Tomer Neuberg/Flash90

כחול לבן מקדמת: הצעות חוק לקיצור תקופת הבחירות והגבלת ה"פייק ניוז"

המפלגה הודיע על קידום שתי הצעות חוק חדשות, בהן הצעה להסדרת תעמולת הבחירות בעידן הדיגיטלי וצמצום תופעת ה״פייק ניוז״, והגבלת תקציב מימון הבחירות. גנץ הורה לנציגי המפלגה לנסות לקבוע בחירות בסוף פברואר: "ייתכן שיהיו שני ימי בחירות, צריך לצמצם עלויות"

כתבות נוספות בנושא:

נתניהו יהיה העד המרכזי בפרשת הצוללות; עו"ד טוען: מי יסתבך בפרשה?
גזירת המעונות: מעוז לשרה - "כיצד תמנעי אפליית ילדים של משפחות לומדי תורה?"
"מגוחך; המקום היחיד במדינת ישראל שסגור לפעילויות הוא כנסת ישראל"
הסופה 'אלפיס' בדרך: השלג ייערם בירושלים והסביבה, אך ייעלם במהירות
 • נערה חרדית משתפת: "מבחוץ הייתי רגילה, מבפנים מרוסקת"

  תוכן מקודם

 • 48 יתומים מחכים רק לכם!

  תוכן מקודם

 • רוצים לדעת עוד על מעלות תיקון שובבי"ם?

  תוכן מקודם

 • "אין לי שמלה לחופה" כלה יתומה מאב מתחננת לעזרה

  תוכן מקודם

בהנחיית היו"ר בני גנץ, הודיעה היום (חמישי) כחול לבן על "קידום הצעות חוק לבחירות קצרות, חסכוניות, שקופות ונקיות מפייק ניוז", כך לפי הודעת המפלגה. מדובר, למעשה, בשתי הצעות חוק חדשות, בהן הצעה להסדרת תעמולת הבחירות בעידן הדיגיטלי וצמצום תופעת ה״פייק ניוז״, והגבלת תקציב מימון הבחירות.

"כחול לבן מקדמת שתי הצעות חוק חדשות שיטהרו את הליך הבחירות הקרובות, ומתוך רגישות למצבם של אזרחי ישראל", נמסר. "הצעת החוק הראשונה: הסדרת תעמולת הבחירות בעידן הדיגיטלי וצמצום תופעת ה״פייק ניוז״. הצעת החוק השנייה: הגבלת תקציב מימון הבחירות, לאור העובדה שישראל מצויה במשבר כלכלי וחברתי חמור ויש לצמצם עד כמה שניתן בזבוז כספי ציבור".

הם הסבירו את הצעת חוק תעמולה דיגיטלית: "נועדה להתאים את חוק דרכי תעמולה להתפתחויות השיווק הדיגיטלי בפרט ולמנוע מניפולציות על התודעה ועל תהליכי הבחירה, פגיעה בפרטיות וחוסר שקיפות. המניפולציות מתבטאות בתופעות של חדשות כזב או מידע מטעה ומוטעה שנפוצים ברשתות החברתיות ובשימוש במערכות אלגוריתמיות המבוססות על ניתוח של מידע אישי ונתוני עתק כדי להשפיע באופן מדויק על קבלת החלטות של פרטים. הצעת החוק מציעה שקיפות וסימון של תעמולת בחירות בדיגיטל ומתן סמכות ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לתת צווי מניעה על הפרת חוקי תעמולה בדיגיטל ושימוש במאגרי מידע. את הצעת החוק מגישה ח"כ תהלה פרידמן".

הצעת חוק הגבלת מימון בחירות לכנסת ה-24: "בתקופה של משבר בריאותי וכלכלי חסר תקדים, מציעה כחול לבן כי בבחירות לכנסת העשרים וארבע יוגבלו יחידות המימון לכל מפלגה ויוסדר מנגנון הפחתה דיפרנציאלי מתקציב המפלגות במערכת הבחירות. את הצעת החוק מגיש ח"כ רם שפע".

ב'ווינט' דווח כי גנץ הנחה את בכירי מפלגתו לבנות תוכנית לשבועיים הקרובים, בכמה מישורים: החל מפגישות עם ראשי הסיעות לבדיקת אפשרות להרכבת ממשלה חלופית, דרך יצירת לחצים בחקיקה ועד קידום קריאה שנייה ושלישית לפיזור הכנסת. כל זאת, לאחר שאתמול הצביעה המפלגה בעד פיזור הכנסת בקריאה טרומית והגישה לפני כן את הצעות חוק השוויון, וחוק יסוד מגילת העצמאות.

גנץ אמר כי "הנחיתי את יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ איתן גינזבורג, לנסות לקבוע את מועד הבחירות לסוף חודש פברואר, הקצר ביותר מבין המועדים שניתן לנקוב כדי למנוע מערכת בחירות ארוכה ויקרה בעיצומה של מגפה". לדבריו, בשל מגבלות הקורונה ייתכן שוועדת הבחירות תצטרך לפרוס את ימי ההצבעה ליומיים במקום ליום אחד, מה שיוביל לעלות גבוהה מבדרך כלל: "את העלות הזאת נציע לממן על חשבון התקציב שמקבלות המפלגות לבחירות".

גנץ התייחס בראיון למורן אזולאי לנאום נתניהו אתמול ואמר כי "לאורך כל הנאום ראש הממשלה לא אמר אמת. כחול לבן לא הפרה מעולם את ההסכם הקואליציוני ואם הייתה הפרה אחת, ולו הקטנה ביותר, שיואיל בבקשה לפרט מה היא. העובדה שאין תקציב היא פשע כלכלי והיא נגרמה מעובדה אחת פשוטה שנתניהו לא מוכן לפנות את בלפור ולא מתכוון לעמוד בהסכם שעליו חתם".

"עליי כבר לא יוכלו להגיד שלא ניסיתי לעבוד איתו בצורה הכי עניינית שאפשר", הוסיף גנץ. "התקציב במשרד האוצר מוכן ובלתי מתקבל על הדעת שהוא לא יאושר מסיבות לא ענייניות". גנץ ציין כי בשבוע הבא, ולאחר אישור טכני, תתכנס ועדת הכנסת להמשך הדיונים בוועדה שבשליטת כחול לבן לגבי הצעת החוק לפיזור הכנסת, לאחר אישורה בקריאה טרומית.

הכתבות המעניינות ביותר

עיריית נוף הגליל מובילה בחיזוק מוסדות חינוך בפני רעידות אדמה
זקן הפוסקים תקף בחריפות את הממשלה: "מלאך המוות מנהל מלחמה גדולה" • צפו
"רשעים": דונלד טראמפ זועם בעקבות זימון בתו היהודייה להעיד נגדו
החיסון הרביעי יעיל פי שלושה בהגנה ממחלה קשה לעומת השלישי
תיעוד הזוי: החיות קפאו מגל הקור הקיצוני בטורקיה • צפו
אסור לנו להתעלם: ארבעה עשר יתומים זועקים ומתחננים ללחם
משה קליין בסינגל קליפ חדש: "בואי בשלום"
תיעוד מקסדת השוטר: כך נעצר המחבל בתוך המרכול • צפו
"רשיון להרוג נערי גבעות": התיק נגד השוטרים מהרג אהוביה סנדק ייסגר
הטקס יצא משליטה: מכות בפרלמנט בעת השבעת הנשיא • צפו
מרהיב: ריקוד הזרזירים לפני הנחיתה לשנת הלילה
הדירוג המלא של 'פורבס': אלו הישראלים הכי עשירים בעולם
השר יועז הנדל נגד החרדים בקואליציה: "ישבתי עם ליצמן ואחרים"
ארגון הבריאות העולמי: אומיקרון עשוי לבשר על תחילת סוף המגפה
אולמרט ביקש מבית המשפט: בדיקות פסיכיאטריות למשפחת נתניהו
התעופה תושבת? רשת ה-G5 עשויה לפגוע במדידת גובהי הטיסות
הפינגווין צילם: כך הוא נהנה מארוחת סרדינים בלב ים • צפו
מרטיט: הניגון שניגנו האדמו"רים לפני אמירת מאמר חסידות

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture