צילום: יוסי זמיר / פלאש 90

בג"ץ בצו מוחלט: על הממשלה לאשר את מינוי מנכ"ל משרד המשפטים תוך 20 יום

שופטי בג"ץ הוציאו צו המורה לממשלה למנות את המועמד של ניסנקורן עו"ד שמעון בראון כמנכ"ל קבוע למשרד המשפטים לא יאוחר מסוף דצמבר. "מחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע - במהירות הראויה"

 • וצומו עלי: יהודי איראן בשליחות גורלית למען עם ישראל

  תוכן מקודם

 • ניתוח לב פתוח: אם לילד חרדי בן 10 מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • מתנות לאביונים לקופת העיר, בפועל במזומן, בו ביום

  תוכן מקודם

 • הריני ממנה לשליח את מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א להעביר עבורי את המתנות לאביונים

  תוכן מקודם

בג"ץ הנחה היום (חמישי), בעקבות עתירה שהגישה התנועה לטוהר המידות, כי להביא לאישור הממשלה את מינויו של עו"ד שמעון בראון למנכ"ל למשרד המשפטים ב"מהירות הראויה. בפסק הדין הם ציינו את עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לפיה הממשלה תוכל לקדם את המינוי עד סוף החודש, ועוד לפני כן כבר בישיבת הממשלה הקרובה.

השופטים מציינים בהחלטה כי "חלפו שנה ו-3 חודשים מאז תמה כהונתה של מנכ"לית משרד המשפטים, ועד עתה לא מונה מנכ"ל של קבע למשרד. הליכי בדיקת המינוי של עו"ד שמעון בראון הושלמו כבר בחודש אוגוסט 2020 לאחר שוועדת המינויים אישרה את מועמדותו לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים, כך שההצעה להביא ולאשר את מינויו בהחלטת הממשלה בשלה זה מכבר".

"לא נעלמה מעינינו עמדת ראש הממשלה שהובאה כלשונה במסגרת תגובת היועץ המשפטי לממשלה, אלא שמקובלת עלינו עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה כי הסכמות או מחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש משרות בכירות במינויי קבע".

"ניתן בזאת צו מוחלט המורה למשיבים לפעול להביא לאישור הממשלה את הצעת שר המשפטים למנות את עו"ד שמעון בראון כמנכ"ל המשרד, וכל זאת במהירות הראויה ובהתאם לתקנון הממשלה", פוסקים השופטים ומוספים: "רשמנו לפנינו כי בהתאם לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, הדבר יכול להיעשות כבר בישיבת הממשלה הקבועה ליום 20.12.2020, ובכל מקרה יש להביא את המינוי לאישור הממשלה לא יאוחר מסוף חודש דצמבר 2020".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט המליץ השבוע לבג"ץ להוציא צו על תנאי שיורה למדינה להסביר מדוע לא מונה עדיין מנכ"ל למשרד המשפטים. היועמ"ש טען המחלוקות בקואליציה לא פוטרות אותה ממינוי בכירים. המדינה ביקשה מבג"ץ לדחות את תשובתה בנושא כדי לאפשר לממשלה להגיע להסכמות בנושא מינוי בכירים במגזר הציבורי.

לפני שבוע בדיוק הורה בג"ץ לממשלה ולשר לביטחון הפנים לקדם מינוי של מפכ"ל למשטרה, ולהביא בהקדם מועמד לוועדה המייעצת למינוי בכירים. בג"ץ קיבל את ההחלטה, לאחר שגם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע את עמדתו נגד העיכוב במינויים חשובים, ואמר כי לדעתו על בג"ץ להוציא צו המורה לממשלה לעשות זאת.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן