צילום: שגרירות ארה"ב

"שלום שלום, לקרוב ולרחוק, אמר ה": המשלחת ההיסטורית למרוקו המריאה • צפו

המשלחת, בראשות חתנו של טראמפ קושנר וראש המל"ל בן שבת, תיפגש עם מלך מרוקו ותחתום על הסכמי שת"פ. קושנר: "הביקור - כדי שהקשרים יחזיקו מעמד תחת כל ממשל אמריקני". ראש המל"ל: "ההיסטוריה נכתבת לנגד עינינו - כוונתנו היא לפרוט לסיכומים מעשיים את ההישג המדיני"

 • אבא אמר לי 'לילה טוב' ומאז לא ראיתי אותו יותר.

  תוכן מקודם

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

 • האסון בסנהדריה: "בצהריים עוד שיחק עם הילדים בגינה "

  תוכן מקודם

 • סובלים מכפייתיות? זה שווה לכם הרבה כסף

  תוכן מקודם

בעוד ישראל נסגרת לעולם בשל מוטציית הקורונה, מנמל התעופה בן-גוריון יצאה היום (שלישי) טיסה היסטורית ישירה לרבאט בירת מרוקו, של משלחת ישראלית-אמריקנית משולבת. כמו במסעות הקודמים לאיחוד האמירויות ובחריין, גם הפעם בכירי הבית הלבן ובכירים ישראלים יהיו על טיסת אל על, שקיבלה את המספר 555.

בראש המשלחת עומדים יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת. קושנר אמר בטקס בנתב"ג לפני ההמראה כי "אנחנו רואים עכשיו חזרה למצב נורמלי שבו יהודים ומוסלמים חיים ביחד. רוצים לחתום על שורה של הסכמים היום כדי להשיג שלום חם בין ישראל למרוקו".

רגע לפני שהמריאה טיסת אל על 555 לרבאט, אמר קושנר כי הוא מקווה שהטיסה למרוקו תיצור את אותו מומנטום שקיבל תהליך הנורמליזציה עם איחוד האמירויות הערביות. "בנסיעה הראשונה של הנשיא טראמפ לסעודיה וישראל רצינו לטוס ישירות מריאד לנתבג", הוסיף יועצו של טראמפ, "עבדנו קשה להשיג אישור לטיסה הישירה והיום הדברים נראים אחרת לגמרי".

ראש המל"ל בן שבת אמר בטקס לפני ההמראה כי "אנו יוצאים בטיסה ישראלית ישירה והיסטורית. מתוך כוונה לפרוט להישגים מעשיים את ההסכם שהושג. ההיסטוריה נכתבת לנגד עינינו. אנו רואים בהתגשמות נבואת הנשיא ישעיה: שלום שלום, לקרוב ולרחוק, אמר ה". הוא הוסיף: "כוונתנו היא לפרוט לסיכומים מעשיים את ההישג המדיני. נדון בקשרי תעופה, חקלאות כלכלה ומים".

בין החברים הנוספים במשלחת: בי ברקוביץ נציג טראמפ למשא ומתן בין-לאומי, מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז ומנכ"ל משרד ראש הממשלה צחי ברוורמן. במשרד החוץ ציינו כי קישוט המטוס נועד "לשקף את המסורת התרבותית המשותפת". "אנו באל על גאים לקחת חלק במהלך היסטורי זה בהתהוותו ונערכים לביצוע הטיסה המרגשת", נמסר מהחברה. הטיסה צפויה להימשך כשש שעות.

לצד דיונים על הנורמליזציה, צפויים להיחתם הסכמים לשיתוף פעולה, בהם הסכם תעופה שיאפשרו טיסות ישירות. המשלחות ידונו גם בפתיחת משרדים דיפלומטיים ברבאט ובתל אביב ובהסכם אשרות בין המדינות. בשל החשש מהמוטציה של נגיף הקורונה, בחנו אתמול בישראל לקצר את הביקור.

לפי התכנון, המשלחת תשהה במרוקו כיממה ותשוב לישראל ביום רביעי בצהריים. עם זאת, בשל ההגבלות החדשות שהטיל קבינט הקורונה, ייתכן שהביקור יקוצר ליום אחד. במהלך הביקור צפויים הבכירים הישראלים לקיים מרתון פגישות עם עמיתיהם המרוקנים. בין היתר מתוכננת פגישה בין ראש המל"ל בן שבת לבין ראש ממשלת מרוקו, סעד א-דין אל-עות'מאני.

צילומים: משרד החוץ

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן Hide picture

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell