכרזת העצמאות כמקור השראה מחייב לפרשנות המשפט הישראלי כולו".

חוקים אלו נפיצים מאוד ומעוררים התנגדות עזה בקרב המפלגות החרדיות ומפלגות הימין. החרדים מתנגדים להם משום שעשויות להיות להם השפעות רחבות על נושאים הלכתיים ואפילו על סוגיית חוק הגיוס. "העלאת החוקים הללו", אומרים גורמים פוליטיים בכירים שצוטטו ב'ווינט', "היא אירוע גדול מבחינת המפלגות החרדיות שלא יכולות לחיות איתם בשלום".

גם בימין מעוררים החוקים הללו ביקורת קשה והתנגדות נחרצת. חוק יסוד השוויון וחוק יסוד מגילת העצמאות יעניקו לבג"ץ כוח רב ויכולת הכרעה בסוגיות רבות שיכולות להתגלגל לפתחו אם יאושרו החוקים. גם ימינה צפויה להצטרף להתנגדות הליכוד והחרדים לחוקים הללו. השאלה היא כיצד תנהג הרשימה המשותפת.

יו"ר יהדות התורה השר יעקב ליצמן הגיב במתקפה על יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ בעקבות כוונתו לקדם חוקים נגד עמדת הקואליציה: "גנץ מנסה לקושש קולות רגע לפני שהולכים לבחירות ונזכר לקדם חוקים שחשובים לו". ליצמן, שצוטט ב'וואלה', הוסיף כי "במקום שיעשה מאמץ להגיע לפשרה לטובת אזרחי ישראל, הוא מדרדר אותנו לבחירות. אם מטרתו להתריס, אנחנו גם נרצה לקדם חוקים שחשובים לנו כמו בלימת גיורים שאינם גיורים ממלכתיים או חוק גיוס שיסדיר את מעמדם של בני הישיבות אחת ולתמיד".

שר המשפטים אבי ניסנקורן התייחס להגשת הצעות החוק ואמר כי "הזכות לשיווין היא מזכויות האדם החשובות ביותר. כפי שהתחייבתי עם כניסתי לתפקיד, הגיעה העת לעגן את העקרון הדמוקרטי הבסיסי הזה בקובץ חוקי היסוד של מדינת ישראל. כל מי שהדמוקרטיה היא נר לרגליו, יתמוך בהצעה הזו".

בליכוד הגיבו במתקפה. ח"כ שלמה קרעי אמר כי "חוק מטורלל וצבוע שנועד לקבל ליטוף שמאלני פרוגרסיבי. החוק אולי נשמע "טוב" אבל יביא לחיסולה של ישראל כמדינה יהודית, באמצעות ביטול כל סממן לאומי יהודי באיצטלה של שיוויון, ואפילו דמוקרטית, כאשר יעביר את השלטון בפועל לידי בג"צ. נאבק עד חורמה שהחוק ויוזמיו יעלמו מהמפה הפוליטית".

ח"כ אסנת מארק אמרה כי "כחול לבן מנסה לקושש חמצן פוליטי בשורת הצעות חוק שכל בר דעת מבין שאין להן היתכנות פוליטית או טכנית. אי אפשר להצביע בעד פיזור הכנסת באצבע אחת ובשנייה להבטיח קידום חקיקה. הציבור קצת יותר אינטליגנטי מיועצי התקשורת של כחול לבן. המהלך הזה הוא בבחינת כוסות רוח למת".

ח"כ רם שפע מכחול לבן הגיב למתפקות: "בימים הקרובים מכונת הפייק של הליכוד תעלה הילוך. בכל שעה יופיע ספין בניסיון להציג מצג שקרי של ״ממשלה מתפקדת״. כלפי חוץ ישדרו מסר חיובי אבל בפועל הם לא רוצים תקציב, לא מינויים ולא לקיים את הסכם הרוטציה ומעדיפים להמשיך לשתק את המדינה. ממליץ לטוויטר להוסיף אזהרת שקר לפנייך".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture