Yonatan Sindel/Flash90

גורם חרדי: "נעשה הכל לקיום הממשלה, אבל לא נצטער אם נלך לבחירות"

גורם ביהדות התורה בביקורת על התנהלות הליכוד: "יו"ר הקואליציה לא מתפקד. אפילו את הדברים שיש הסכמה לגביהם לא מצליחים לקדם". עוד הוסיף: "ראש הממשלה לא מעורב ולא יודע ובינתיים גנץ מכה בחרדים כדי לעצבן אותנו ולקרוץ לגוש השמאל-מרכז"

גורם ביהדות התורה אומר כי למרות ההתבטאויות הפומביות נגד בחירות, במפלגה לא מתנגדים לפיזור הכנסת: "אנחנו נעשה הכל כדי להמשיך ולקיים את הקואליציה הזו, אבל אף אחד לא יבכה אם הכנסת תתפזר ונלך לבחירות".

הגורם שצוטט ב'ווינט' תקף את התנהלות המרכיבים בקואליציה: "יו"ר הקואליציה לא מתפקד". הוא הסביר את אווירת הייאוש במפלגה, "לא רק במחנה כחול לבן אין היום משמעת, אלא גם בתוך הליכוד, ולכן אפילו את הדברים שיש הסכמה לגביהם לא מצליחים לקדם".

לדבריו, אין מדובר רק בסוגיות המרכזיות הבוערות, כמו הגיור והגיוס, אלא גם בנושאים שוליים-יחסית כהטלת פיקדון על בקבוקי משקה גדולים – צעד שהחרדים מתנגדים לו מחשש כי ייקר את המחיה עבור משפחות ברוכות ילדים, או איסור סחר בפרוות – יוזמה שהם מנסים לבלום כדי שלא לפגוע בחסידים חובשי השטריימלים.

"ראש הממשלה לא מעורב ולא יודע", הוסיף הגורם, "ובינתיים גנץ מכה בחרדים כדי לעצבן אותנו". הוא הסביר כי לא די בכך שאינו מקדם את חוק הגיוס כפי שמחייב אותו ההסכם הקואליציוני, אלא הוא גם "פותח תיבות פנדורה מיותרות הפוגעות במעמד המשפחה". לדבריו, "כשהוא מריח משבר או בחירות הוא תמיד הולך לכיוון הזה ולנושאים הללו, כדי לקרוץ לגוש השמאל-מרכז".

מוקדם יותר דווח כי במפלגות החרדיות – ש"ס ויהדות התורה – צפויים להודיע לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הם דורשים לכלול את חוקי הגיוס והגיור בכל פשרה פוליטית שתושג עם כחול לבן להמשך קיום הממשלה – כך אמרו גורמים בשתי המפלגות. לפי דרישה זו, אם נתניהו ורה"מ החליפי בני גנץ יגיעו להסכמה על סוגית התקציב, החרדים ידרשו גם את אישורם של שני חוקים אלה.

יקי אדמקר דיווח כי ראשי המפלגות החרדיות נפגשו בשבועות האחרונים עם גנץ, אך האחרון הבהיר כי אין בכוונתו לקדם את החוק החדש, כל עוד הממשלה לא יציבה, ואיום הבחירות מרחף באוויר. בתגובה, החרדים האשימו אותו כי הוא מחזיק בחוק כקלף מיקוח וערובה פוליטית "מהסוג הכי ציני שיש", כלשונם.

סיעת יהדות התורה פרסמה אמש הודעה חריפה נגד ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בעקבות אי קידום חוק הגיוס, בה נמסר כי "בהסכם הקואליציוני עליו חתם יו"ר סיעת כחול לבן בני גנץ נכתב ונחתם במפורש כי "עם כינון הממשלה יחוקק חוק להסדרת מעמד תלמידי הישיבות". מאז חלפו שמונה חודשים ועד כה שר הביטחון בני גנץ לא עמד בהתחייבותו המפורשת לקדם את החוק ועשה כל דבר כדי להתחמק מההסכם. אנו רואים בכך הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני ע"י כחול לבן".

עוד נמסר כי "בנוסף, אנו מביעים את זעזועינו מדברי הבלע של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן שממשיך במסורת ההסתה והשיסוי כנגד הציבור החרדי בטענות שקריות, כביכול הסיעות החרדיות פועלות להגן על רוצחים, תוך טיעונים נבזיים וחסרי ביסוס. כמו כן, אנו מצפים כי הליכוד יסייע ביתר אקטיביות להורדת הצעות החוק הפרטיות הפוגעות בציפור הנפש מסדר יומה של הכנסת".

שר הפנים אריה דרעי אמר אמש בראיון למהדורה המרכזית של 'קול חי' עם אבי מימרן כי "מי שהפר את ההסכם הקואליציני זה רק כחול לבן. הם מתעקשים בנושא התקציב, ואני מקווה שהם ברגע האחרון יתעשתו ולא יובילו לבחירות. בכל נושאי דת ומדינה אנחנו עובדים ביחד עם יהדות התורה. לצערי כחול לבן לוקחים אותנו כבני ערובה בנושא חוק הגיוס".

עוד האשים דרעי את כחול לבן כי הם "מעלים עוד הצעות חוק כדי להתריס. אז אם הייתה לנו הסכם ערבות לשלימות הקואליציה, כחול לבן הפרו אותו. הקמת ועדת הבדיקה שהקים בני גנץ, היא "שפיכות דמים". המטרה היחידה היא להשפיל את ראש הממשלה בלי שום צעד מעשי".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו