צילום: רוטנרבג. צילום: גלעד ארצי

החשב הכללי מזהיר: "ללא תקציב ל-2020 ניאלץ לצמצם את הוצאות הממשלה"

יהלי רוטנברג כתב למנכ"לי משרדי הממשלה: "בהתקרבנו לסוף השנה ללא תקציב מאושר, על מנת להיערך למצב בו שנת 2021 נפתחת גם היא במנגנון 'תקציב המשכי' ועל מנת למלא לקונות בחוק". עקב המצב הזהיר החשב כי "אנו נערכים לקיצוץ דרסטי בהוצאות הממשלה"
 • "סבל יומיומי שלא ניתן להעלות על הדעת" גיטי כהן שוברת שתיקה

  תוכן מקודם

 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

החשב הכללי יהלי רוטנברג מזהיר היום (רביעי) שאם לא יאושר תקציב המדינה ל-2020 או תיקון החוק להגדלת התקציב, יחול צמצום נרחב במשרדי הממשלה מתחילת 2021. הממשלה הייתה אמורה לאשר את התיקון, שנועד לאפשר את המשך הפעילות התקינה עד להסכמה על תקציב המדינה, בישיבתה השבועית מחר, אולם היא נדחתה.

במכתב דחוף, שאת העתקיו שיגר לשר האוצר, ישראל כץ, למנכ"ל המשרד, ערן יעקב, למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מאיר לוין, ולגורמים בכירים נוספים, כתב החשב הכללי, כי כל התיקונים בתקציב שבוצעו בשנת 2020 "בוצעו כהוראת שעה ואינם חלים על היקף ההוצאה המותר החל משנת 2021".

רוטנברג הסביר במכתבו לכל מנכ"לי משרדי הממשלה: "בהתקרבנו לסוף השנה ללא תקציב מאושר, על מנת להיערך למצב בו שנת 2021 נפתחת גם היא במנגנון 'תקציב המשכי' ועל מנת למלא לקונות בחוק, שלא נכתב למצב בו תקציב המשכי נפרש על פני למעלה משנת תקציב אחת, גיבשו משרדי האוצר והמשפטים שורת תיקוני חקיקה מחויבי המציאות. אלה הועברו לאישור הממשלה ב-5 בדצמבר, אולם עד כה טרם נקבעה ישיבת ממשלה לקידום החקיקה בהליך מהיר".

לפיכך, הודיע הערב רוטנברג: "בשל הסיכון הלא מבוטל שלא יאושר תקציב 2020 וגם לא יאושר תיקון החקיקה האמור, קיים חשש ממשי שנעמוד בתחילת השנה הבאה במצב קשה, בו בסיס התקציב של שנת 2019 נמוך מאוד ביחס לצרכי הממשלה, כאשר החזר קרן החוב והוצאות התכנית הכלכלית להתמודדות עם נגיף הקורונה נכללים ו'נוגסים' ביתרת המימון המוקצה למשרדים".

מצב כזה, מתריע החשב: "יחייב לצמצם עוד יותר את הוצאות הממשלה, אף ביחס למצב המצמצם ממילא שאנו נתונים בו בשנה האחרונה".

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, אמר בתגובה: "משמעות הודעת החשב עבורנו ברורה: קריסת מערך הרווחה שנמתח עד הקצה ממילא. לא ניתן בתקופת חירום שבה עשרות אלפי ישראלים מדרדרים לעוני ליטול מהם את רשת הביטחון היחידה. גם אם חובה לקצץ יש להחריג את הרווחה, אחרת זה הימור על חיי אדם".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן