Oren Nahshon / FLASH90

מקומם: קווי תחבורה ציבורית פועלים בשבת גם כשאין ביקוש והצדקה בחוק

ח"כ אזולאי: "ועדת הכלכלה דורשת ממשרד התחבורה את רשימת הקווים הפועלים בשבת – ומורה לו לתקן ליקויים בהפעלת תח"צ בשבת". ארבל: "לא ניתן להצדיק הפעלת קו ריק בשבת". ח"כ סופר: "הפעלת קו 42 במשגב היא זלזול בערך מדינת ישראל כיהודית"

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • איך אספר לילדים שאבא נפטר? סערי קרויס בשחזור קשה

  תוכן מקודם

 • התקווה שהתבררה כטעות :"אמרתי לילדות: אבא בסדר, הוא ניצל "

  תוכן מקודם

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום בטענות להפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת, ללא ביקוש וללא הצדקה, לבקשת חברי הכנסת אופיר סופר ומשה ארבל. ח"כ ארבל הסביר, כי פנה לשרת התחבורה באשר להפעלת קו 42 ממשגב לכרמיאל, שהשיבה לו כי למרות שקיימת ירידה בביקוש לקווים מסוימים במגזר הכפרי בסופי שבוע, בשל שיקולים של הבטחת רצף שירות נשמרת נסיעת יומית אחת או שתיים. הוא הוסיף כי לא ניתן להצדיק הפעלת קו תחבורה ציבורית ריק בשבת ולא ייתכן שמשרד התחבורה לא בוחן באופן רציף את הקווים אותם הוא מאפשר.

ח"כ סופר הוסיף כי במסגרת הסטטוס קווה המדינה מפעילת תחבורה ציבורית בשבת במשורה. לדבריו, הפעלת הקו היא זלזול בערכי השבת ובערך מדינת ישראל כמדינה יהודית. ח"כ אלעזר שטרן אמר, כי "השבת היא הסטארטאפ היהודי הראשון, הכי מוצלח, ויש לעשות הכל לשמרו. עם זאת, המציאות החברתית בישראל שונה ואמנת גביזון מדן מצאה פתרונות. גישתי היא שיש לאפשר תחבורה ציבורית בצורה מוגבלת ובהתאם לצרכים החברתיים והסוציאליים".

ח"כ עמית הלוי אמר כי ישנם קווים נוספים שנוסעים ריקים, והמדינה משלמת על כך 600 מיליון שקל בשנה. לדבריו, אפשר למצוא פתרון אחר לקו בו נוסעים שני אנשים. ח"כ משה אבוטבול הוסיף כי יש תלונות רבות על מחסור בקווים וראוי שהמשרד ייתן לכך מענה קודם להפעלת תח"צ בשבת ללא ביקוש. ח"כ יצחק פינדרוס אמר כי ללא השבת אין למדינת ישראל זכות קיום במזרח התיכון, וגם אם היה ביקוש לקו אין הצדקה להפעילו בשבת.

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, הגיב לטענות ואמר כי הקו המדובר הוא הסעה לבית עלמין, ואין שליטה על הביקוש בו. הוא הוסיף כי הסטטוס קווה נשמר. ח"כ ארבל טען כי הפעלת הקו היא בניגוד לפקודת התעבורה. מלכה דחה את הטענה, אך ציין כי הוא מוכן לבדוק זאת פעם נוספת.

העיתונאי עידן יוסף טען כי התקנה המדוברת לא נועדה להסדיר הפעלת קווית בשבת, אלא לאסור זאת. לדבריו, החוק הראשי, מתוקפו הותקנה התקנה, מסביר זאת במפורש, כי לשר התחבורה ניתנה סמכות "להתקין תקנות בדבר איסור הפעלת אוטובוס ציבורי". לדבריו, יש עוד מאות דוגמאות לקווים הפועלים בשבת בניגוד לחוק.

ח"כ ינון אזולאי, שמילא את מקומו של היו"ר, סיכם ואמר כי "הוועדה שמעה את עמדת משרד התחבורה שהקו ממשגב לכרמיאל לא פועל בשבת ומבקשת התייחסות לכך בכתב, יחד עם רשימת הקווים שקיבלו היתר לפעול בשבת. הוועדה לא השתכנעה מעמדת משרד התחבורה, כאילו יש בתקנה 386א כדי להתיר פעילות קווים שלא היו קיימים במועד החקיקה, וכי זו הפרה בוטה של התקנה. הוועדה מורה למשרד התחבורה לתקן את הליקויים באופן הבא, לבחון אם ההיתר שניתן לקווים הוא לפי תכלית החוק, האם קיימות חלופות כמו מוניות שירות, או חלופות לשומרי שבת, האם יש הצדקה להקדים או לאחר את יציאת הקווים. משרד התחבורה צריך גם לבחון מפעם לפעם את הנושא, ולא יאפשר זאת כהוראה קבוע. השבת היא ערך עליון וחשובה לנו".

הוא הוסיף כי "כמדינה יהודית השבת היא מקור הברכה, אנחנו בעד שיגדילו ככל האפשר את כמות הקווים ביום חול, אבל ישנם מקומות שצריכים שיפור ושדרוג התחבורה אך מאחר שהתקציב מוסת להפעלת קו שאין בו שימוש לא ניתן להגביר את שירותי התחבורה במקומות אלו. בנוסף, פעמים רבות משרד התחבורה מוציא אוטובוס עבור נוסע אחד בלבד כאשר לתפעל קו זה, מעסיקים נהג, סדרן ועוד מספר אנשים. זה לא הוגן ולא סוציאלי".

עוד הוסיף ח"כ אזולאי: "על פי ממ"מ של הכנסת, מספר ההיתרים הוכפל בתוך כשלוש שנים. כל ההיתרים החדשים שנתן משרד התחבורה לקווי התחבורה הציבורית ניתנו בניגוד לחוק. התקנה בנושא קווי שירות בימי המנוחה נועדה לצמצם שירות שהיה קיים בעת חקיקת החוק (1991) ולא לצורך מתן היתרים חדשים". לסיכום, דרש ח"כ אזולאי כי משרד התחבורה יצטרך לבדוק מחדש את רשימת כל הקווים שלהם נתן היתר בניגוד לחוק".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן