אשכנזי למקבילו מפורטוגל: "אסור לחזור להסכם הגרעין במתכונתו הנוכחית"

שר החוץ גבי אשכנזי אירח היום את מקבילו מפורטוגל סנטוס סילבה. "המעבר משיח של סיפוח לשיח של נורמליזציה הביא לכך ששורה של מדינות אירופאיות שינו את דפוסי ההצבעה שלהם בעצרת האו"ם. אני קורא לממשלת פורטוגל להצטרף לגל זה", אמר השר הישראלי לעמיתו

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • גרמניה: הסכים לנתח יהודייה וחזר בו

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

שר החוץ גבי אשכנזי אירח היום (שני) את מקבילו מפורטוגל סנטוס סילבה. במהלך הפגישה סקר שר החוץ אשכנזי בפניי עמיתו את המצב במזה"ת לאחר הסכמי הנורמליזציה והסכמי אברהם והדרישה הישראלית להוציא את החיזבאללה מחוץ לחוק ולהכיר בארגון על כל זרועותיו כארגון טרור.

עוד שוחחו השניים על תפקידה של פורטוגל באיחוד האירופי, לקראת כניסתה לתפקיד נשיאת האיחוד האירופי בתחילת 2021. השר אשכנזי ביקש כי פורטוגל תפעל לכינוס מועצת האסוציאציה עם ישראל ללא התניות ואמר: "אנו מזהים צורך אמיתי באימוץ גישה חדשה ומודל אחר לשותפות שבין ישראל לגופי האיחוד ובטוחים כי פורטוגל, בתפקידה כנשיאת האיחוד, תפעל לעשות כן".

"המעבר משיח של סיפוח לשיח של נורמליזציה הביא לכך ששורה של מדינות אירופאיות שינו את דפוסי ההצבעה שלהם בעצרת האו"ם. אני קורא לממשלת פורטוגל להצטרף לגל זה". לדבריו, "השינויים במזרח התיכון בעקבות הסכמי אברהם הביאו ליצירת שני צירים עיקריים: ציר המדינות שבחר בדרך השלום וציר המדינות, בהובלתה של איראן ושלוחותיה, שבוחר בדרך החרב והמלחמה".  

"יש לנו אינטרס גלובלי משותף, להתמודד יחד מול האיום האיראני ולמנוע קידום תוכנית להשגת נשק גרעיני שתערער את ביטחון האזור כולו ותקבע טון אגרסיבי שישנה את האיזון במזרח התיכון לבלי היכר. 2020 איננה 2015. לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור ואסור לחזור להסכם הגרעין עם איראן, במתכונתו הנוכחית. על אירופה להציב דרישות ברורות בפני איראן העולות בקנה אחד עם המציאות. הדבר נדרש ליצירת עתיד בטוח יותר". 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום עם שר החוץ של פורטוגל אוגוסטו סאנטוס סילבה בלשכת רה"מ בירושלים. ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ סאנטוס סילבה ברכו על ההתקדמות במימוש התכנית המשותפת לקידום היחסים בין ישראל לפורטוגל. שר החוץ סאנטוס סילבה ברך את רה"מ נתניהו על כינון הסכמי אברהם.

צילום: קובי גדעון /לע"מ

צילומים: חורחה נובומינסקי

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן