כחול לבן והליכוד סיכמו: יקודם חוק לדחות את המועד האחרון להעברת התקציב

בכחול לבן הבהירו שאם לא יושגו הבנות עם הליכוד בסוגיות הנוספות שעל הפרק עד יום שלישי – הכנסת תפוזר בכל זאת. הליכוד: "לא נחזור לממשלה בתוך ממשלה". כחול לבן: "לא אפשר דריסת רגל של נאשם בפלילים בנושא מינוי שופטים וגורמי אכיפת חוק". החוק הנוח וועדת הכנסת תכונס בבוקר

כתבות נוספות בנושא:

בעקבות התבטאויותיו: המתמודד היהודי לנשיאות צרפת אריק זמור יורד בסקרים
יחליפו את מסוקי היסעור: רכישת מסוקי התובלה לחיל האוויר אושרה בוועדה
דיווח: אזרח חזר ארצה ממדינה אדומה ונמלט מבידוד במלונית
המומחה מדרום אפריקה: "בקרוב יהיו 10,000 מאומתים באומיקרון ביום"
 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • בעלה של חיה: "אני מנסה לשרוד, נופל קם ונושך שפתיים"

  תוכן מקודם

 • התהליך שמקל בצורה דרסטית על הסוגרת

  תוכן מקודם

 • "מרים לא פחדה למות" שלמה ברים משתף

  תוכן מקודם

בין הליכוד לכחול לבן הושגו הערב (ראשון) הסכמות לדחיית המועד האחרון לאישור התקציב לשנת 2021 בכמה שבועות. מכחול לבן נמסר כי "מחר תקודם בהסכמה הצעת חוק שלפיה יועבר תקציב המדינה לשנת 2020 עד ל-31.12.20 ולשנת 2021 עד לתאריך 5.1.21. לפי הצעת החוק, אם לא יועברו תקציבים אלו עד למועד הנקוב הכנסת תתפזר והבחירות יתקיימו ב-23.3.21".

עוד נמסר מכחול לבן כי "נתחיל בקידום תהליך ובמקביל נמצה את הניסיון להביא לממשלה מתפקדת, עם תקציב שמיליוני ישראלים זקוקים לו כעת, מינויים ושמירה על שלטון החוק והיעדר השפעה של ראש הממשלה על משפטו. אם לא יושגו הבנות במסגרתן ימולא ההסכם הקואליציוני ואזרחי ישראל יזכו לממשלת אחדות מתפקדת שמתנהלת בשיתוף פעולה כנדרש ותוך שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק, נמשוך את הצעת החוק והכנסת תפוזר ביום שלישי הקרוב".

גורמים בכחול לבן הוסיפו כי "הצעת החוק נועדה לאפשר דיאלוג עם הליכוד עד יום ג' בערב. הכנסת תפוזר אוטומטית במידה ולא נגיע להסכמות ולא נעביר את הצעת החוק בשלוש קריאות". עם זאת, בליכוד טענו כי ההודעה לא תואמה איתם, אך יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר אמר כי "גנץ ונתניהו סיכמו על דחיית ההכרעה על התקציב".

מהליכוד נמסר: "‏אם מישהו מאמין שהליכוד יסכים לחזור ל'ממשלה בתוך ממשלה' – הוא חי בסרט", הדברים פורסמו בציוץ בטוויטר בעמוד הרשמי של המפלגה, וראש הממשלה פרסם את הציוץ בחשבונו ברשת החברתית. בכחול לבן מיהרו להשיב: "אם מישהו חושב שכחול לבן תסכים לדריסת רגל של נאשם בפלילים בנושא מינוי שופטים וגורמי אכיפת חוק – הוא חי בסרט". ח"כ אסף זמיר מכחול לבן, שנחשב לאחד ממובילי הקו התקיף נגד נתניהו, צייץ מחדש את תגובת הליכוד – וקרא ללכת לבחירות: "מוטב לסיים את הפארסה".

ועדת הכנסת בראשות ח"כ איתן גינזבורג צפויה להתכנס מחר בשעה 10:30 בבוקר לדיון ראשון על הצעת החוק. כמו כן תתקיים מחר ישיבת ממשלה לאישור מתווה התקציב. בינתיים, הצדדים ינסו למצות את המגעים ביניהם על שאר הנושאים במחלוקת כמו הרוטציה על ראשות הממשלה, סמכויותיו של שר המשפטים אבי ניסנקורן, מינוי בכירים ועוד.

ב'וואלה' דווח כי בימים האחרונים התגבש מתווה בין הליכוד וכחול לבן שמבוסס בעיקרו על מינויים משפטיים תמורת רוטציה, אך נותרו בו עדיין פערים גדולים. בליכוד דורשים לשנות את שיטת המינויים המשפטיים: פרקליט המדינה, היועץ המשפטי לממשלה ושופטי בית המשפט העליון כך שהחלטותיו של שר המשפטים אבי ניסנקורן היו כפופות להסכמת הליכוד ולמנגנון קבלת החלטות פוליטי שיאשר אותן.

גנץ מצדו דורש מנתניהו להתחייב על מימוש הרוטציה ולוותר על נקודת היציאה שתאפשר לו לפזר את הכנסת על תקציב מבלי להעביר את ראשות הממשלה, אך נתניהו עוד לא הסכים להתחייב לעשות זאת. במתווה ההסכמות החדש לפיו תקציב 2021 יאושר עד 5 בינואר, נקודת היציאה האחרונה של נתניהו תהיה בינואר ואם אכן יעבור תקציב 2021 במועד זה, לא תהיה לנתניהו דרך לפזר את הכנסת מבלי להעביר לגנץ את ראשות הממשלה עד מועד העברת הרוטציה בנובמבר 2021.

ב'חדשות 12' דווח כי בזמן שמתקיימים מגעים מול הליכוד, הרוחות בתוך כחול לבן סוערות. ח"כים לא מעטים תומכים בגישתו של ניסנקורן ולא מוכנים לכל ויתור לנתניהו בנושאים המשפטיים. פגישת פיוס בין גנץ, אשכנזי וניסנקורן שתוכננה להערב בוטלה – זאת עד שכל אחד מהם יבין איך הוא יכול ללכת אחד לקראת השני, ובלבד שיישארו יחד ולא יתרחש פיצול נוסף במפלגה החבולה ממילא.

השר לשעבר אסף זמיר מבטא עמדה נחרצת ואומר לחבריו שכל עוד הדבר תלוי בו – הוא לא ייתן יד לפגיעה בשלטון החוק. "אחרי שיחות שקיימתי במהלך היום, ברור שיש קבוצה משמעותית בתוך הסיעה שלא תתמך בפשרות עם מי שכבר הונה אותנו. אין שום סיכוי שאתן את ידי (או אצבעי) למהלך שיש בו פגיעה ולו מיקרוסקופית בשלטון החוק או במעמדו של משרד המשפטים והשר העומד בראשו".

ב'חדשות 13' דווח כי מוקדם יותר הערב גורמים בכחול לבן מתחו ביקורת חריפה על יו"ר המפלגה בני גנץ. "שלחו אותנו לאולפנים להסביר לציבור שאנחנו נכנסים לממשלה כדי לשמור על הדמוקרטיה. נתניהו מתמקח על תנאי המשפט שלו – אם גנץ מוותר לו על זה, איך נסתכל לבוחרים שלנו בעיניים?", אמרו. יש לציין כי המחנה במפלגה שמעדיף בחירות מאשר כניעה לדרישות הליכוד מתחלק בין גורמים המבקשים למנוע כל הצעת פשרה בין הצדדים, בעוד אחרים מעוניינים לראות את הפרטים הסופיים.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן צייץ בתגובה לסיכום בין הליכוד לכחול לבן כי "גנץ – סמרטוט רב פעמי. ככה זה כשהכיסא לפני הכול". ימינה בתגובה להסכם נתניהו-גנץ: "מתי נתניהו וגנץ ידאגו לעבודה של אזרחי מדינת ישראל כמו שהם דואגים לעבודה שלהם?". יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה צייץ כי "מודה שלא ראיתי פאודה אבל לא זוכר ששמעתי שהרמטכ"ל נכנע בסוף".

יו״ר סיעת ימינה, ח״כ איילת שקד: "כפי שחזיתי (זה לא היה קשה), התקפלות מפוארת של כחול לבן והעברת תקציב 2020 בלבד. נתניהו וגנץ לוקחים את תקציב המדינה בן ערובה של עסקאות פוליטיות מפוקפקות והופכים את חוקי היסוד לפלסטלינה. לישראל מגיעה מנהיגות חדשה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ': ‏"כחול לבן חזרו הערב על מחויבותם לשמירת הדמוקרטיה, ובאותה נשימה עושים ממנה, מחוקי יסוד, ומהכנסת צחוק, ועכשיו גם מבקשים להעביר את תקציב 2021 בשלוש קריאות בכנסת בחמישה ימים. מעולם לא היה דבר כזה ואין שום סיכוי בעולם לקיים דיון רציני בכנסת בתקציב מדינה בחמישה ימים. דמוקרטיה מוזרה".

הכתבות המעניינות ביותר

מעמד מרגש: הרבי מפינסק קרלין הדליק נר ראשון למאות בנות 'בית לפליטות' • צפו
מזקני חסידי בעלזא בירושלים: הלך לעולמו הרה"ח רבי אברהם לוי ז"ל
טיפים להימנע מנזילות ורטיבויות
ספרי חסידות במחירים של פעם בשנה
היסטורי: בית המדרש הגדול בעולם יוצא בהגרלות חסרי תקדים וזה ההזדמנות שלך לזכות בהם!
נהג האוטובוס שבו נסעה חולת האומיקרון: "תחושה של חוסר רצינות"
משפט נתניהו: ניר חפץ חשף בבכי; "זו הסיבה שהפכתי לעד מדינה"
תיעוד מיוחד: הראשון לציון והגאב"ד הכניסו ספר תורה לבנק ספרא בז'נבה
נר ב': מי יזכה שהנסים יעברו דרכו • הרב יחיאל מאיר צוקר • צפו
הרמב"ם היומי • הלכות פסולי המוקדשין פרק ה' • צפו
השר על איכוני השב"כ: "יימשך לחמישה ימים בלבד - ובזה זה נגמר"
הפינה היומית: שתי דקות על כיבוד הורים עם הרב אהרן רוט • צפו
מעמד כ"א כסלו - יום הצלת בעל הדברי יואל זי"ע בביהמ"ד הגדול סאטמאר ב"ב
המקובל הגרי''מ מורגנשטרן בשיעור לכבוד חנוכה • גלריה
בידוד ומלוניות: כל מה שצריך לדעת על התקנות החדשות שנכנסו לתוקף
תיעוד: גאב''ד ירושלים בסיום סעודת רעווא דרעווין בהיכל בית מדרשו בירושלים
בתום חקירה סמויה של המשטרה: תושב העיר נתניה שזייף אישורי "תו ירוק" - נעצר
ר' מיילך הגיע לביתר מסר שיחה וחילק 'שמשים' לחנוכה

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו