צילום: הקרמלין

פוטין מכחיש את תחקיר ההרעלה: "נבלני אינו חשוב מספיק בשביל שיהווה מטרה"

הרעלת איש האופוזיציה אלכסיי נבלני שבה לכותרות עקב תחקיר שטוען כי סוכנים רוסים עקבו אחריו שנים ארוכות לפני שניסו לחסלו. פוטין צחק והכחיש: "אם מישהו היה רוצה להרעיל אותו, הוא היה גומר אותו". הוא טען שההאשמות הן "טריק" של המודיעין האמריקני

 • שר התורה בהוראה מיוחדת לפורים: "וכך ראוי לכל אחד לנהוג"

  תוכן מקודם

 • באופן אישי: גדול הדור מעיין במקרי הצדקה של ועד הרבנים

  תוכן מקודם

 • מתנות לאביונים לקופת העיר, בפועל במזומן, בו ביום

  תוכן מקודם

 • הריני ממנה לשליח את מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א להעביר עבורי את המתנות לאביונים

  תוכן מקודם

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (חמישי) כי התחקיר העיתונאי הבינלאומי, שזיהה את הסוכנים האחראים להרעלתו של מתנגדו אלכסיי נבלני, הוא "טריק" שנועד לתקוף את הנהגה של מדינתו, מדינת רוסיה.

במסגרת מסיבת העיתונאים השנתית שלו זלזל פוטין במסקנות התחקיר שזכה לתהודה נרחבת בעולם, ואמר כי נבלני אינו חשוב מספיק כדי שמישהו ירצה לחסל אותו. "אם מישהו היה רוצה להרעיל אותו, הוא היה גומר אותו", אמר בגיחוך.

פוטין לא התייחס לנבלני בשמו ובמקום זאת כינה אותו "החולה מברלין", התייחסות לעובדה שנבלני פונה לאחר שהורעל לקבלת טיפול רפואי בגרמניה. הנשיא הרוסי לא הכחיש כי אנשי השירות החשאי ביצעו מעקב אחרי נבלני אך אמר שהצורך במעקב נבע מקשריו של איש האופוזיציה עם שירותי ביון מערביים.

במהלך מסיבת העיתונאים, אמר פוטין כי הוא טרם החליט אם יתמודד שוב בבחירות ב-2024, וכי מוקדם מדי לדבר על כך. משאל עם שעבר מוקדם יותר השנה שינה את החוקה כך שפוטין בן ה-68, שנמצא בשלטון מאז שנת 2000 בתור נשיא או ראש ממשלה, יוכל לכהן עד 2036.

כזכור, נבלני, התמוטט במהלך טיסה מסיביר למוסקבה באוגוסט השנה, אחרי שלדברי אנשיו רעל פוזר על בקבוקי שתייה בחדר המלון שבו התאכסן במזרח רוסיה, שם נפגש עם פעילים פוליטיים. אחרי שרופאים ברוסיה הודיעו כי לא מצאו סימנים שהורעל, נבלני הוטס בלחץ גורמים במערב לטיפול בגרמניה.

ה-FSB, היורש של ה-KGB הסובייטי, טרם הגיב על התחקיר. הקרמלין הכחיש מאז ההרעלה באוגוסט כי רוסיה ניסתה להתנקש בנבלני, שהתמוטט בטיסה פנימית מסיביר. כעבור כמה ימים, הוא הוטס לטיפול בבית חולים בברלין והחלים בהדרגה.

גרמניה ומדינות אחרות במערב זיהו את הרעל שכמעט הרג אותו כנוביצ'וק, גז עצבים שפותח בתקופת ברית המועצות ושימש גם להרעלת המרגל לשעבר סרגיי סקריפל ב-2018.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן