אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לאנמר בכתבה

ביום חמישי הקרוב: כ-500 איש מאדיס אבבה

מדובר בממתינים במחנות באדיס אבבה ובגונדר. מינהל האוכלוסין: עד כה נבדקו 14,212 בקשות, נמצאו זכאים לעליה כ-1,180, והועברו לסוכנות כ-500 שמות זכאים

ביום חמישי הקרוב, יגיעו לארץ כ-500 איש מהממתינים במחנות באדיס אבבה וגונדר, כך נחשף היום (שני) בדיון, חמישי בנושא, בוועדת העלייה והקליטה. יו"ר הוועדה דוד ביטן (הליכוד) הודה לרשות האוכלוסין על פעילותם לבדיקת הזכאות לעליה, וביקש לוודא כי כל הבקשות שלא עונות לתבחינים – יימסרו למשפחות הודעה על כך.

בדיון האחרון, מסר מנהל מינהל האוכלוסין, יואל ליפובצקי כי מתוך 10,391 בקשות ממתינים לעלייה באתיופיה שנבדקו, 920 נמצאו זכאים ונוצר קשר עימם ועם בני משפחותיהם שבארץ. שי פלבר, מהסוכנות היהודית עדכן בדיון הקודם, כי שמות 260 מתוכם, כבר הוגשו למשרד הפנים האתיופי כדי להנפיק להם תעודות מעבר. שרת הקליטה נמצאת השבוע באתיופיה, ובעז"ה ביום חמישי הקרוב, עומד לנחות המטוס הראשון עם מאות העולים במבצע "צור ישראל".

בדיון הקודם התבקשו נציגי רשות האוכלוסין לפרסם את כתובת הדוא"ל הייעודית שנפתחה בעבור המשפחות של העולים בארץ, בתקשורת באמהרית, וכן להוסיף גם מענה טלפוני בעבורם. בנוסף בדיון הקודם פנה ביטן לסוכנות היהודית בבקשה לזרז את העלאתם ארצה את הממתינים, שסיימו את כל ההליכים באתיופיה ויכולים להגיע לישראל.

בדיון הנוכחי עדכן ליפובצקי, כי עד כה נבדקו 14,212 בקשות, ונמצאו כ-1,180 זכאים, והועברו לסוכנות כ-500 שמות זכאים, ולהערכתו בטיסה הקרובה יגיעו כ-500 איש. לדבריו בכלל הבקשות שהוגשו, כוללות את 7,000 המצויים כבר ברשימות הממתינים, ועוד 9,623 שאינם ברשימות. בנוסף, אם לא יימצאו 2,000 ממתינים שזכאים לעליה לפי התבחינים שנקבעו בהחלטת הממשלה, תתכנס ועדת חריגים שתדון בבקשות כמו אלו ששני הוריו נפטרו בארץ, ולכן אין מי שיבקש את עלייתו.

פנינה אגניהו, מנהלת ממשקים בסוכנות היהודית, הוסיפה כי אנשיה עובדים כעת על הטיסה הבאה, בעוד כשלושה שבועות, שגם בה יעלו כ-500 איש. לדבריה, מרכזי הקליטה אליהם יגיעו מצויים בצפת, נהריה ובאר שבע.

לדברי טירה גלינויר, מנהלת אגף קליטה במשרד החינוך, בימים אלו כבר מתפרסם קול-קורא להעסקת מגשרים באמהרית, ומוסדות החינוך הסמוכים למרכזי הקליטה – ערוכים לקליטתם. לטענת סגן השר לביטחון הפנים גדי יברקן, חשוב להעסיק מורים לעברית המבינים את תרבות הקהילה, והוא ביקש לשכן את העולים במרכז הארץ.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו