Olivier Fitoussi/Flash90

ליצמן: "גנץ הפר את ההסכם איתנו – אנחנו נשארים בבלוק עם נתניהו"

יו"ר יהדות התורה אחרי ההצבעה על פיזור הכנסת: "היה אפשר לחכות שבועיים עד הדיון של התקציב". תוקף את שר הביטחון: "חוק הגיוס מופיע בהסכם הקואליציוני והוא היה צריך לסדר את זה שבוע אחרי הרכבת הקואליציה. אז מה הוא מתלונן על התקציב?"

יו"ר יהדות התורה השר יעקב ליצמן התייחס להצבעה שנערכה היום (רביעי) על פיזור הכנסת ואמר כי "כל אחד הצביע הפוך ממה שהוא חושב", כשהוא רומז שראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה בחירות והצביע נגד פיזור הכנסת, לעומת ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ שהצביע בעד פיזור הכנסת אך לא באמת רוצה בחירות.

"אני יודע דבר אחד הצבעתי נגד בחירות, אני נגד בחירות. זה אבסורד, היה אפשר לחכות שבועיים עד הדיון של התקציב", אמר בראיון ל'ווינט'. הוא הוסיף כי הוא בטוח שאנחנו בדרך לבחירות: "אני הייתי שבועיים כאופוזיציה, לא הייתי שר ישבתי בכנסת במליאה וראיתי איך זה הולך והבנתי מיד שזה הולך לבחירות".

שר השיכון ליצמן תקף את שר הביטחון גנץ: "אני רוצה להעיר לשר הביטחון, הוא היה הראשון שהפר את ההסכם הקואליציוני איתנו. חוק הגיוס מופיע בהסכם הקואליציוני והוא היה צריך לסדר את זה שבוע אחרי הרכבת הקואליציה. הוא לא עשה את זה, אז מה הוא מתלונן על התקציב? תקיים את מה שהיה צריך להיות לפני חצי שנה".

ליצמן נשאל אם במקרה של בחירות נוספות יהדות התורה שוב תלך עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשיב: "אנחנו בבלוק, כמובן שנעשה שוב דיון בסיעה עם ראש הממשלה, אבל כן". הוא הגיב לדבריו של יו"ר ימינה נפתלי בנט שטען בשיחות סגורות שהוא יצליח ליצור שיתוף פעולה עם המפלגות החרדיות: "אני לא יודע מה בנט טוען, אין לי מושג, אבל אנחנו בבלוק עם ביבי".

בראיון ל'כאן חדשות' אמר לילצמן כי "אני אומר דבר פשוט, חוק הגיוס שאנחנו מבקשים היה בתוך ההסכם הקואליציוני, גנץ היה צריך להביא את זה שבוע אחרי הקמת הקואליציה, הוא הפר את ההסכם אז, שלא יבוא בטענות על ההסכם על התקציב כשהוא הפר את זה בשבוע הראשון. תקציב צריך להגיע בעוד שבוע-שבועיים, היה אפשר לחכות".

בראיון להלל ביטון רוזן ב'חדשות 20' הוסיף כי "במדינתנו זו לא דרמה, אנחנו רגילים שכל ארבעה חודשים הולכים לבחירות". על השאלה עם מי ישב בממשלה הבאה ענה: "אני בבלוק עם נתניהו וזה חד משמעי, לא מוכן לשבת עם לפיד. הדברים האחרים – נתניהו יחליט איתנו ביחד. מבחינתנו הוא המועמד היחיד לראשות הממשלה".

הוא שב ותקף את יו"ר כחול לבן: "אני לא יודע מי אשם, אני יודע דבר אחד: לא היה דקה אחת דבק בין שתי המפלגות. לנו יש הסכם קואליציוני עם גנץ ונתניהו: שהוא צריך להעביר את חוק הגיוס. הוא לא הביא. זה לפני חוק התקציב ולפני כל הבלאגן – הוא לא הביא את זה".

כזכור, מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת העשרים ושלוש. על ההצעה של מרצ התקיימה הצבעה שמית והיא עברה ברוב של 61 תומכים מול 54 מתנגדים. הצעת החוק השנייה עברה בהצבעה אלקטרונית ברוב של 61 תומכים מול 54 מתנגדים. ההצעה השלישית והרביעית נדחתה ברוב של 52 תומכים מול 54 מתנגדים. ההצעה החמשית נדחתה ברוב של 50 תומכים מול 54 מתנגדים.

מדובר בשש הצעות שונות – הראשונה של חברי הכנסת ניצן הורוביץ, תמר זנדברג ויאיר גולן, השנייה של חבר הכנסת יאיר לפיד וקבוצת חברי הכנסת, השלישית של חברי הכנסת היבה יזבק, סמי אבו שחאדה ואנטאנס שחאדה, הרביעית של חברי הכנסת אחמד טיבי, אוסאמה סעדי וסונדוס סאלח, החמישית של חברת הכנסת אילת שקד וקבוצת חברי הכנסת והשישית של חבר הכנסת איימן עודה וקבוצת חברי הכנסת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי בני גנץ, שחברים, כאמור, באותה ממשלה, ישבו זה לצד זה במליאה – אך נתניהו הצביע נגד בחירות, וגנץ בעד. ארבעת חברי רע"מ, המהווים חלק מהרשימה המשותפת, בחרו להיעדר מההצבעה ולא להכריע בסוגיה. יש עתיד, ימינה, ישראל ביתנו, מרצ, כחול לבן ורוב סיעות הרשימה המשותפת – תמכו בהצעת החוק.

כל ההצעות מציעות לפזר את הכנסת העשרים ושלוש ולקיים בחירות לכנסת העשרים וארבע בתוך 90 ימים מיום פרסומו של החוק, ככל שיתקבל. החוק שיאושר צריך לעבור שלוש קריאות נוספות – כדי שהכנסת תפוזר וישראל תלך לבחירות רביעיות. לאחר האישור בקריאה טרומית, ההצעות יועברו לדיונים בוועדת הכנסת, בראשה עומד איתן גינזבורג מכחול לבן שיוכל לשלוט בתהליך קידומה של ההצעה. בנוסף, בסיעות שמתנגדות לפיזור הכנסת, בהן הליכוד, ש"ס ויהדות התורה יוכלו לעכב את קצב קידומה בתרגילים פרלמנטריים.

ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בראיון קצר ל'ווינט' לפני ההצבעה כי "אם נתניהו יעביר תקציב, הכול יסתדר". בתשובה לשאלה על אפשרות של ממשלה חליפית אמר כי "אין לי שיח עם יאיר לפיד, אבל יש אנשים שנמצאים במגעים". הוא הוסיף כי "כל דבר שימנע בחירות הוא דבר רצוי. הפתרון הטוב ביותר הוא שהתקציב הזה יועבר והממשלה הזו תמשיך לתפקד".

לדברי גנץ, "הליכוד צריך להחליט שהוא מעביר את התקציב, נתניהו צריך לשים את התקציב בראש סדר העדיפויות שלו ואז הכול יסתדר". גנץ הבהיר עם זאת כי אישור התקציב בממשלה לא יספק אותו: "זה לא מספיק לי, אני צריך שזה יעבור בכנסת בשלוש קריאות. יש הסכם ויש תאריך ויש לוחות זמנים ויש חוק".

השר דוד אמסלם השיב בשם הממשלה להצעות החוק לפיזור הכנסת: "יאיר לפיד, אתה דמגוג קטן, חי מהסתה והפצת רעל. מבוקר ועד לילה, מיזה אתה מתפרנס. אתה בן אדם שחי רק על שנאה. מבחינתכם, אם מחר אנחנו מוצאים מזור לקורונה אתם בבעיה. לא מעניין אתכם מדינת ישראל, המאבק היום יומי של האנשים. כשאנחנו סוגרים אתם שואלים למה אנחנו פוגעים בכלכלה, כשאנחנו פותחים אתם שואלים למה אתם פוגעים בבריאות. אם הייתם יכולים להאשים את ראש הממשלה שהוא פיתח את נגיף הקורונה, זה מה שהייתם עושים. האמת לא מעניינת אתכם, לא אכפת לכם מה יקרה פה אחר כך, העיקר שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה. ולמה? רק בגלל שהוא עושה טוב".

הוא תקף בחריפות את כחול לבן: "למרות שמצבנו בסקרים מצוין אנחנו בליכוד מתנגדים בעת הזו ללכת לבחירות, ראש הממשלה וחברי המחנה הלאומי עסוקים בלטפל בקורונה ובמשבר הכלכלי. אבל את גנץ שום דבר לא מעניין, הוא נגרר אחרי לפיד ובנט, ואחרי הפוליטיקה של ניסנקורן, אין לו עמוד שדרה. לא מעניין אותו התקציב, אלא הרוטציה. הוא הגיע למסקנה שהוא לא יקבל אותה אז החליט ללכת לבחירות".

"ראיתי את ההופעה הפתטית של גנץ אתמול בטלוויזיה, הוא התחיל את מערכת הבחירות שלו", אמר. "הוא סיפר 'שישראל לפני הכל', אבל כשאנחנו רואים מה שעשית מר גנץ – דאגת קודם לשני אאודי A8 ולאבטחה. למה אתה צריך את זה? בוא תספר לנו למה אתה צריך את כל השיירה הזו? בגלל שאתה חייב להרגיש איש חשוב. אחר כך הבאת את המינוי של הוד בצר למנכ"ל, למה בדיוק אתה צריך צוות כפול?"

"אתם רציתם להביא חקיקה הכי אנטי דמוקרטית שיש כדי שראש הממשלה לא יוכל להתמודד ולתת את האפשרות לציבור. קיבלתם 17 תיקים ולא היו לכם 17 איש, חשבתם בהתחלה להביא עובדים זרים. ואז נכנסנו לחוק הנורבגי והכנסת לכנסת עוד 7-8 ח"כים כדי שיהיה לך מישהו בוועדות. זה ישראל לפני הכל?".

"צריך להביא את התקציב כמה שיותר מאוחר במצב הנוכחי של הקורונה, אחרת כל הזמן נצטרך לפרוץ את מסגרת התקציב", הוסיף אמסלם. "ההחלטה הכי נכונה זה לייצר תקציב 2020 כדי שנוכל לתפקד ובמרץ 2021 נביא תקציב למען מדינת ישראל אז מצב הקורונה יהיה יותר בהיר. כשיש אי ודאות לא מקבלים תקציב". מכחול לבן נמסר בתגובה: "בשביל דף מסרים צריך מדפסת, בשביל דודי אמסלם צריך משרד דיגיטל".

ח"כ נפתלי בנט בדיון על פיזור הכנסת: "מיליון ישראלים רואים שיש פה ממשלה שפשוט לא אכפת לה מהם. הממשלה הזו לקחתה את אומת הסטארטפ והפכה אותה אומת המריבוות. לקחתה את אומת החדשנות והפכה אותה לאומת הסקרים. לקחה את אומת היזמות והפכה אותה למספר אחד בעולם בבחירות. זו האומה שלנו? זה עם ישראל?"

"יש מכנה משותף ללפיד ונתניהו, שניהם עוסקים בפוליטיקה בהפצת שנאה, לחרדים לערבים למתיישבים. גם מצי שגר ביצהר הוא בן אדם, גם אנשי שמאל אוהבים את מדינת ישראל. אנחנו נביא דבר חדש. גם לפיד וגם נתניהו נכשלו בגדול. היום זה אומר שממשלה מתפרקת או שהמדינה מתפרקת", דברי בנט.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו